Dokument & lagar (13 151 träffar)

Föredragningslista 2018/19:112

Föredragningslista 2018/19:112 Torsdagen den 5 september 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Ylva Johansson S som ledamot i riksdagen 2 Johan Pehrson L som ledamot i finansutskottet, suppleant i justitieutskottet och konstitutionsutskottet 3 Juno Blom L som ledamot i justitieutskottet 4 Mats Persson

2019-09-05

Föredragningslista 2018/19:112 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:112 (pdf, 132 kB)

Utskottsmöte 2018/19:41 Torsdag 2019-08-29 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2018/19:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:41 Datum och tid: 2019-08-29 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Förslag om ändring av förordning EG nr 715/2007 om typgodkännande av motorfordon med avseende på utsläpp från lätta personbilar och lätta nyttofordon Euro 5 och Euro 6 och om tillgång

2019-08-29 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:36 Torsdag 2019-08-29 kl. 10:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2018/19:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:36 Datum och tid: 2019-08-29 10:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om ILO:s hundraårsdeklaration för framtidens arbetsliv Överläggning Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet 2. FN:s politiska högnivåforum

2019-08-29 10:00:00

Föredragningslista 2018/19:111

Föredragningslista 2018/19:111 Torsdagen den 29 augusti 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, måndagen den 17, tisdagen den 18, onsdagen den 19, måndagen

2019-08-29

Föredragningslista 2018/19:111 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:111 (pdf, 134 kB)

Utskottsmöte 2018/19:41 Måndag 2019-08-26 kl. 14:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:41 Datum och tid: 2019-08-26 14:00 Plats: RÖ 7-26 1. Val av andre vice ordförand e Med anledning av Jessica Rosencrantz M ledighet från riksdagsuppdraget den 26 augusti 2019 3 maj 2020 Beslut omedelbar justering 2.

2019-08-26 14:00:00

Utskottsmöte 2018/19:MJU201908261400 Måndag 2019-08-26 kl. 14:00

Planerat sammanträde Miljö- och jordbruksutskottet Datum och tid: Måndag 2019-08-26 kl. 14:00 Plats: RÖ7-

2019-08-26 14:00:00

Utskottsmöte 2018/19:40 Torsdag 2019-07-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-07-11 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Tf utrikesråd Carl-Magnus Nesser, Utrikesdepartementet Kommenterad dagordning FAC 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:39 3. Kanslimeddelanden

2019-07-11 11:00:00

Föredragningslista 2018/19:110

Föredragningslista 2018/19:110 Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Aktuell debatt om gängkriminalitet Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 juni Anmälan om återtagande av

2019-06-25

Föredragningslista 2018/19:110 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:110 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2018/19:109

Föredragningslista 2018/19:109 Måndagen den 24 juni 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 3 juni Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Helena Antoni M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 2 juli 3 Mikael Damsgaard M som ny ledamot i riksdagen

2019-06-24

Föredragningslista 2018/19:109 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:109 (pdf, 110 kB)

Föredragningslista 2018/19:108

Föredragningslista 2018/19:108 Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 29 maj Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Johan Hedin C fr.o.m. i dag Därmed upphör Abir Al-Sahlanis

2019-06-19

Föredragningslista 2018/19:108 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:108 (pdf, 139 kB)

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. EU:s årsbudget 2020 Överläggning Statssekreterare Max Elger 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övrigt 5. Nästa sammanträde Torsdag 12 september kl. 10.30 Bilagor

2019-06-18 13:00:00

Utskottsmöte 2018/19:40 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 26 juni 2019 Information och ev. överläggning Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Riksrevisionens

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:35 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2018/19:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:35 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 5-38 1. Justering av protokoll 2. Information från Jämställdhetsmyndigheten Generaldirektör Lena Ag 3. K anslimeddelanden Anmälan av PM om aktuella utredningar Anmälan av AU-Hänt

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:39 Tisdag 2019-06-18 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:39 Datum och tid: 2019-06-18 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och e nergi TTE den 25 juni 2019 Information om dagordningspunkterna 34 Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet

2019-06-18 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Val till Riksdagens särskilda nämnd Beslut Föredragande: PN 5. Forskning och framtid Föredragande: JD 6. Utrikes

2019-06-18 09:00:00

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag under punkten 1 utom vad avser ändringar i 26 kap. 22 b och 41 kap. 6 socialförsäkringsbalken.


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grovt bidragsbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 73 kB)

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SfU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Föredragningslista 2018/19:107

Föredragningslista 2018/19:107 Tisdagen den 18 juni 2019 Kl. 08.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 maj Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Annika Hirvonen Falk MP som ny ledamot i riksdagen fr.o.m.

2019-06-18

Föredragningslista 2018/19:107 (docx, 43 kB) Föredragningslista 2018/19:107 (pdf, 151 kB)