Dokument & lagar (92 träffar)

Betänkande 2013/14:KU46

Riksdagen sa ja till en ny riksdagsordning. Den nya lagen är främst en redaktionell och språklig omarbetning av den nu gällande riksdagsordningen. Dessutom blir reglerna om budgetprocessen i riksdagen tydligare. Den nya riksdagsordningen bygger på förslag som riksdagsstyrelsen och regeringen har lämnat om ändringar i bland annat riksdagsordningen.

Konstitutionsutskottet, KU, har behandlat dels riksdagsstyrelsens framställning med förslag till ny riksdagsordning, dels regeringens proposition En utvecklad budgetprocess som även den innehåller förslag på ändringar i riksdagsordningen. Riksdagsordningen, som är ett mellanting mellan grundlag och vanlig lag, innehåller regler om riksdagens arbetsformer.

Beslutet innebär bland annat att det ska stå i riksdagsordningen att huvudregeln är att den så kallade rambeslutsprocessen ska användas när riksdagen ska besluta om statens budget. Rambeslutsprocessen är en del av budgetprocessen som innebär att riksdagen beslutar om statens budget i två steg. Reglerna i riksdagsordningen för hur ändringar i statens budget ska beslutas i riksdagen ska också ändras. Ändringar i budgetlagen om uppföljning och utvärdering av de budgetpolitiska målen görs också.

En redaktionell och språklig modernisering av den gällande lagen görs, efter förslag av riksdagsstyrelsen. Ändringar i regler som bland annat rör kammaren och ledamöternas rätt att lämna så kallade följdmotioner på till exempel en proposition görs också. I huvudsak ställde sig konstitutionsutskottet bakom riksdagsstyrelsens förslag. KU föreslog dock vissa ändringar i riksdagsstyrelsens förslag, främst som en följd av de förslag som regeringen lämnat om förenklingar i budgetprocessen. Därför lämnade utskottet ett eget förslag till ny riksdagsordning.

Riksdagen sa ja till konstitutionsutskottets förslag till en ny riksdagsordning.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 1
Beredning: 2014-04-29 Justering: 2014-06-05 Debatt: 2014-06-17 Beslut: 2014-06-17

Betänkande 2013/14:KU46 (pdf, 27003 kB) Webb-tv debatt om förslag: Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess

Betänkande 2013/14:KU39

Bestämmelserna om statistiksekretess ändras den 1 augusti 2014. I dag måste statliga utredningar och Statskontoret be regeringen att besluta om sekretess när de gör en statistisk undersökning. Regeringen beslutar oftast om sekretess, men myndigheterna måste vänta in regeringens beslut. I och med lagändringen kommer sekretess att gälla utan att regeringen först behöver besluta om det.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2014-04-08 Justering: 2014-04-15 Debatt: 2014-05-07 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU39 (pdf, 343 kB)

Betänkande 2013/14:KU38

När regeringen beslutar är huvudregeln att minst fem statsråd ska delta. Men vissa typer av brådskande ärenden om Försvarsmakten får ett statsråd besluta om under statsministerns överinseende. Nu slås förutsättningarna för beslut enligt detta undantag fast i en ny lag. Samtidigt ändras de typer av ärenden som får beslutas enligt undantaget. Till exempel ska beslutsformen inte användas när det gäller reservofficerares och reservpersonals inkallelse och tjänstgöring i Försvarsmakten. Däremot ska Försvarsmaktens organisering och mobilisering i krig samt totalförsvarspliktigas inkallelse och tjänstgöring i Försvarsmakten kunna beslutas enligt den särskilda beslutsordningen också i framtiden.

De nya reglerna börjar gälla den 1 september 2014. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2014-04-08 Debatt: 2014-05-07 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU38 (pdf, 288 kB)

Betänkande 2013/14:KU37

Landstingen i Östergötlands, Kronobergs och Jämtlands län får regionalt utvecklingsansvar från och med 1 januari 2015.

