Dokument & lagar (1 049 träffar)

Skrivelse 2019/20:39

Riksrevisionens rapport om grundsärskolans


Utskottsberedning:

KU-anmälan 2019/20:16 (517-2019/20) av ALI ESBATI (V)

ALI ESBATI Riksdagsledamot V 2019-11-06 Dnr 517-2019/20 Begäran om granskning av regeringens och speciellt den tidigare arbetsmarknadsministern Ylva Johanssons och nuvarande arbetsmarknadsminister Eva Nordmarks styrning av Arbetsförmedlingen Staten har genom Arbetsförmedlingen myndighetsansvaret för arbetsmarknadspolitiken.

2019-11-06

Skrivelse 2019/20:34

Regeringens skrivelse 2019/20:34 Verksamheten inom Europarådets Skr. ministerkommitté m.m. under helåret 2018 och 2019/20:34 första halvåret 2019 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I


Utskottsberedning: Utrikesutskottet Sista motionsdag: 2019-11-20

Skrivelse 2019/20:34 (pdf, 517 kB)

Proposition 2019/20:36

Regeringens proposition 2019/20:36 Ett särskilt straffansvar för samröre med en Prop. terroristorganisation 2019/20:36 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår


Utskottsberedning: 2019/20:JuU13
Sista motionsdag: 2019-11-20

Proposition 2019/20:36 (pdf, 793 kB)

Proposition 2019/20:30

Regeringens proposition 2019/20:30 Trängselskatt i Marieholmstunneln i Göteborg Prop. 2019/20:30 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att trängselskatt ska tas


Utskottsberedning: 2019/20:SkU16
Sista motionsdag: 2019-11-20

Proposition 2019/20:30 (pdf, 1329 kB)

Skrivelse 2019/20:25

Regeringens skrivelse 2019/20:25 Verksamheten inom Organisationen för säkerhet Skr. och samarbete i Europa OSSE under helåret 2019/20:25 2018 och första halvåret 2019 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga


Utskottsberedning: Utrikesutskottet Sista motionsdag: 2019-11-20

Skrivelse 2019/20:25 (pdf, 297 kB)

KU-anmälan 2019/20:15 (421-2019/20) av CHRISTINA HÖJ LARSEN (V)

CHRISTINA HÖJ LARSEN Riksdagsledamot V 2019-10-25 Dnr 421-2019/20 Begäran om granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons svar på skriftliga frågor om medicinska åldersbedömningar I april 2019 meddelade regeringen att den skulle tillsätta en oberoende utredning av medicinska åldersbedömningar i asylprocessen.

2019-10-25

Proposition 2019/20:37

Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om värdepapperisering Regeringens proposition 2019/20:37 Kompletterande bestämmelser till Prop. EU:s förordning om värdepapperisering 2019/20:37 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet


Utskottsberedning: 2019/20:FiU19
Sista motionsdag: 2019-11-08

Proposition 2019/20:37 (pdf, 1463 kB)

Proposition 2019/20:32

Regeringens proposition 2019/20:32 Skatt på avfallsförbränning Prop. 2019/20:32 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att det införs en ny punktskatt på avfall


Utskottsberedning: 2019/20:SkU12
Följdmotioner: 1 Sista motionsdag: 2019-11-08

Proposition 2019/20:32 (pdf, 517 kB)

Proposition 2019/20:27

Regeringens proposition 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- Prop. och rådgivningsinsats Resolute Support Mission 2019/20:27 i Afghanistan Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 24 oktober 2019 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU1
Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2019-11-08

Proposition 2019/20:27 (pdf, 242 kB)

Proposition 2019/20:31

Regeringens proposition 2019/20:31 Större komplementbostadshus Prop. 2019/20:31 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 17 oktober 2019 Morgan Johansson Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås en ändring i plan- och bygglagen 2010:900Ändringen


Utskottsberedning: 2019/20:CU6
Följdmotioner: 1 Sista motionsdag: 2019-11-07

Proposition 2019/20:31 (pdf, 263 kB)

Proposition 2019/20:33

Regeringens proposition 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall Prop. 2019/20:33 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 17 oktober 2019 Morgan Johansson Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnas förslag om ett nytt system för anstånd


Utskottsberedning: 2019/20:SkU11
Följdmotioner: 1 Sista motionsdag: 2019-11-06

Proposition 2019/20:33 (pdf, 672 kB)

Proposition 2019/20:24

Regeringens proposition 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Prop. 2019/20:24 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 17 oktober 2019 Morgan Johansson Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås en sänkning av koldioxid- och energiskatten


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15
Följdmotioner: 2 Sista motionsdag: 2019-11-06

Proposition 2019/20:24 (pdf, 265 kB)

Skrivelse 2019/20:35

Regeringens skrivelse 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll Skr. 2019/20:35 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 17 oktober 2019 Morgan Johansson Per Bolund Finansdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll Riksrevisionen har granskat om Tullverket har utformat


Utskottsberedning: 2019/20:SkU7 Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2019-11-01

Skrivelse 2019/20:35 (pdf, 1427 kB)

Proposition 2019/20:28

Regeringens proposition 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära Prop. utbildningsinsatsen i Irak 2019/20:28 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 10 oktober 2019 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU2
Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2019-11-01

Proposition 2019/20:28 (pdf, 238 kB)

Proposition 2019/20:29

Regeringens proposition 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas Prop. stabiliseringsinsats i Mali 2019/20:29 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 10 oktober 2019 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU3
Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2019-10-31

Proposition 2019/20:29 (pdf, 195 kB)

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD)

LUDVIG ASPLING Riksdagsledamot SD 2019-10-15 Dnr 343-2019/20 Hemställan till Konstitutionsutskottet granska Statsministerns uttalande i en direktsänd Tv-debatt på Sveriges Television I partiledardebatten som direktsändes på Sveriges television den 13 oktober 2019 uttalande statsministern att inga pengar gått till statskassan

2019-10-15

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD) (pdf, 81 kB)

Proposition 2019/20:26

Regeringens proposition 2019/20:26 Ändringar i lagstiftningen om sociala Prop. trygghetsförmåner efter det att Förenade 2019/20:26 kungariket har lämnat Europeiska unionen Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 10 oktober 2019 Stefan Löfven Ardalan Shekarabi Socialdepartementet Propositionens


Utskottsberedning: 2019/20:SfU12
Sista motionsdag: 2019-10-30

Proposition 2019/20:26 (pdf, 430 kB)

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-10-14 Dnr 330-2019/20 Granskning av statsminister Stefan Löfvens S uttalanden rörande regeringens migrationspolitik Den 9 oktober 2019 intervjuades statminister Stefan Löfven i Sydsvenska Dagbladet. Han sade då bl.a. Vi ska inte ha fler flyktingar. Vi ska ha färreIntervjun gjordes

2019-10-14

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M) (pdf, 606 kB)

KU-anmälan 2019/20:12 (285-2019/20) av JOHAN FORSSELL (M)

JOHAN FORSSELL Riksdagsledamot M 2019-10-09 Dnr 285-2019/20 Granskning av finansministerns och inrikesministerns uttalanden om fler poliser Det råder polisbrist i Sverige. Trots att befolkningen växer i snabb takt så ligger antalet poliser kvar på samma nivå som när regeringen tillträdde för fem år sedan. I det läget

2019-10-09