Dokument & lagar (69 träffar)

KU-anmälan 2006/07:19 (050-3808-2006/07) av Kristina Zakrisson (s)

Anmälare KRISTINA ZAKRISSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-09-10 Dnr 050-3808-2006/07 Begäran om granskning av statsrådet Mats Odells handläggning av upphandlingen av pr-tjänster i samband med utförsäljning av statliga bolag. Enligt tidningsuppgifter har regeringen genom ansvarigt statsråd Mats Odell kringgått

2007-09-12

KU-anmälan 2006/07:18 (050-3283-2006/07) av Susanne Eberstein (s)

Anmälare SUSANNE EBERSTEIN Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-06-26 Dnr 050-3283-2006/07 Begäran om granskning av Carl Bildts uppdrag I Konstitutionsutskottets utfrågning av utrikesminister Carl Bildt den 8 maj fick utrikesministern vid flertalet tillfällen frågor om sina uppdrag i olika organisationer. Bildt

2007-06-26

KU-anmälan 2006/07:18 (050-3283-2006/07) av Susanne Eberstein (s) (pdf, 62 kB)

KU-anmälan 2006/07:17 (050-3242-2006/07) av Eva-Lena Jansson (s)

Anmälare EVA-LENA JANSSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-06-20 Dnr 050-3242-2006/07 Begäran om granskning av statsrådet Åsa Torstenssons uttalande angående Post- och Telestyrelsens allmänna råd. I september 2005 gav Post- och Telestyrelsen PTS ut allmänna råd som bland annat innehöll rekommendationer kring

2007-06-20

KU-anmälan 2006/07:17 (050-3242-2006/07) av Eva-Lena Jansson (s) (pdf, 74 kB)

Betänkande 2006/07:KU26

Riksdagen sade ja till konstitutionsutskottets förslag om att sekretess ska gälla för uppgifter i de säkerhetskopior av Regeringskansliets e-post och annan datalagrad information som har bevarats med anledning av flodvågskatastrofen i Asien 2004. Lagändringen gäller från den 15 juli 2007 till och med den 31 december 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-19 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU26 (pdf, 194 kB)

Betänkande 2006/07:KU25

Riksdagen beslutade den 14 juni att regeringens förslag om signalspaning och vissa delar av förslaget om elektronisk kommunikation ska vila i ett år. Enligt grundlagen kan en minoritet driva igenom en ettårig bordläggning av ett förslag som gäller människors fri- och rättigheter. Konstitutionsutskottet har nu prövat om även övriga lagförslag som lades fram i försvarsutskottets betänkande 2006/07:FöU10 kan vila under minst tolv månader. Konstitutionsutskottet anser att en bestämmelse i den föreslagna lagen om försvarsunderrättelseverksamhet som hänvisar till signalspaningslagen och en bestämmelse i lagen om elektronisk kommunikation också omfattas av det särskilda lagstiftningsförfarandet eftersom de har ett nära samband med förslaget om signalspaning. Konstitutionsutskottet anser däremot inte att lagförslaget om ändring i sekretesslagen och övriga delar av lagen om försvarsunderrättelseverksamhet ska få vila enligt bestämmelserna i regeringsformen. Utskottet anmälde resultatet av sin prövning för riksdagen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-18 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU25 (pdf, 1269 kB)

Betänkande 2006/07:KU22

Riksdagen har sagt ja, med en ändring, till regeringens förslag om ändringar i indelningen av statsbudgetens utgiftsområden. Ändringarna innebär att anslag flyttas från ett utgiftsområde till ett annat. Riksdagen sade nej till förslaget om att flytta investeringsstödet till äldrebostäder från utgiftsområde 9 till utgiftsområde 18.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24

Svenska Kommunförbundet och Landstingsförbundet bildade i mars 2007 ett gemensamt förbund, Sveriges Kommuner och Landsting. Som en följd av detta behövs det vissa lagändringar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ändringar i lagen om rättegången i arbetstvister och i lagen om särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24 (pdf, 590 kB)

Utlåtande 2006/07:KU23

Konstitutionsutskottet redovisade sin behandling av EU-kommissionens grönbok om allmänhetens tillgång till handlingar från Europeiska gemenskapens institutioner (KOM(2007)185). Utskottet välkomnar att EU-kommissionen ser över EU:s öppenhetsförordning. Arbetet bör leda till att öppenheten inom EU ökar och att det blir lättare för allmänheten att få ut dokument från EU:s institutioner. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-29 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Utlåtande 2006/07:KU23 (pdf, 142 kB)

KU-anmälan 2006/07:4 (050-2996-2006/07) av Thomas Bodström (s)

Anmälare THOMAS BODSTRÖM Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-05-29 Dnr 050-2996-2006/07 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av hur regeringen hanterat de tre svenskar som suttit fängslade i Etiopien. Tre svenskar har varit fängslade i Etiopien sedan januari och släpptes först förra veckan. Under

2007-05-29

KU-anmälan 2006/07:4 (050-2996-2006/07) av Thomas Bodström (s) (pdf, 62 kB)

Betänkande 2006/07:KU17

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-05-22 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-07

Betänkande 2006/07:KU17 (pdf, 670 kB)

