Dokument & lagar (87 träffar)

Omröstning 2012/13:KU21p1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser

Votering: betänkande 2012/13:KU21 Redogörelser för behandlingen av riksdagens skrivelser, förslagspunkt 1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser Riksdagen lägger skrivelse 2012/13:75 till handlingarna. Datum: 2013-06-19 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V

2013-06-19

Omröstning 2012/13:UFöU4p1 Proposition 2012/13:173

Votering: betänkande 2012/13:UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 1 Proposition 2012/13:173 Riksdagen medger att regeringen fr.o.m. den 1 juli 2013 och under högst tolv månader fram t.o.m. den 30 juni 2014 ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 160 personer

2013-06-18

Omröstning 2012/13:UFöU3p2 Försvarssamarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 2 Försvarssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 3-5 och 2012/13:U22 yrkandena 1-5. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU3p1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:U22 yrkande 6. Datum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets

2013-06-05

Omröstning 2012/13:KU17p6 Kvittningssystemet

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 6 Kvittningssystemet Riksdagen avslår motion 2011/12:K219 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund båda SDDatum: 2013-04-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU17p14 Arvode m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 14 Arvode m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K242 av Lise Nordin m.fl. MP yrkandena 1 och 3, 2011/12:K319 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V yrkandena 1 och 2, 2011/12:K381 av Anti Avsan M2012/13:K202 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V yrkandena 1 och

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU17p4 Riksdagsledamöternas placering i kammaren

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 4 Riksdagsledamöternas placering i kammaren Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K241 av Margareta Cederfelt M och 2012/13:K209 av Björn Söder och Erik Almqvist båda SDDatum: 2013-04-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU22p5 Representation i nämnder, utskott och styrelser

Votering: betänkande 2012/13:KU22 Kommunala och regionala frågor, förslagspunkt 5 Representation i nämnder, utskott och styrelser Riksdagen avslår motion 2011/12:K385 av Mattias Karlsson och Sven-Olof Sällström båda SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2013-04-18

Omröstning 2012/13:KU19p8 Tolkning vid myndighetskontakter

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 8 Tolkning vid myndighetskontakter Riksdagen avslår motionerna 2012/13:K206 av Kent Ekeroth SD2012/13:K296 av Thoralf Alfsson och Kent Ekeroth båda SD och 2012/13:So390 av Carina Herrstedt SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2013-04-18

Omröstning 2012/13:KU19p2 Statliga och kommunala servicekontor m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 2 Statliga och kommunala servicekontor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K347 av Peter Hultqvist och Roza Güclü Hedin båda S2012/13:Ju249 av Maria Ferm m.fl. MP yrkande 13, 2012/13:N265 av Lars Mejern Larsson m.fl. S yrkande 3 och 2012/13:N272

2013-04-18

KU-anmälan 2012/13:29 (1765-2012/13) av Valter Mutt (MP) och Bodil Ceballos (MP)

VALTER MUTT Riksdagsledamot MP BODIL CEBALLOS Riksdagsledamot MP 2013-04-17 Dnr 1765-2012/13 Anmälan avseende bristande styrning och resultat inom biståndspolitiken Biståndsministern har sedan länge allvarliga problem i styrningen av och dialogen med såväl sin egen del av utrikesdepartementet som underliggande myndigheter.

2013-04-17

KU-anmälan 2012/13:29 (1765-2012/13) av Valter Mutt (MP) och Bodil Ceballos (MP) (pdf, 195 kB)

KU-anmälan 2012/13:28 (1682-2012/13) av Margareta Larsson (SD)

MARGARETA LARSSON Riksdagsledamot SD Kulturutskottet 2013-04-05 Begäran om granskning av Barn- och äldreministerns hantering av remissvar i samband med sammanställningen och redovisningen av proposition 2011/12:160 Enligt uppgifter som framkommit i media den 27 februari 2013 P4 Jönköping http svengesradio se/sida/artikel.

