Dokument & lagar (226 träffar)

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:54

2009/10:54, Fredagen den 1 oktober 1 Rättsliga och inrikes frågor Justitieminister Beatrice Ask Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 34 juni 2010 Återrapport från informellt ministermöte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 1416 juli 2010 Information

2010-10-01

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:53

2009/10:53, Fredagen den 24 september 1 Jordbruk och fiske Jordbruksminister Eskil Erlandsson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 12 juli 2010 Återrapport från informellt möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 1921 september 2010 Information och samråd inför

2010-09-24

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:52

2009/10:52, Tisdagen den 21 september 1 Europeiska rådet Utrikesminister Carl Bildt Återrapport från möte i Europeiska rådet den 16 september 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar sammanträdet öppnat. Detta är alltså ett öppet sammanträde med riksdagens EU-nämnd, som sitter med den här bemanningen några veckor till.

2010-09-21

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:51

2009/10:51, Onsdagen den 15 september 1 Europeiska rådet Utrikesminister Carl Bildt Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 16 september 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar detta EU-nämndssammanträde öppnat. I dag har vi ett öppet samråd med riksdagens EU-nämnd inför det extra möte i Europeiska

2010-09-15

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:50

2009/10:50, Fredagen den 10 september 1 Allmänna frågor Statsrådet Birgitta Ohlsson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 26 juli 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 13 september 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar sammanträdet

2010-09-10

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:49

2009/10:49, Fredagen den 3 september 1 Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Anders Borg Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 13 juli 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 7 september

2010-09-03

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:48

2009/10:48, Fredagen den 23 juli 1 Allmänna frågor Kabinettssekreterare Frank Belfrage Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 14 juni 2010 Återrapport från informellt ministermöte den 8 juli 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 26

2010-07-23

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:47

2009/10:47, Måndagen den 12 juli 1 Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Anders Borg per telefon Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 8 juni 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 13 juli

2010-07-12

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:46

2009/10:46, Fredagen den 2 juli 1 Jordbruk och fiske Statssekreterare Magnus Kindbom Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 29 juni 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 12 juli 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar sammanträdet

2010-07-02

Talarlista 2009/10:20100623

Onsdagen den 23 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och SkU37 19 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1  Ann-Charlotte Hammar Johnsson m 3 2  Thomas Östros s 12 3  Ulla Andersson

2010-06-23

Talarlista 2009/10:20100623 (doc, 152 kB) Talarlista 2009/10:20100623 (pdf, 22 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:45

2009/10:45, Onsdagen den 23 juni 1 Ekofin budget Statssekreterare Hans Lindblad Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 18 november 2009 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 15 juli 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2010-06-23

Talarlista 2009/10:20100622

Tisdagen den 22 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Inget uppehåll för gruppmöten kl. 16.00 18.00 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 15.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU25 Svenska miljömål 1  Carina Ohlsson s 8 2  Wiwi-Anne Johansson

2010-06-22

Talarlista 2009/10:20100622 (doc, 206 kB) Talarlista 2009/10:20100622 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2009/10:20100621

Måndagen den 21 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Civilutskottets betänkande CU21 Ersättning vid expropriation 1  Hillevi Larsson s 6 2  LiseLotte Olsson v 6 3  Jan Lindholm mp 6 4  Anti Avsan m 8 5  Lennart Pettersson c 6 6  Jan Ertsborn fp 6 7  Yvonne

2010-06-21

Talarlista 2009/10:20100621 (doc, 217 kB) Talarlista 2009/10:20100621 (pdf, 29 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:44

2009/10:44, Fredagen den 18 juni 1 Transport, telekommunikation och energi transport Statssekreterare Leif Zetterberg Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation och energi transport den 11 mars 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation

2010-06-18

Talarlista 2009/10:20100617

Torsdagen den 17 juni 2010 Kl. 10.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund Votering efter debattens slut i CU29, dock tidigast kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Näringsutskottets betänkande NU26 Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte 1  Tomas Eneroth s 15 2  Kent Persson v 12 3 

2010-06-17

Talarlista 2009/10:20100617 (doc, 209 kB) Talarlista 2009/10:20100617 (pdf, 28 kB)

Talarlista 2009/10:20100616

Onsdagen den 16 juni 2010 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för de anmälda talarna,

2010-06-16

Talarlista 2009/10:20100616 (doc, 221 kB) Talarlista 2009/10:20100616 (pdf, 30 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:43

2009/10:43, Onsdagen den 16 juni 1 Möte i Europeiska rådet Statsminister Fredrik Reinfeldt Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 17 juni 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Klockan är 14.00 och jag förklarar EU-nämndens sammanträde öppnat. Jag säger välkommen till nämndens ärade ledamöter, till övriga riksdagsledamöter,

2010-06-16

Talarlista 2009/10:20100615

Tisdagen den 15 juni 2010 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.00 Parentation Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 27 Utbildningsutskottets betänkande UbU23 En akademi i tiden ökad frihet för universitet och högskolor 1  Mikael Damberg s 8 2  Lage Rahm mp 10 3  Betty Malmberg

2010-06-15

Talarlista 2009/10:20100615 (doc, 195 kB) Talarlista 2009/10:20100615 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2009/10:20100614

Måndagen den 14 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1  Berit Andnor s 10 2  Per Bill m 8 3  Annie Johansson c 8 4  Cecilia Wigström i Göteborg fp 8 5  Ingvar Svensson kd 8 6  Marianne Berg v 6 7  Mikael

2010-06-14

Talarlista 2009/10:20100614 (doc, 258 kB) Talarlista 2009/10:20100614 (pdf, 34 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:42

2009/10:42, Fredagen den 11 juni 1 Allmänna frågor Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Birgitta Ohlsson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 10 maj 2010 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 14 juni 2010 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar

2010-06-11