Dokument & lagar (5 452 träffar)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:50

1 Rättsliga och inrikes frågor rättsliga frågor Statssekreterare Dan Eliasson Återrapport från ministerrådsmöte den 24 juli 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 20-22 september 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 5 och 6 oktober 2006 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Välkomna Vi börjar med föredragningslistans

2006-10-02

Utskottsmöte 2005/06:34

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2005/06:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Utrikesdepartementet återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22 september samt informerar inför det

2006-09-28 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:49

1 Konkurrenskraft inre marknad Statssekreterare Sven-Eric Söder Återrapport från ministerrådsmöte den 29 och 30 maj 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 10 och 11 juli 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 25 september 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Godmorgon Mötet är härmed öppnat.Sven-Eric

2006-09-22

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:48

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Kabinettssekreterare Hans Dahlgren och statssekreterare Lars-Olof Lindgren Återrapport från ministerrådsmöte den 17 och 18 juli 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 1 augusti 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 25 augusti 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte

2006-09-08

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:47

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Jan Eliasson Information och samråd inför extra ministerrådsmöte den 25 augusti 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar utrikesministern och medarbetare välkomna. Anf. 2  Utrikesminister JAN ELIASSON sTackar. Anf. 3  ORDFÖRANDEN: Vi har en punkt på dagordningen. Det

2006-08-24

Motion 2005/06:s3439 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökat hamnskydd i svensk lagstiftning Motivering Ett EG-direktiv säger att en hamnskyddsmyndighet ska utses för varje hamn och att den ska ansvara för att skyddsutredningar och skyddsplaner görs. I proposition 2005/06:212

2006-08-02

Motion 2005/06:s3439 av Michael Hagberg (s) (doc, 38 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:46

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Jan Eliasson Statssekreterare Lars-Olof Lindgren Återrapport från ministerrådsmöte den 12 och 13 juni 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 29 juni 2006 WTO Information och samråd inför ministerrådsmöte den 17 och 18 juli 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar

2006-07-14

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:45

1 Ekofin Finansminister Pär Nuder Återrapport från ministerrådsmöte den 7 juni 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 11 juli 2006 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Då ber jag att få öppna sammanträdet. Vi hälsar finansminister Pär Nuder med medarbetare välkomna. Då ska vi gå in på föredragningslistan. Punkt

2006-07-07

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:44

1 Miljö Statssekreterare Krister Nilsson Återrapport från ministerrådsmöte den 9 mars 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 19 och 20 maj 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 27 juni 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar statssekreteraren med medarbetare välkomna. Vi börjar som vanligt med

2006-06-21

Utskottsmöte 2005/06:36

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2005/06:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:36 Datum och tid: 08:30 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksministern informerar om det kommande landsbygdsprogrammet 2. Övriga frågor Bilagor Återrapport från informellt jordbruksministermöte 28-30

2006-06-17 08:30:00

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:43

1 Jordbruk och fiske Statssekreterare Ingrid Petersson Återrapport från ministerrådsmöte den 22 maj 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 28-30 maj 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 19 juni 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Då ber vi statssekreteraren med medarbetare att komma in. Välkomna

2006-06-16

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utanförskapet på den svenska arbetsmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om delaktighet och inflytande i samhället. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening

2006-06-13

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m) (doc, 58 kB)

Motion 2005/06:So51 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om hästens betydelse i folkhälsoarbetet. Motivering Friskvård och rehabilitering är allt viktigare inslag för att fler människor ska kunna leva ett friskare liv och finnas tillgängliga på arbetsmarknaden längre.

2006-06-13

Motion 2005/06:So51 av Michael Hagberg (s) (doc, 37 kB)

Motion 2005/06:So50 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en tydlig tidsplan för framtagandet av en nationell handlingsplan mot övervikt och fetma. Motivering Övervikten och fetman fortsätter att öka i Sverige. I dag är mer än hälften av männen, en tredjedel

2006-06-13

Motion 2005/06:So50 av Michael Hagberg (s) (doc, 37 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:42

1 Europeiska rådet Statsminister Göran Persson Utrikesminister Jan Eliasson Information och samråd inför Europeiska rådets möte den 15 och 16 juni 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Klockan har passerat 09.00 och mötet är öppnat. Jag vill till att börja med hälsa alla välkomna, och särskilt statsministern och utrikesministern

2006-06-13

Motion 2005/06:U15 av Anne Ludvigsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvinnoorganisationers viktiga roll i våldsförebyggande och fredsfrämjande arbete. Motivering Det fredsarbete som får minst uppmärksamhet och stöd är det som görs av det civila samhällets organisationer i ett skede


Utskottsberedning: 2006/07:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U15 av Anne Ludvigsson (s) (doc, 39 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:41

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Jan Eliasson och Statssekreterare Lars-Olof Lindgren Återrapport från ministerrådsmöte den 15 maj 2006 Yttre frågor Återrapport från informellt ministerrådsmöte den 27 och 28 maj 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 12 och 13 juni 2006 Anf.

2006-06-09

Utskottsmöte 2005/06:38

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:38 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:38 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog kanslirådet Magnus

2006-06-08 10:00:00

Motion 2005/06:So49 av Ulla Hoffmann och Kalle Larsson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Sveriges hantering av svårt sjuka och svårt traumatiserade barn och deras föräldrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om genomförandet av reformen om mottagande av ensamkommande

2006-06-08

Motion 2005/06:So49 av Ulla Hoffmann och Kalle Larsson (v) (doc, 55 kB)

Motion 2005/06:U14 av Joe Frans (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att Sverige tydligt skall stödja Norges linje i fråga om illegitima skulder. Motivering Världsbanken, Internationella valutafonden, IMF, och andra givare har under årens lopp lånat ut stora belopp till odemokratiska


Utskottsberedning: 2006/07:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U14 av Joe Frans (s) (doc, 39 kB)