Dokument & lagar (258 743 träffar)

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson C med anledning av Skr. 2019/20:44 om Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpta rutiner och riktlinjer för avstämning och uppföljning avseende helhetsperspektivet

2019-12-06

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2019/20:192 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2019/20:192 Olagliga adoptioner från Chile av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Just nu pågår en utredning i Chile om olagliga adoptioner som skedde under 1970- och 80-talen. Till Sverige adopterades under denna period över 2 000 barn. Utredningen i Chile har funnit att en stor del

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:192 av Martina Johansson (C) (pdf, 87 kB)

Omröstning 2019/20:UU1 Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Omröstning: betänkande 2019/20:UU1 Utgiftsområde 5 Internationell samverkan, förslagspunkt 2 Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Datum: 2019-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 0 0 7 M 3 0 61 6 SD 0 58 0 4 C 26 0 0

2019-12-05

Omröstning 2019/20:CU1 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Omröstning: betänkande 2019/20:CU1 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik, förslagspunkt 3 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Datum: 2019-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti

2019-12-05

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:35

E N G R A N S K N I N G S R A P P O R T F R Å N R I K S R E V I S I O N E N T I L L R I K S D A G E NB E S L U T A D 2 0 1 9 1 1 1 9 D N R 3 1 1 2 0 1 9 0 1 2 7 R I R 2 0 1 9 3 5 Härmed överlämnas enligt 9 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. följande granskningsrapport: Valförfarandet valhemlighet,

2019-12-05

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:35 (pdf, 441 kB)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:191 EU:s exportförbud för snus av David Josefsson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Sedan 1992 har det varit förbjudet att exportera svenskt snus till övriga EU. I anslutning till Sveriges EU-medlemskap 1994 fick Sverige ett fördragsfäst undantag för att sälja svenskt snus i Sverige. Det är i dag

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:190 En distansbaserad skatt på tunga lastbilar av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har som mål att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Men nuvarande åtgärder och beslut bedöms enbart räcka till att minska utsläppen med

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V) (pdf, 117 kB)

Interpellation 2019/20:189 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:189 Miljökonsekvenser av mobila verkstäder av Thomas Morell SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Tidigare i år ställde jag en fråga angående mobila verkstäder. Statsrådet Isabella Lövin var den från regeringen som fick uppdraget att svara. Anledningen till att frågan ställdes var

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:189 av Thomas Morell (SD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:188 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:188 Yrkesförare och trafiksäkerhet av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I en tidigare interpellationsdebatt ansåg statsrådet Tomas Eneroth att yrkesförare körde för fort. Så kan vara fallet om vi tittar på individnivå, men att påstå att alla yrkesförare kör för fort är

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:188 av Thomas Morell (SD) (pdf, 85 kB)

Omröstning 2019/20:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Omröstning: betänkande 2019/20:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2019-12-04

Omröstning 2019/20:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Omröstning: betänkande 2019/20:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan, förslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2019-12-04

Omröstning 2019/20:SkU15 Sänkt skatt på drivmedel

Omröstning: betänkande 2019/20:SkU15 Sänkt skatt på drivmedel, förslagspunkt 2 Sänkt skatt på drivmedel Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 0 62 0 8 SD 0 54 0 8 C 26 0 0 5 V 23 0 0 4 KD 0 0 21

2019-12-04

Omröstning 2019/20:SkU12 Skatt på avfallsförbränning

Omröstning: betänkande 2019/20:SkU12 Skatt på avfallsförbränning, förslagspunkt 1 Skatt på avfallsförbränning Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 0 0 62 8 SD 0 54 0 8 C 26 0 0 5 V 23 0 0 4 KD 1

2019-12-04

Omröstning 2019/20:SkU11 Anstånd med kupongskatt i vissa fall

Omröstning: betänkande 2019/20:SkU11 Anstånd med kupongskatt i vissa fall, förslagspunkt 2 Anstånd med kupongskatt i vissa fall Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 0 62 0 8 SD 54 0 0 8 C 26 0 0 5 V 22

2019-12-04

Omröstning 2019/20:SkU1 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Omröstning: betänkande 2019/20:SkU1 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution, förslagspunkt 2 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 4 0 58 8 SD 0 54 0 8 C 26 0

2019-12-04

Omröstning 2019/20:KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Omröstning: betänkande 2019/20:KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse, förslagspunkt 3 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Datum: 2019-12-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 61 0 0 9 SD 0 54 0 8 C 26 0 0 5 V 0 0 23 4

2019-12-04

Motion 2019/20:3443 av Roger Hedlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3443 av Roger Hedlund m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:40 Riksrevisionens rapport om stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda och redovisa hur det särskilda anslaget


Utskottsberedning: CU

Motion 2019/20:3443 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3443 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)