KU-anmälan 2006/07:15 (050-2982-2006/07) av Thomas Östros (s)

Anmälare THOMAS ÖSTROS Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-05-25 Dnr 050-2982-2006/07 Begäran om granskning av regeringens beredning av ärendet om utförsäljning av statliga bolag Regeringen har som mål att till 2010 sälja statliga företag till ett värde av 200 miljarder kronor. I en särskild proposition 2006/07:57

2007-05-25

KU-anmälan 2006/07:15 (050-2982-2006/07) av Thomas Östros (s) (pdf, 84 kB)

Betänkande 2006/07:KU21

Riksdagen har sagt ja till riksdagsstyrelsens förslag om fastställande av löner för riksdagens ombudsmän. Beslutet innebär att riksdagsstyrelsens uppgift att bestämma lön, avgångsersättning och övriga anställningsförmåner för riksdagens ombudsmän förs över på Nämnden för lön till riksrevisorerna. Samtidigt byter nämnden namn till Nämnden för lön till riksdagens ombudsmän och riksrevisorerna. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU21 (pdf, 163 kB)

Betänkande 2006/07:KU19

Riksrevisionens styrelse har redovisat för riksdagen en granskning av regeringens och Regeringskansliets fördelning av bidrag. Riksdagen konstaterar att regeringen redan är skyldig att redovisa för riksdagen hur regeringen och Regeringskansliet handlägger bidragsärenden och att riksdagen har skäl att uppmärksamma denna redovisning. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU19 (pdf, 120 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksrevisionens styrelses redogörelse angående bidrag som regeringen och Regeringskansliet fördelar

Betänkande 2006/07:KU18

Patent- och registreringsverket ska i fortsättningen påminna periodiska tidskrifter både elektroniskt och per brev om att deras utgivningsbevis kan komma att förfalla. I dag skickas påminnelser ut endast genom brev. Det beslutade riksdagen på förslag från regeringen. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU18 (pdf, 325 kB)

KU-anmälan 2006/07:3 (050-2785-2006/07) av Marianne Berg (v) och Kent Persson (v)

Anmälare Marianne Berg v Konstitutionsutskottet, Kent Persson v Näringsutskottet Datum 2007-05-10 Dnr 050-2785-2006/07 Granskningsanmälan beträffande försäljning av vissa statligt ägda företag prop. 2006/07:57 Vi begär härmed att konstitutionsutskottet skall granska i anmälan angivna frågor gällande utförsäljningen

2007-05-10

KU-anmälan 2006/07:3 (050-2785-2006/07) av Marianne Berg (v) och Kent Persson (v) (pdf, 110 kB)

Proposition 2006/07:113

Regeringens proposition 2006/07:113 Följdändringar med anledning av bildandet av Prop. Sveriges Kommuner och Landsting, m.m. 2006/07:113 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 maj 2007 Fredrik Reinfeldt Mats Odell Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen


Utskottsberedning: 2006/07:KU24
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2006/07:113 (pdf, 178 kB)

KU-anmälan 2006/07:2 (050-2606-2006/07) av Tommy Ternemar (s)

Anmälare TOMMY TERNEMAR Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-04-20 Dnr 050-2606-2006/07 Begäran om granskning av regeringens hantering av plusjobben En av de arbetsmarkandspolitiska åtgärder som den borgerliga regeringen avskaffade vid årsskiftet var möjligheten till plusjobb. Anställningen av plusjobbare i kommunerna

2007-04-20

KU-anmälan 2006/07:2 (050-2606-2006/07) av Tommy Ternemar (s) (pdf, 743 kB)

KU-anmälan 2006/07:12 (050-2591-2006/07) av Thomas Östros (s)

Anmälare THOMAS ÖSTROS s Datum Stockholm 2007-04-19 Dnr 050-2591-2006/07 Begäran om granskning av regeringens handläggning av Forska väx När budgetpropositionen 2006/07:1 lades i höstas saknades anslaget till Vinnovas Forska växprogram. Detta kom som en fullständig överraskning för alla, även den nytillträdda

2007-04-19

KU-anmälan 2006/07:12 (050-2591-2006/07) av Thomas Östros (s) (pdf, 129 kB)

Betänkande 2006/07:KU9

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om bland annt kommunal demokrati. Motionerna handlar till exempel om möjlighet till majoritetsstyre i kommunerna, införande av kommunala extra val, småpartispärr i val till kommunfullmäktige och ökat direktinflytande för medborgarna.

Förslagspunkter: 22 Reservationer: 5
Beredning: 2007-03-27 Justering: 2007-04-19 Debatt: 2007-04-26 Beslut: 2007-04-26

Betänkande 2006/07:KU9 (pdf, 352 kB)

Proposition 2006/07:100

2007 års ekonomiska vårproposition Regeringens proposition 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken samt tilläggsbudget m.m. Regeringens proposition 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Regeringen överlämnar denna proposition till


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20 2006/07:FiU21 2006/07:KU22
Riksdagsbeslut (54 förslag): 1 avslag, 53 bifall,
Följdmotioner: 7

Proposition 2006/07:100 (pdf, 4631 kB)
Paginering