Dokument & lagar (16 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:20190118utskottsmöte1

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:17 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-01-18 kl. 10.15  Obs ändrad tid Plats: Skandiasalen N3Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 10 december 2018 Information och samråd

2019-01-18 10:15:00

utskottsdokument 2018/19:verk

1001837 46990 2018/19 0 0 2018/19 STYLEREF 1 EU-nämndens verksamhet riksmötet 2018/19 EU-nämndens verksamhetsområde Regeringens informations- och samrådsskyldighet gentemot riksdagen i EU-frågor är sedan den 1 januari 2003 reglerad i regeringsformen. Regeringen ska fortlöpande informera riksdagen och samråda med

2019-01-01

utskottsdokument 2017/18:verk

EU-nämndens verksamhet riksmötet 2017/18 EU-nämndens verksamhetsområde Regeringens informations- och samrådsskyldighet gentemot riksdagen i EU-frågor är sedan den 1 januari 2003 reglerad i regeringsformen. Regeringen ska fortlöpande informera riksdagen och samråda med organ som utses av riksdagen om vad som sker inom

2018-01-01

Utskottsmöte 2016/17:eun201703240900 Fredag 2017-03-24 kl. 09:00

Planerat sammanträde EU-nämnden Datum och tid: Fredag 2017-03-24 kl. 09:00 Plats:

2017-03-24 09:00:00

utskottsdokument 2016/17:verk

1001837 46990 DOCPROPERTY Dok beteckning MERGEFORMAT 2016/17 EUN 0 0 DOCPROPERTY Dok beteckning MERGEFORMAT 2016/17 EUN EU-nämndens verksamhetsberättelse r iksmötet 2016/17 EU-nämndens verksamhet riksmötet 2016/17 EU-nämndens verksamhetsområde Regeringens informations- och samrådsskyldighet gentemot

2017-01-01

Utskottsmöte 2015/16:eun201601071500 Torsdag 2016-01-07 kl. 15:00

Planerat sammanträde EU-nämnden Datum och tid: Torsdag 2016-01-07 kl. 15:00 Plats: Skandiasalen N3

2016-01-07 15:00:00

Utskottsmöte 2015/16:eun201512161400 Onsdag 2015-12-16 kl. 14:00

Planerat sammanträde EU-nämnden Datum och tid: Onsdag 2015-12-16 kl. 14:00 Plats: Skandiasalen N3

2015-12-16 14:00:00

Utskottsmöte 2014:eun201406271800 Fredag 2014-06-27 kl. 18:00

Planerat sammanträde EU-nämnden Datum och tid: Fredag 2014-06-27 kl. 18:00 Plats: Skandiasalen N3

2014-06-27 18:00:00

Utskottsmöte 2014:eun201406271400 Fredag 2014-06-27 kl. 14:00

Planerat sammanträde EU-nämnden Datum och tid: Fredag 2014-06-27 kl. 14:00 Plats: Skandiasalen N3

2014-06-27 14:00:00

utskottsdokument 2004/05:FDXO2SF

Sammansatta utrikes- och socialutskottets verksamhet under riksmötet 2004/05 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 1 Sammansatta utrikes- och socialutskottets arbetsområde 1.1 Sammansatt utskott Utrikes- och socialutskotten har vid ett tillfälle under 2004/05 års riksmöte beslutat

2005-10-18

Utskottsmöte 2004/05:4

Föredragningslista Sammansatta Utrikes- Och Socialutskottet 2004/05:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2004/05:4 Datum och tid: 09:30 Plats: Socialutskottets sessionssal RÖ4-50 OBS Lokalen Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden m.m. 3. Justering av utkast till betänkande 2004/05:USoU1

2005-03-10 09:30:00

Utskottsmöte 2004/05:3

Föredragningslista Sammansatta Utrikes- Och Socialutskottet 2004/05:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2004/05:3 Datum och tid: 09:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ5-30 OBS Lokalen Föredragningslista 1. Föredragning om frivilligorganisationernas arbete med smittade personer bitr. verksamhetschefen

2005-03-03 09:00:00

Utskottsmöte 2004/05:2

Föredragningslista Sammansatta Utrikes- Och Socialutskottet 2004/05:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2004/05:2 Datum och tid: 11:00 Plats: Socialutskottets sessionssal RÖ4-50 OBS Lokalen Föredragningslista 1. Föredragning om socialdepartementets arbete med smittskyddsfrågor samt hur departementen samarbetar

2005-03-01 11:00:00

Utskottsmöte 2004/05:1

Föredragningslista Sammansatta Utrikes- Och Socialutskottet 2004/05:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2004/05:1 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ5-30 Föredragningslista 1. Den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen under längst tid förklarar sammanträdet öppnat

2005-02-15 11:00:00

Motion 2004/05:U283 av Rosita Runegrund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2004/05:U283 av Rosita Runegrund m.fl. kd Barn i världen 1 Sammanfattning Målet för Kristdemokraternas politik är värnandet om varje människas lika värde. Barn har särskilda rättigheter som vi alla har ett ansvar att säkra och skydda. Det allra viktigaste dokumentet för att skydda dessa rättigheter


Utskottsberedning: 2004/05:UFöU2 2004/05:USoU1 2004/05:UU2 2004/05:UU9 2005/06:UU15
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2004/05:So539 av Börje Vestlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:So539 av Börje Vestlund m.fl. s Ny hivpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en ny hivpolitik. Motivering Sverige har sedan hiv och aids utbröt varit framgångsrika i sitt preventionsarbete. Man kan med fog påstå


Utskottsberedning: 2004/05:USoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag