Dokument & lagar (4 944 träffar)

Omröstning 2008/09:JuU31p1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2008/09:JuU31 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst, förslagspunkt 1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-09-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU30p1 Förtursförklaring i domstol

Votering: betänkande 2008/09:JuU30 Förtursförklaring i domstol, förslagspunkt 1 Förtursförklaring i domstol Riksdagen antar regeringens förslag till lag om förtursförklaring i domstol. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:213 och avslår motion 2008/09:Ju27. Datum: 2009-09-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU29p1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Votering: betänkande 2008/09:JuU29 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta, förslagspunkt 1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta Riksdagen godkänner det inom Europeiska

2009-09-16

Riksdagens protokoll 2008/09:141

Riksdagens protokoll 2008/09:141 Torsdagen den 10 september Kl. 13:00 16:53 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 3 september. 2 Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Björn Hamilton m avsagt sig uppdraget som ledamot i Riksrevisionens styrelse. Kammaren biföll denna avsägelse. 3 Anmälan

2009-09-10

Riksdagens protokoll 2008/09:141 (pdf, 868 kB)

Riksdagens protokoll 2008/09:140

Riksdagens protokoll 2008/09:140 Torsdagen den 3 september Kl. 13:00 16:49 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 20 augusti. 2 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Tredje vice talmannen meddelade att Fredrik Malm fp återtagit sin plats i riksdagen som statsrådsersättare för utbildningsminister

2009-09-03

Riksdagens protokoll 2008/09:140 (pdf, 973 kB)

Utlåtande 2008/09:JuU31

Det så kallade Stockholmsprogrammet ska ange ramarna när det gäller EU:s samarbete kring rättsliga och inrikespolitiska frågor. Ambitionen är att ett beslut ska fattas av EU:s stats- och regeringschefer i december och gälla för åren 2010-2014. EU-kommissionen har lagt fram ett meddelande som ska utgöra ett diskussionsunderlag i arbetet med att ta fram programmet. Riksdagen avslutade ärendet, skickade utlåtandet till Regeringskansliet och för kännedom till EU-kommissionen.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Utlåtande 2008/09:JuU31 (pdf, 444 kB)

Betänkande 2008/09:JuU30

Riksdagen ställde sig bakom regeringens förslag att införa så kallad förtursförklaring i domstol. Tanken är att den nya lagen ska råda bot på problemet med att vissa ärenden tar för lång tid. Enskilda parter ska få möjlighet att ansöka om förtur i nästan alla typer av mål och ärenden. Om det visar sig att ärendet oskäligt har fördröjts ska förtur beviljas. Den nya lagen börjar gälla den 1 januari 2010.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Betänkande 2008/09:JuU30 (pdf, 67 kB) Webb-tv debatt om förslag: Förtursförklaring i domstol

Betänkande 2008/09:JuU29

EU arbetar för ett mer enhetligt rättssystem. Därför föreslås att ett medlemsland ska acceptera och verkställa ett beslut om övervakningsåtgärder taget i ett annat medlemsland. Målet är att färre personer ska frihetsberövas på den grunden att de saknar hemvist i ett visst land. Riksdagen godkände EU:s utkast till rambeslut.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Betänkande 2008/09:JuU29 (pdf, 2557 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Riksdagens protokoll 2008/09:139

Riksdagens protokoll 2008/09:139 Torsdagen den 20 augusti Kl. 13:00 16:35 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 13 augusti. 2 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Tredje vice talmannen meddelade att Liza-Maria Norlin kd återtagit sin plats i riksdagen från och med den 17 augusti, varigenom

2009-08-20

Riksdagens protokoll 2008/09:139 (pdf, 829 kB)

Riksdagens protokoll 2008/09:138

Riksdagens protokoll 2008/09:138 Torsdagen den 13 augusti Kl. 13:00 14:41 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 18, 22 och 23 juni. 2 Anmälan om interpellationer Talmannen anmälde att under tiden den 30 juli12 augusti hade 17 interpellationer framställts. Interpellationerna redovisas i bilaga som

2009-08-13

Riksdagens protokoll 2008/09:138 (pdf, 561 kB)

Riksdagens protokoll 2008/09:137

Riksdagens protokoll 2008/09:137 Tisdagen den 23 juni Kl. 09:00 15:35 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 17 juni. 2 Nya riksdagsledamöter Upplästes och lades till handlingarna följande från Valprövningsnämnden inkomna  Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamöter Till Valprövningsnämnden

2009-06-23

Riksdagens protokoll 2008/09:137 (pdf, 935 kB)

Riksdagens protokoll 2008/09:136

Riksdagens protokoll 2008/09:136 Måndagen den 22 juni Kl. 13:00 14:20 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 15 och 16 juni. 2 Anmälan om förändring i regeringens sammansättning Från statsminister Fredrik Reinfeldt m hade följande skrivelse inkommit: Till riksdagens talman  Förändringar i regeringens

2009-06-22

Riksdagens protokoll 2008/09:136 (pdf, 469 kB)

Motion 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden mp058 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att anslagen för skydd av biologisk mångfald måste höjas etappvis för att motsvara


Utskottsberedning: 2009/10:MJU9
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2008/09:MJ27 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 231 kB)

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Rovdjurspolitiken 3 Rovdjuren 4 Ekologisk livskraft 4 Rovdjurens roll i ekosystemet 5 Propositionen 6 EU:s art- och habitatdirektiv 6


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 107 kB)

Motion 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. s med anledning av skr. 2008/09:220 Kyrkoantikvariska frågor s25004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en långsiktig hållbar förvaltning av de skyddade kyrkobyggnaderna får konsekvenser


Utskottsberedning: 2009/10:AU14 2009/10:KrU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Kr9 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Motion 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson s med anledning av skr. 2008/09:220 Kyrkoantikvariska frågor s14044 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om rätten till tjänstledighet för förtroendeuppdrag inom Svenska kyrkan. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:AU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr8 av Christina Axelsson (s) (doc, 39 kB)

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. v med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 43 kB)

Riksdagens protokoll 2008/09:135

Riksdagens protokoll 2008/09:135 Torsdagen den 18 juni Kl. 11:00 14:00 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 12 juni. 2 Svar på interpellation 2008/09:563 om politiskt ansvar för återvändandearbetet i asylprocessen Anf. 1 Statsrådet TOBIAS BILLSTRÖM mHerr talman Kalle Larsson har frågat mig vilka

2009-06-18

Riksdagens protokoll 2008/09:135 (pdf, 615 kB)

Omröstning 2008/09:SkU33p1 Redovisning av skatteutgifter 2009

Votering: betänkande 2008/09:SkU33 Redovisning av skatteutgifter 2009, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2009 Riksdagen avslår motion 2008/09:Sk19 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2008/09:183 till handlingarna. Datum: 2009-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU21p11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA

Votering: betänkande 2008/09:FiU21 Vårtilläggsbudget för 2009 förslagspunkt 11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2009 besluta om att avyttra samtliga aktier i Nord Pool ASA eller avveckla bolaget. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:99 punkt 11 och avslår motionerna

2009-06-17