Beslutet innebär också att landstingen i dessa län får besluta att landstingsfullmäktige och landstingsstyrelsen i stället ska heta regionfullmäktige respektive regionstyrelsen. Det ska dock fortsatt heta landstingsfullmäktige vid val.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2014-04-08 Justering: 2014-04-29 Debatt: 2014-05-09 Beslut: 2014-05-27

Betänkande 2013/14:KU37 (pdf, 437 kB)

Betänkande 2013/14:KU36

Regeringen har lämnat sin årliga rapport till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Konstitutionsutskottet, KU, har behandlat regeringens rapport. Utskottet noterar att könsfördelningen är jämn inom alla grupper av anställda i statliga kommittéer utom i gruppen ordförande med mera. Där är andelen kvinnor 37 procent. Även om en majoritet i den här gruppen fortfarande är män tycker utskottet att det är positivt att andelen kvinnor har ökat jämfört med förra året. Regeringen har också redovisat spännvidden i könsfördelningen för de kommittéer som har fler ledamöter, statistik som utskottet efterfrågade förra året. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2014-03-25 Justering: 2014-04-08 Debatt: 2014-05-05 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU36 (pdf, 186 kB)

Betänkande 2013/14:KU31

Det är viktigt att val genomförs på ett säkert sätt och att så många som möjligt har möjlighet att rösta. Det finns en risk att väljare på grund av sjukdom, funktionsnedsättning eller ålder inte kan ta sig till sin vallokal eller en röstningslokal för att förtidsrösta. Framöver kommer dessa väljare att kunna lämna sina röster till kommunala röstmottagare som kommer hem till dem och tar emot deras röster. Under den tid som förtidsröstningen pågår ska minst en röstningslokal i varje kommun vara öppen varje dag och minst två röstmottagare ska vara närvarande för att ta emot förtidsröster i röstningslokalerna.

För att öka säkerheten ska kommunerna förvara valmaterial från förtidsröstningen avskilt och på ett säkert sätt. Det kan till exempel handla om kuvert, röstkort och adresskort som tagits emot från väljare eller bud. Lokaler som används för röstning ska vara tydligt avgränsade och utformade så att väljare inte hindras eller störs under röstningen. Lokalerna får inte ha anknytning till en viss politisk organisation. Det är också viktigt att alla som arbetar med val har kunskap om vilka regler som gäller. Därför ska bara den som har fått utbildning få bli röstmottagare.

Valnämnden får i undantagsfall avsluta den preliminära rösträkningen en dag senare, det vill säga till torsdagen efter valdagen. På så sätt ska rösträkningen bli säkrare.

De nya reglerna för förvaring av valmaterial börjar gälla den 1 augusti 2014. De andra ändringarna börjar gälla den 1 januari 2015. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 1
Beredning: 2014-04-03 Justering: 2014-04-15 Debatt: 2014-05-05 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU31 (pdf, 1568 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ökad effektivitet, säkerhet och tillgänglighet i valförfarandet

Betänkande 2013/14:KU29

Skyddet mot andra länders underrättelseverksamhet ska stärkas. Bland annat införs ett nytt brott, olovlig underrättelseverksamhet mot Sverige. Brottet omfattar underrättelseverksamhet som har som syfte att samla in information som kan skada Sverige om ett annat land känner till den. Dessutom skärps minimistraffet för flyktingspionage från böter till fängelse.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 2
Beredning: 2014-03-27 Justering: 2014-04-17 Debatt: 2014-05-09 Beslut: 2014-05-27

Betänkande 2013/14:KU29 (pdf, 4311 kB)

KU-anmälan 2013/14:14 (938-2013/14) av Morgan Johansson (S)

MORGAN JOHANSSON Riksdagsledamot S 2013-12-18 Dnr 938-2013/14 Begäran om granskning av Utrikesdepartementets hantering av utlämnande av allmänna handlingar Enligt vad som har framkommit av Sveriges Radios ekoredaktions rapportering har reportern Erik Ridderstolpe hos Utrikesdepartementet begärt ut uppgifter som berör

2013-12-18

KU-anmälan 2013/14:14 (938-2013/14) av Morgan Johansson (S) (pdf, 165 kB)

