Dokument & lagar (263 träffar)

Motion 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. s med anledning av skr. 2008/09:220 Kyrkoantikvariska frågor s25004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en långsiktig hållbar förvaltning av de skyddade kyrkobyggnaderna får konsekvenser


Utskottsberedning: 2009/10:AU14 2009/10:KrU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Motion 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson s med anledning av skr. 2008/09:220 Kyrkoantikvariska frågor s14044 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om rätten till tjänstledighet för förtroendeuppdrag inom Svenska kyrkan. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:AU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson (s) (doc, 39 kB)

Betänkande 2008/09:AU9

Elevers och studerandes rätt att delta i arbetsmiljöarbetet förstärks och förtydligas. Även yngre elever, elever i särskola och vuxenutbildning för utvecklingsstörda (särvux) får rätt att delta i arbetsmiljöarbetet efter ålder, mognad och förutsättningar i övrigt. Elever och studerande kommer att företrädas av elevskyddsombud eller studerandeskyddsombud. Studerandeskyddsombud företräder vuxna studerande, och deras roll blir betydligt starkare än de nuvarande elevskyddsombudens. Arbetsmiljöskyddet förbättras för utomstående arbetskraft genom en utvidgning av skyddsombudens befogenheter. Det gäller bland annat arbetskraft som hyrs in från bemanningsföretag. Benämningen arbetsmiljöombud tas med i arbetsmiljölagen som en alternativ benämning på skyddsombud. De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2010. Riksdagen behandlade också ett stort antal motioner från allmänna motionstiderna 2007 och 2008 om arbetsmiljöfrågor.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 17
Justering: 2009-05-05 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:AU9 (pdf, 1168 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ändringar i arbetsmiljölagen m.m.

Betänkande 2008/09:AU10

Nya regler från den 1 juli 2009 gör det lättare att gå med i arbetslöshetskassan och få ersättning. Regeländringarna innebär bland annat följande: Kravet på att en person ska ha jobb eller arbetat viss tid för att bli medlem i arbetslöshetskassan slopas. Under 2009 kan det så kallade medlemsvillkoret uppfyllas redan efter sex i stället för tolv månaders medlemskap. Det innebär att man kan få inkomstrelaterad arbetslöshetsersättning efter att ha varit medlem i kassan i sex månader. Arbetslöshetsavgiften sänks med 50 kronor per sysselsatt medlem och månad. A-kassorna ska ta hänsyn till en del socialförsäkringsförmåner när de beräknar arbetslöshetsersättningen för personer som har varit tillfälligt eller delvis frånvarande från arbetet före arbetslösheten. Arbetslöshetskassornas beslut om medlemsavgifter i enskilda fall ska överklagas hos allmän förvaltningsdomstol.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-13 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:AU10 (pdf, 1264 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen

Betänkande 2008/09:AU8

En lag om att införa sfi-bonus på försök börjar gälla den 1 oktober 2009. Syftet är att pröva i vilken utsträckning en prestationsbaserad ersättning inom sfi-undervisningen kan bidra till att nyanlända invandrare lär sig svenska snabbare och därmed förbättrar sina möjligheter att få jobb. I försöket ges möjlighet att få sfi-bonus i 15 kommuner. Särskilda medel bör avsättas för att utvärdera försöksverksamheten.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-14 Beslut: 2009-05-20

Betänkande 2008/09:AU8 (pdf, 270 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försöksverksamhet med sfi-bonus

Motion 2008/09:A13 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:A13 av Berit Högman m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:127 Förbättrade och förenklade villkor i arbetslöshetsförsäkringen, m.m. s79004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om grundprinciperna för en bra arbetslöshetsförsäkring.


Utskottsberedning: 2008/09:AU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:A13 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp) (doc, 51 kB)

Motion 2008/09:A12 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:A12 av Berit Högman m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:156 Sfi-bonus försöksverksamhet för att stimulera nyanlända invandrare att snabbare lära sig svenska s79005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Motivering I propositionen föreslås att


Utskottsberedning: 2008/09:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:A12 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp) (doc, 44 kB)

Motion 2008/09:A11 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:A11 av Berit Högman m.fl. s, v, mp med anledning av redog. 2008/09:RRS21 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående stödet skyddat arbete hos Samhall s79003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Riksrevisionens


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:A11 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp) (doc, 42 kB)

Motion 2008/09:U12 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:U12 av Urban Ahlin m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:108 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats utanför Somalias kust 92011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag under den ytterligare förutsättningen att klargörande av problematiken


Utskottsberedning: 2008/09:UFöU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:U12 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) (doc, 50 kB)

Motion 2008/09:A10 av Berit Högman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:A10 av Berit Högman m.fl. s med anledning av redog. 2008/09:RRS18 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Utanförskap och sysselsättningspolitik s79002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Riksrevisionens rekommendationer.


