Dokument & lagar (5 512 träffar)

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd)

Anmälare Lars Ångström mpRigmor Stenmark cHenrik S Järrel mErling Bager fpTasso Stafilides vBjörn von der Esch kd Datum 2006-10-02 Dnr 050-4774-2005/06 Anmälan till Konstitutionsutskottet av statsrådet Mona Sahlin för mörkläggning av Försvarsmaktens kunskap om/delaktighet i aktiviteter i samband med Estonias förlisning.

2006-10-02

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd) (pdf, 131 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:50

1 Rättsliga och inrikes frågor rättsliga frågor Statssekreterare Dan Eliasson Återrapport från ministerrådsmöte den 24 juli 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 20-22 september 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 5 och 6 oktober 2006 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Välkomna Vi börjar med föredragningslistans

2006-10-02

Utskottsmöte 2005/06:34

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2005/06:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Utrikesdepartementet återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22 september samt informerar inför det

2006-09-28 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:49

1 Konkurrenskraft inre marknad Statssekreterare Sven-Eric Söder Återrapport från ministerrådsmöte den 29 och 30 maj 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 10 och 11 juli 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 25 september 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Godmorgon Mötet är härmed öppnat.Sven-Eric

2006-09-22

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLotta Hedström mpYvonne Ruwaida mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4580-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV REGERINGEN MED ANLEDNING AV SVENSKT VAPENSAMARBETE MED ISRAEL Det svenska vapensamarbetet med Israel har under de senaste åren varit ämne för ett flertal interpellationsdebatter

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp) (pdf, 144 kB)

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLeif Björnlod mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4579-2005/06 ANMÄLAN FÖR GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTERNS AGERANDE I SAMBAND MED SVERIGES FÖRSLAG TILL RAMBESLUT OM LAGRING AV TRAFIKDATA INOM DEN EUROPEISKA UNIONEN Vi anmäler härmed justitieminister Thomas Bodströms agerande

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp) (pdf, 162 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:48

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Kabinettssekreterare Hans Dahlgren och statssekreterare Lars-Olof Lindgren Återrapport från ministerrådsmöte den 17 och 18 juli 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 1 augusti 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 25 augusti 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte

2006-09-08

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:47

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Jan Eliasson Information och samråd inför extra ministerrådsmöte den 25 augusti 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar utrikesministern och medarbetare välkomna. Anf. 2  Utrikesminister JAN ELIASSON sTackar. Anf. 3  ORDFÖRANDEN: Vi har en punkt på dagordningen. Det

2006-08-24

Motion 2005/06:s3439 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökat hamnskydd i svensk lagstiftning Motivering Ett EG-direktiv säger att en hamnskyddsmyndighet ska utses för varje hamn och att den ska ansvara för att skyddsutredningar och skyddsplaner görs. I proposition 2005/06:212

2006-08-02

Motion 2005/06:s3439 av Michael Hagberg (s) (doc, 38 kB)

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd)

Anmälare STEFAN ATTEFALL kd Datum Jönköping 2006-07-25 Dnr 050-4228-2005/06 Till Konstitutionsutskottet Enligt Sveriges radios Ekoredaktion rapporterade den svenska ambassaden i Amman redan i december 2000 till regeringen att den irakiska regimen tvingat företag som tecknar avtal med Irak under oil-for-food-programmet

2006-07-25

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd) (pdf, 71 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:46

1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Jan Eliasson Statssekreterare Lars-Olof Lindgren Återrapport från ministerrådsmöte den 12 och 13 juni 2006 Återrapport från ministerrådsmöte den 29 juni 2006 WTO Information och samråd inför ministerrådsmöte den 17 och 18 juli 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar

2006-07-14

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:45

1 Ekofin Finansminister Pär Nuder Återrapport från ministerrådsmöte den 7 juni 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 11 juli 2006 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Då ber jag att få öppna sammanträdet. Vi hälsar finansminister Pär Nuder med medarbetare välkomna. Då ska vi gå in på föredragningslistan. Punkt

2006-07-07

KU-anmälan 2005/06:56 (050-3918-2005/06) av Gustav Fridolin (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mp Datum måndag den 26 juni 2006 Dnr 050-3918-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTER THOMAS BODSTRÖM MED FLERAS AGERANDE RÖRANDE THE PIRATE BAY Jag anmäler härmed för Konstitutionsutskottets granskning frågan om justitieminister Thomas Bodström och hans departements agerande i

2006-06-26

KU-anmälan 2005/06:56 (050-3918-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) (pdf, 142 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:44

1 Miljö Statssekreterare Krister Nilsson Återrapport från ministerrådsmöte den 9 mars 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 19 och 20 maj 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 27 juni 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar statssekreteraren med medarbetare välkomna. Vi börjar som vanligt med

2006-06-21

Utskottsmöte 2005/06:36

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2005/06:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:36 Datum och tid: 08:30 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksministern informerar om det kommande landsbygdsprogrammet 2. Övriga frågor Bilagor Återrapport från informellt jordbruksministermöte 28-30

2006-06-17 08:30:00

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:43

1 Jordbruk och fiske Statssekreterare Ingrid Petersson Återrapport från ministerrådsmöte den 22 maj 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 28-30 maj 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 19 juni 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Då ber vi statssekreteraren med medarbetare att komma in. Välkomna

2006-06-16

KU-anmälan 2005/06:55 (050-3762-2005/06) av Anmälare Leif Björnlod (mp) och Gustav Fridolin (mp)

Anmälare Leif Björnlod mpGustav Fridolin mp Datum onsdag den 14 juni 2006 Dnr 050-3762-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING RÖRANDE REGERINGENS GRANSKNING AV OSMO VALLO-FALLET Osmo Vallos död efter ett våldsamt polisingripande den 30 maj 1995 är en av de mest omdebatterade rättsskandalerna i Sveriges moderna historia. Dödsfallet

2006-06-14

KU-anmälan 2005/06:55 (050-3762-2005/06) av Anmälare Leif Björnlod (mp) och Gustav Fridolin (mp) (pdf, 702 kB)

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utanförskapet på den svenska arbetsmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om delaktighet och inflytande i samhället. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening

2006-06-13

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m) (doc, 58 kB)

Motion 2005/06:So51 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om hästens betydelse i folkhälsoarbetet. Motivering Friskvård och rehabilitering är allt viktigare inslag för att fler människor ska kunna leva ett friskare liv och finnas tillgängliga på arbetsmarknaden längre.

2006-06-13

Motion 2005/06:So51 av Michael Hagberg (s) (doc, 37 kB)

Motion 2005/06:So50 av Michael Hagberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en tydlig tidsplan för framtagandet av en nationell handlingsplan mot övervikt och fetma. Motivering Övervikten och fetman fortsätter att öka i Sverige. I dag är mer än hälften av männen, en tredjedel

2006-06-13

Motion 2005/06:So50 av Michael Hagberg (s) (doc, 37 kB)