Dokument & lagar (1 451 träffar)

Skrivelse 2014/15:141

Riksrevisionens rapport om den officiella


Utskottsberedning: 2015/16:FiU8

Skrivelse 2014/15:141 (pdf, 1368 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-11 TID 08.00 10.00 ajournering 09.40 09.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 15 juni 2015 Utskottet beslutade enligt RO 7:12 att överlägga med klimat- och miljöminister Åsa Romson, Miljö- och energidepartementet, om

2015-06-11

Finansutskottets protokoll 2014/15:46

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:46 Datum 2015-06-11 Tid 10:30-10:40 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Kanslichefen anmälde följande: Studieresor Förslag till upplägg och tidpunkt för resa till Afrika. Förslag till tidpunkt för resa till Frankfurt-Luxemburg och Lissabon-Madrid. Förslag till tidpunkt för

2015-06-11

Finansutskottets protokoll 2014/15:45

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:45 Datum 2015-06-09 Tid 11.00-12.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Överläggning om EU:s årsbudget 2016 Överläggningar hölls med statssekreterare Max Elger om EU:s årsbudgetprocess för 2016 och om EU-kommissionens budgetförslag SEC 201524. Underlag för överläggningen utgjordes av

2015-06-09

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04

Finansutskottets protokoll 2014/15:44

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:44 Datum 2015-06-04 Tid 10:30-10:38 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Kanslichefen anmälde ny granskningsrapport från Riksrevisionen om årsredovisningen för staten 2014 RiR 2015:92 Några värdepappersmarknadsfrågor FiU19 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:115.

2015-06-04

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-06-02 TID 11.00 11.08 11.15 12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av vice ordförande Utskottet beslutade att till vice ordförande välja Kristina Yngwe C2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:36.

2015-06-02

Finansutskottets protokoll 2014/15:43

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:43 Datum 2015-05-28 Tid 11:00-11:15 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Utskottet beslutade att ställa in sammanträdet den 2 juni. 2 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2012-2014 FiU24 Utskottet fortsatte behandlingen av utvärdering av penningpolitiken för perioden

2015-05-28

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-05-26 TID 11.00 11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35. 2 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning EG nr 1829/2003 vad gäller

2015-05-26

Finansutskottets protokoll 2014/15:42

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum 2015-05-26 Tid 11:00-11:05 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Inbjudan till FN-konferens om utvecklingsfinansiering i Addis Abeba 13-16 juli 2015 Finansmarknadsminister Per Bolund har bjudit in två ledamöter från finansutskottet för medverkan i den svenska delegationen.

2015-05-26

Proposition 2014/15:113

Regeringens proposition 2014/15:113 Begränsning av mangan i dieselbränslen Prop. 2014/15:113 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 21 maj 2015 Stefan Löfven Åsa Romson Miljö- och energidepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att drivmedelslagen 2011:319


Utskottsberedning: 2015/16:MJU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:113 (pdf, 175 kB)

Skrivelse 2014/15:130

Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2014 Regeringens skrivelse 2014/15:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet Skr. t.o.m. 2014 2014/15:130 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 21 maj 2015 Stefan Löfven Magdalena Andersson Finansdepartementet Skrivelsens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2014/15:FiU6

Skrivelse 2014/15:130 (pdf, 6704 kB)

Finansutskottets protokoll 2014/15:41

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum 2015-05-21 Tid 10.30-11.15 Närvarande Se bilaga 1 1 EU-kommissionen om planeringsterminen Katarina Areskoug, chef för Europeiska Kommissionens Representation i Sverige informerade utskottet och svarade på frågor. Medföljande seniora ekonomiska rådgivare: Magnus Astberg

2015-05-21

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-05-19 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:34. 2 Klimatpolitik m.m. MJU13 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:81 och motioner. Utskottet

2015-05-19

Finansutskottets protokoll 2014/15:40

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum 2015-05-19 Tid 08:30-10:35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning om Finanspolitiska rådets rapport 2015 Finanspolitiska rådets ordförande John Hassler presenterade rapporten. Finansminister Magdalena Andersson gav regeringens syn på rapporten. Ledamöternas frågor

2015-05-19

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-05-07 TID 08.00 09.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant i utskottet Ordföranden hälsade Lars-Axell Nordell KD välkommen till sitt första sammanträde som suppleant i utskottet. 2 Jordbruks- och fiskeråd 11 maj 2015

2015-05-07

Finansutskottets protokoll 2014/15:39

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:39 Datum 2015-05-07 Tid 10.30-11.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Överläggning om de offentliga samråden kring kapitalmarknadsunionen Överläggning hölls med finansmarknadsminister Per Bolund. Underlag för överläggningen var departementets bakgrunds-PM Offentligt samråd: grönbok

2015-05-07