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:A10 av Berit Högman m.fl. (s) (doc, 45 kB)

Motion 2008/09:A9 av Berit Högman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:A9 av Berit Högman m.fl. s med anledning av redog. 2008/09:RRS16 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående stöd till start av näringsverksamhet s79001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att prioritera stöd


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:A9 av Berit Högman m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Betänkande 2008/09:UFöU3

Sverige ska skicka en väpnad sjöstyrka till Somalias kust för att skydda FN:s hjälpsändningar och bekämpa pirater. Den svenska sjöstyrkan ska ingå i EU:s marina insats, operation Atalanta, som inleddes i december 2008. Operationen syftar till att skydda FN:s Världslivsmedelsprograms (WFP) humanitära hjälpsändningar samt förebygga, avvärja och bekämpa sjöröveri utanför Somalias kust. Sveriges insats är tänkt att inledas under första halvåret 2009 och vara under högst fyra månader. Regeringen avser att skicka två korvetter och ett stödfartyg med totalt 160 personer. Om säkerhetsläget försämras ska regeringen kunna skicka förstärkningar som kan omfatta såväl personal som material för undsättnings- och evakueringsoperationer. Insatsen vid en sådan operation kan komma att omfatta högst 450 personer. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-02-12 Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-11 Beslut: 2009-03-12

Betänkande 2008/09:UFöU3 (pdf, 4302 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2008/09 UFöU3

Betänkande 2008/09:AU7

Riksdagen sa nej till ett stort antal motioner från allmänna motionstiderna 2007 och 2008 om arbetsrätt.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 25
Justering: 2009-02-17 Debatt: 2009-02-26 Beslut: 2009-03-11

Betänkande 2008/09:AU7 (pdf, 589 kB) Webb-tv debatt om förslag: Arbetsrätt

Betänkande 2008/09:UFöU2

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka bestående av högst 540 personer till förfogande för ett fortsatt deltagande i Natos fredsfrämjande insats i Kosovo (KFOR). Ett förlängt mandat ligger inom ramen för den numera antagna budgeten. Riksdagen beslutade att mandattiden sätts till ett år, till och med utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. Vid den truppbidragarkonferens som äger rum till våren bör regeringen redovisa att Sverige överväger att inleda en utfasning av sitt militära bidrag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU2 (pdf, 1152 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i fredsstyrkan i Kosovo (KFOR)

Betänkande 2008/09:UFöU1

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka om högst 855 personer till förfogande för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF) till utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. För närvarande tjänstgör cirka 390 svenskar i ISAF. Styrkan beräknas bestå av cirka 500 personer under 2009. En större, permanent ökning av den svenska truppinsatsen utöver cirka 500 personer kan inte ske utan ett nytt beslut av riksdagen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU1 (pdf, 813 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Betänkande 2008/09:AU2

Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositionen om 55,9 miljarder kronor i anslag till arbetsmarknad och arbetsliv för 2009, utgiftsområde 14. De största anslagen är bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd, lönebidrag och Samhall, kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser samt Arbetsförmedlingens förvaltningskostnader. Riksdagen godkände också att målen för politikområdena Arbetsmarknadspolitik och Arbetslivspolitik upphör.

Förslagspunkter: 34 Reservationer: 27
Justering: 2008-11-27 Debatt: 2008-12-17 Beslut: 2008-12-18

Betänkande 2008/09:AU2 (pdf, 944 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Betänkande 2008/09:AU1

Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositionen om anslag till integration och jämställdhet för 2009 på utgiftsområde 13, som även inkluderar åtgärder mot diskriminering. Riksdagen godkände också mål för integrationspolitiken, politiken mot diskriminering och jämställdhetspolitiken. Även en skrivelse om regeringens strategi för integration behandlades. Större delen av utgiftsområdets 5,47 miljarder kronor går till kommunersättningar vid flyktingmottagande.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 11
Justering: 2008-11-25 Debatt: 2008-12-11 Beslut: 2008-12-11

Betänkande 2008/09:AU1 (pdf, 375 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 13 Integration och jämställdhet

Motion 2008/09:U11 av Peter Rådberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:U11 av Peter Rådberg m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:69 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF mp022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att skicka fler soldater och militära rådgivare till Afghanistan.


Utskottsberedning: 2008/09:UFöU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2008/09:U11 av Peter Rådberg m.fl. (mp) (doc, 65 kB)

Motion 2008/09:U10 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:U10 av Urban Ahlin m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:69 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF s92010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen för riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:UFöU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2008/09:U10 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 61 kB)

Motion 2008/09:U9 av Hans Linde m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:U9 av Hans Linde m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:69 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF v028 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Säkerhetssituationen i Afghanistan 3 4.1 USA bombar och dödar civilbefolkningen 3


Utskottsberedning: 2008/09:UFöU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:U9 av Hans Linde m.fl. (v) (doc, 70 kB)