Dokument & lagar (1 124 träffar)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Föredragande: SS 3. Extra ändringsbudget Föredragande: KD 4. Myndigheter med styrelser

2019-09-12 09:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:1 EU-nämndens sammanträde 2019-09-13

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:1 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-13 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1

2019-09-13

Kallelse och föredragningslista 2019/20:2 EU-nämndens sammanträde 2019-09-20

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:2 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-20 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Konkurrenskraft Inre marknad och industri Näringsminister Ibrahim Baylan Återrapport från möte i rådet den 27 maj

2019-09-20

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringsprotokollen Föredragande: JJ och SS 4. En övergångsregerings befogenheter Föredragande ACB Bilagor 1. Protokoll 3-4.

2019-09-26 09:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:4 EU-nämndens sammanträde 2019-09-25

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:4 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-25 kl. 17:00 Plats: RÖ9-54 Föredragningslista Förordning om hållbar finansiering taxonomi Statssekreteraren Ulf Holm Information och samråd inför möte i rådet den 26 september 2019 evÖvrigt Anm: Nästa sammanträde äger rum fredagen den 27 september 2019 kl. 09.00 och behandlar:

2019-09-25

Kallelse och föredragningslista 2019/20:3 EU-nämndens sammanträde 2019-09-27

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2019/20:3 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-27 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Miljö Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Återrapport från möte i rådet den 26 juni 2019 Återrapport

2019-09-27

Kallelse och föredragningslista 2019/20:5 EU-nämndens sammanträde 2019-10-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:5 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-04 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1

2019-10-04

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Föredragande: JJ 4. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande:

2019-10-08 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens kontroll av myndighetsföreskrifter Beredning Föredragande: JFG 4. Regeringens kontroll av kommissionens befogenhet

2019-10-10 09:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:6 EU-nämndens sammanträde 2019-10-11

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:6 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-11 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Ann Linde Återrapport från möte i rådet den 15 juli 2019 Återrapport från

2019-10-11

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Myndigheter med styrelser Beredning Föredragande: LW Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:4 3.

2019-10-15 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:7 EU-nämndens sammanträde 2019-10-16

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:7 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-16 kl. 14:30 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd inför Europeiska rådet den 17-18 oktober 2019 ev.Övrigt Anm:

2019-10-16

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Extra ändringsbudget Beredning Föredragande: KD 4. Regeringsprotokollen Beredning Föredragande: JJ och SS 5. En övergångsregerings

2019-10-22 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:9 EU-nämndens sammanträde 2019-10-17

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:9 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-17 kl. 15:30 Plats: RÖ9-54 Föredragningslista Information om Brexit Statsrådet Hans Dahlgren ev.Övriga frågor Anm: Nästa sammanträde äger rum  fredagen den 18 oktober 2019 kl. 09.00 i Skandiasalen och behandlar: Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och

2019-10-17

Kallelse och föredragningslista 2019/20:8 EU-nämndens sammanträde 2019-10-18

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:8 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-18 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Sysselsättning, socialpolitik hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Statsrådet Åsa Lindhagen Återrapport från möte

2019-10-18

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. En övergångsregerings befogenheter Beredning Föredragande: ACB Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:6 3.

2019-10-24 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Beredning Föredragande JJ 4. Regeringens kontroll av myndighetsföreskrifter Beredning Föredragande

2019-11-05 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Myndigheter med styrelser Beredning Föredragande: LW 4. Regeringsskiftet 20182019 Beredning Föredragande: SS 5. Re geringens

2019-11-07 09:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:11 EU-nämndens sammanträde 2019-11-06

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:11 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-06 kl. 13:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista 1. Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 10 oktober

2019-11-06

Kallelse och föredragningslista 2019/20:12 EU-nämndens sammanträde 2019-11-08

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:12 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-08 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor försvar Statssekreterare Jan-Olof Lind Återrapport från möte i rådet den 14 maj 2019 Återrapport

2019-11-08