Dokument & lagar (468 träffar)

utskottsdokument 2011/12:verk

Finansutskottets verksamhet 2011/12 Finansutskottets beredningsområde Finansutskottet FiU bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen samt ärenden som rör Riksbankens verksamhet. Till utskottets uppgifter hör också att sammanställa statsbudgeten och bereda ärenden om utgiftstak och

2012-10-01

Utskottsmöte 2011/12:55 Tisdag 2012-09-18 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:55 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:55 Datum och tid: 2012-09-18 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning om penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves Vice riksbankschef Karolina Ekholm 2. Nästa sammanträde Tisdag 25 september kl 11.00.

2012-09-18 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:54 Måndag 2012-09-17 kl. 15:15

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:54 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:54 Datum och tid: 2012-09-17 15:15 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. EU-förslag om krishanteringsramverk FiU12 Subsidiaritetsprövning. Beslut. KOM 2012 280 Föredragande: Pär Elfvingsson 3. EU-förslag om fondföretagsdirektivet UCITS

2012-09-17 15:15:00

Utskottsmöte 2011/12:53 Måndag 2012-09-17 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:53 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:53 Datum och tid: 2012-09-17 13:00 Plats: Andrakammarsalen 1. Ekonomisk politik i Sverige och EU den europeiska terminen Öppen utfrågning EU-kommissionär Olli Rehn. Statssekreterare Susanne Ackum 2. Nästa sammanträde Måndag 17 september kl 15.15 i sessionssalen.

2012-09-17 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:52 Tisdag 2012-08-28 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:52 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:52 Datum och tid: 2012-08-28 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om EU-förslag till krishanteringsramverk Finansmarknadsminister Peter Norman KOM2012 280 och faktaPM 2. Aktuella EU-frågor Information Finansmarknadsminister Peter

2012-08-28 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:51 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:51 Datum och tid: 2012-06-20 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överlägging om EU:s årsbudget Statssekreterare Hans Lindblad. 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Torsdag den 30 augusti kl 13.00.

2012-06-20 08:00:00

Utskottsmöte 2011/12:50 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:50 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:50 Datum och tid: 2012-06-14 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Information om aktuella EU-frågor Finansminister Anders Borg 2. Anmälningar 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Onsdag 20 juni kl. 08:00 Bilagor Övrigt: EU dokument Kommenterad dagordning inför Ekofinrådets möte den 22

2012-06-14 08:00:00

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011 MP033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2012/13:FiU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 82 kB)

Utskottsmöte 2011/12:49 Tisdag 2012-06-12 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:49 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:49 Datum och tid: 2012-06-12 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om kommissionens förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning EG nr 223/2009 om europeisk statistik KOM2012 167 slutlig KOM2012 167

2012-06-12 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:48 Torsdag 2012-06-07 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:48 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:48 Datum och tid: 2012-06-07 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Intern utfrågning med Thomas Franzén, ordförande i Finanskriskommittén 2. Anmälningar 3. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Justering Prop. 100, motioner Skriv. 148

2012-06-07 10:30:00

Utskottsmöte 2011/12:47 Torsdag 2012-05-31 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:47 Datum och tid: 2012-05-31 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Information om EU:s fleråriga budgetram inkl. egna medel EU-minister Birgitta Ohlsson och statssekreterare Hans Lindblad, finansdepartementet 2. Anmälningar 3. Utvecklingen inom

2012-05-31 10:30:00

Utskottsmöte 2011/12:46 Tisdag 2012-05-29 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:46 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:46 Datum och tid: 2012-05-29 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Beredning Prop. 100, motioner Skriv. 148 Föredragande: KS, AT 3. Vårändringsbudget för 2012 FiU21 Beredning Prop.

2012-05-29 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:45 Torsdag 2012-05-24 kl. 09:15

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:45 Datum och tid: 2012-05-24 09:15 Plats: Förstakammarsalen 1. Förslag till ändring av direktiv 2009/138/EG om upptagande och utövande av försäkrings- och återförsäkringsverksamhet Solvens II vad gäller datumen för dess införlivande

2012-05-24 09:15:00

Utskottsmöte 2011/12:44 Tisdag 2012-05-22 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:44 Datum och tid: 2012-05-22 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Grönbok Skuggbanksektorn FiU48 Justering KOM 2012 102 slutlig Föredragande: LW 3. Godkännande av Europeiska rådets beslut om ändring av artikel 136 i EUF-fördraget

2012-05-22 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:43 Torsdag 2012-05-10 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:43 Datum och tid: 2012-05-10 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Information om skuggbanksektorn Martin Andersson, generaldirektör, Finansinspektionen Malin Alpen, biträdande avdelningschef, finansiell stabilitet, Riksbanken 2. Anmälningar

2012-05-10 10:30:00

Utskottsmöte 2011/12:42 Tisdag 2012-05-08 kl. 10:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:42 Datum och tid: 2012-05-08 10:00 Plats: Förstakammarsalen 1. Finansutskottet och skatteutskottet håller en öppen utfrågning om jobbskatteavdraget Anders Forslund, bitr. chef, professor, Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering

2012-05-08 10:00:00

Utskottsmöte 2011/12:41 Torsdag 2012-05-03 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:41 Datum och tid: 2012-05-03 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Geografisk utvidgning av verksamhetsområdet för Europeiska utvecklingsbanken till södra och östra Medelhavsregionen FiU39 Beredning Prop. 2011/12: 64 och motioner

2012-05-03 10:30:00

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition S13002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 A Kunskap och arbete bygger Sverige 3 En politik för fler jobb och växande företag sammanfattning 4 B Det ekonomiska läget 7


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 726 kB)

Motion 2011/12:Fi17 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi17 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition V025 1 Sammanfattning För oss i Vänsterpartiet är full sysselsättning det överordnade målet för den ekonomiska politiken. Vi presenterar i den här motionen en sysselsättningspolitik som


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2011/12:Fi17 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (doc, 427 kB)

Motion 2011/12:Fi20 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi20 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:143 Auktionering av utsläppsrätter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att minst 50 procent av intäkterna från auktionering ska


Utskottsberedning: 2011/12:FiU47
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:Fi20 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 54 kB)