Dokument & lagar (3 träffar)

Kommittéberättelse U 1977:10

Arbetsgruppen för samefrågor U 1977:10 Beteckning U 1977:10 Departement Jordbruksdepartementet Senast ändrad 2001-08-08 Status Avslutad 1995 B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal 0 1 2 Sammansättning Dau, Hans Ledamot: Eriksson, Birgitta Ledamot: Lindberg, Christina Ledamot: Lundh, Ingmarie Ledamot: Mårtensson, Carina Ledamot: Thoursie, Kerstin

1977-01-01

Kommittéberättelse U 1971:14

Ämbetsmannakommittén U 1971:14 för nordiskt kulturellt samarbete Tillkallade enligt arbetsordning för ämbetsmannakommittén för nordiskt kulturellt samarbete, fastställd av nordiska ministerrådet den 13 december 1971 och ändrad den 16 september 1975: Svenska ledamöter: M Kirsebom, Bjarne, statssekreterare t.o.m. den 12 maj

1971-01-01

Kommittéberättelse K 1971:02

Nordiskt trafiksäkerhetsråd K1971:02 NTR Beteckning K 1971:02 Departement Kommunikationsdepartementet Senast ändrad 1994-10-31 Status Avslutad 1993 Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Vasagatan 8-10, Postadress: Kommunikationsdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 763 10 00

1971-01-01