2013-04-08

KU-anmälan 2012/13:28 (1682-2012/13) av Margareta Larsson (SD) (pdf, 1059 kB)

KU-anmälan 2012/13:27 (1639-2012/13) av Peter Hultqvist (S)

Stockholm den 2 april 2013. Anmälan till konstitutionsutskottet. I samband med att nya styrelser för de regionala högskolorna ska utses har kommunalrådet i Falun Johny Gahnshag och riksdagsledamoten Anders Ahlgren inte ansetts som möjliga till omnominering i Högskolan Dalarnas styrelse. Den förstnämnda anses befinna

2013-04-02

Omröstning 2012/13:UFöU2p1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats (Operation Atalanta)

Votering: betänkande 2012/13:UFöU2 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalantaförslagspunkt 1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalanta Riksdagen medger att regeringen, fr.o.m. den 6 april 2013 och under högst fyra månader, ställer en svensk väpnad styrka bestående

2013-03-06

KU-anmälan 2012/13:26 (1349-2012/13) av Richard Jomshof (SD)

RICHARD JOMSHOF Riksdagsledamot SD Karlskrona 2013-02-27 Begäran om granskning av integrationsministerns uttalande om gränspolisen De senaste dagarna har debatt uppstått rörande gränspolisens arbete med inre utlänningskontroller i Stockholms tunnelbana. Ett fåtal uppgifter i media gör gällande att Polisen har brutit

2013-02-28

KU-anmälan 2012/13:26 (1349-2012/13) av Richard Jomshof (SD) (pdf, 115 kB)

KU-anmälan 2012/13:25 (1275-2012/13) av Lars Ohly (V)

Stockholm 2013-02-20 Till Konstitutionsutskottet Begäran om granskning av regeringens hantering av verksamheten på Thielska Galleriet 25 januari i år entledigades Thielska Galleriets styrelseordförande Claes Wachtmeister. Enligt uppgift blev han uppkallad till Kulturdepartementet där statssekreterare Joachim Stymne

2013-02-20

KU-anmälan 2012/13:25 (1275-2012/13) av Lars Ohly (V) (pdf, 98 kB)

KU-anmälan 2012/13:24 (1230-2012/13) av Bodil Ceballos (MP)

BODIL CEBALLOS Riksdagsledamot MP Stockholm 2013-02-14  Konstitutionsutskottet Anmälan av biståndsministerns hantering av Utrikesdepartementets egna biståndsmedel Utrikesdepartementets huvudmyndighet för biståndspolitiken är Sida. Departementet har även egna biståndsmedel, som departementet själva beslutar om och

2013-02-14

KU-anmälan 2012/13:24 (1230-2012/13) av Bodil Ceballos (MP) (pdf, 104 kB)

KU-anmälan 2012/13:23 (1184-2012/13) av Per Bolund (MP)

PER BOLUND Riksdagsledarnot MP Stockholm 2013-02-07  Konstitutionsutskottet Begäran om granskning av förutvarande näringsministerns hantering av Vattenfall AB:s förvärv av Nuon Vattenfall köpte i februari 2009 det holländska energibolaget Nuan för nästan 100 miljarder kronor. Affären har i efterhand bidragit till

2013-02-07

KU-anmälan 2012/13:23 (1184-2012/13) av Per Bolund (MP) (pdf, 108 kB)

KU-anmälan 2012/13:22 (1169-2012/13) av Mats Pertoft (MP)

MATS PERTOFT Riksdagsledamot MP Stockholm 2013-01-31 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av finansminister Anders Borg med anledning av hanteringen av riksdagens beslut om e-boksmoms. I Sverige beskattas böcker med 6 men e-böcker med 25 Detta på grund av en EU-överenskommelse om e-böcker. Förläggarbranschen

2013-01-31

KU-anmälan 2012/13:22 (1169-2012/13) av Mats Pertoft (MP) (pdf, 78 kB)

KU-anmälan 2012/13:21 (888-2012/13) av Christina Höj Larsen (V)

Christina Höj Larsen Riksdagsledamot Vänsterpartiet Stockholm 2013-01-08 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning med anledning av UD:s hantering av utlämnandet av svenska medborgare till USA. Enligt rapportering i bland annat Svenska Dagbladet och Ekot i Sveriges Radio har två svenska medborgare förts

2013-01-08

KU-anmälan 2012/13:21 (888-2012/13) av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 268 kB)