Dokument & lagar (9 064 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-09-15 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-09-15 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Ändring av förordning om en enhetlig utformning av visumhandlingar Subsidiaritetsprövning, ev. beslut KOM2015 303 Föredragande: MA 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde

2015-09-15 10:30:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:42 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Extra miljöråd 18 september 2015 Information Klimat- och miljöminister Åsa Romson Miljö- och energidepartementet 2. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:40 Torsdag 2015-08-27 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-08-27 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Miljö- och energidepartementet Statsrådet Ibrahim Baylan lämnar information om regeringens syn på det energipolitiska läget och beskeden rörande svensk kärnkraft.

2015-08-27 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-08-25 kl. 09:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-08-25 09:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Överläggning med regeringen Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet

2015-08-25 09:00:00

Utskottsmöte 2014/15:41 Måndag 2015-08-24 kl. 13:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-08-24 13:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt ordförandeskap Utrymme för ledamöterna att ställa frågor om mjölkböndernas situation Statssekreterare Elisabeth

2015-08-24 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:41 Onsdag 2015-08-19 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-08-19 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Försvarsmaktsinformation Fördjupad information om rapporterade incidenter Generalmajor Micael Bydén, Flygvapenchef 2. Anmälningar 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Preliminärt tisdagen den 13 oktober 2015 kl. 11.00

2015-08-19 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:37 Fredag 2015-07-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-07-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information Statssekreterare Hans Dahlgren, SB Kommenterad dagordning FAC Tillägg kommenterad dagordning FAC 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor

2015-07-17 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:47 Torsdag 2015-07-02 kl. 11:45

Föredragningslista Finansutskottet 2014/15:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:47 Datum och tid: 2015-07-02 11:45 Plats: RÖ 9-54 EU-nämndens sessionssal 1. Information om situationen i Grekland Finansminister Magdalena Andersson 2. Nästa sammanträde Torsdagen den 17 september kl.10.30 Bilagor Instruktion

2015-07-02 11:45:00

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:40 Tisdag 2015-06-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-06-23 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning Överläggning om övergripande instruktion från regeringen om GMO som hanteras på EU-nivå Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht Näringsdepartementet 2. Justering

2015-06-23 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Onsdag 2015-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder 2. Inför Ffd i Addis Abeba Information UD:s information inför FfD FAC slutsatser

2015-06-17 08:00:00

Utskottsmöte 2014/15:34 Tisdag 2015-06-16 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2014/15:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:34 Datum och tid: 2015-06-16 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Utsatta EES-medborgare Pernilla Baralt, statssekreterare, Socialdepartementet, och Martin Valfridsson, nationell samordnare för utsatta EES-medborgare,

2015-06-16 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:NU201506161100 Tisdag 2015-06-16 kl. 11:00

Planerat sammanträde Näringsutskottet Datum och tid: Tisdag 2015-06-16 kl. 11:00 Plats: RÖ4-

2015-06-16 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:FiU201506161100 Tisdag 2015-06-16 kl. 11:00

Planerat sammanträde Finansutskottet Datum och tid: Tisdag 2015-06-16 kl. 11:00 Plats: RÖ5-

2015-06-16 11:00:00

Motion 2014/15:3103 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3103 av Rickard Nordin C med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att förbättra förutsättningarna


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3103 av Rickard Nordin (C) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3103 av Rickard Nordin (C) (pdf, 70 kB)

Motion 2014/15:3106 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C)

Motion till riksdagen 2014/15:3106 av Caroline Szyber och Ola Johansson KD, C med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:3106 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3106 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C) (pdf, 71 kB)

Motion 2014/15:3105 av Nina Lundström m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3105 av Nina Lundström m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:3105 av Nina Lundström m.fl. (FP) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3105 av Nina Lundström m.fl. (FP) (pdf, 83 kB)

Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. M med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. M, FP, KD med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning av förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD) (pdf, 71 kB)