Skrivelse 2013/14:61

Regeringens skrivelse 2013/14:61 En politik för en levande demokrati Skr. 2013/14:61 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 12 december 2013 Fredrik Reinfeldt Maria Arnholm Justitiedepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll Skrivelsen innehåller regeringens bedömningar av vilken


Utskottsberedning: 2013/14:KU34 Följdmotioner: 2

Skrivelse 2013/14:61 (pdf, 813 kB)

KU-anmälan 2013/14:13 (847-2013/14) av Agneta Gille (S)

AGNETA GILLE Riksdagsledamot S 2013-12-10 Dnr 847-2013/14 Begäran om granskning av regeringens hantering av ärendet Överklagande i fråga om tillstånd enligt Miljöbalken till befintlig och utökad flygplatsverksamhet m.m. vid Uppsala flygplats, Ärna. Torsdagen den 14 november fattade regeringen beslut i ärendet Överklagande

2013-12-10

KU-anmälan 2013/14:13 (847-2013/14) av Agneta Gille (S) (pdf, 181 kB)

Betänkande 2013/14:KU32

Konstitutionsutskottet anser inte att finansutskottets förslag om att ändra riksdagens tidigare beslut om höjd skiktgräns för statlig inkomstskatt strider mot riksdagsordningen. Det betyder att riksdagen kan besluta om förslaget (se finansutskottets betänkande 2013/14:FiU16).

KU har granskat förslaget efter att talmannen tidigare sagt nej till att be riksdagen ta ställning till det eftersom han ansåg att förslaget strider mot riksdagsordningen. KU anser inte att det i riksdagsordningen finns något hinder mot att riksdagen fattar ett beslut som innebär att inkomsterna på statens budget skulle avvika från den beräkning av inkomsterna som riksdagen tidigare beslutat. Riksdagsordningen innehåller inte heller någon uttrycklig reglering som skulle begränsa utskottens rätt att lämna förslag genom så kallade utskottsinitiativ som en del av budgetarbetet. Utskottet anser att finansutskottets förslag ligger inom ramen för syftet med den så kallade rambeslutsmodellen för budgetarbetet i riksdagen och för praxis.


Justering: 2013-12-10 Debatt: 2013-12-11 Beslut: 2013-12-11

Betänkande 2013/14:KU32 (pdf, 144 kB) Webb-tv debatt om förslag: Prövning av fråga om tillämpligheten av 5 kap. 12 § riksdagsordningen i visst fall

Betänkande 2013/14:KU9

I dagsläget har kommuner, om särskilda skäl finns, möjlighet att använda vallokaler och lokaler för förtidsröstning som inte uppfyller kraven på tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning. Den möjligheten ska tas bort. Syftet är att vallokaler ska vara tillgängliga för alla.

Det ska också bli lättare för utländska EU-medborgare att ställa upp som kandidater i val till Europaparlamentet. Dessutom ska även utländska EU-medborgare med diplomatisk immunitet kunna delta i val till Europaparlamentet, kommunfullmäktige och landstingsfullmäktige. Lagändringarna innebär att svenska regler anpassas till EU-regler.

Riksdagen godkände regeringens förslag.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2013-11-26 Justering: 2013-12-05 Debatt: 2013-12-16 Beslut: 2013-12-17

Betänkande 2013/14:KU9 (pdf, 543 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tillgänglighet och deltagande i val

KU-anmälan 2013/14:12 (664-2013/14) av Per Bolund (MP) och Morgan Johansson (S)

PER BOLUND Riksdagsledamot MP MORGAN JOHANSSON Riksdagsledamot S 2013-11-26 Dnr 664-2013/14 Begäran om granskning av regeringens beslut att sekretessbelägga uppgifter om migrationsminister Tobias Billströms M aktieköp. Offentlighetsprincipen är en grundbult i den svenska demokratin och i offentlig förvaltning. Insyn

2013-11-26

KU-anmälan 2013/14:12 (664-2013/14) av Per Bolund (MP) och Morgan Johansson (S) (pdf, 228 kB)

Proposition 2013/14:48

Regeringens proposition 2013/14:48 Proportionell fördelning av mandat Prop. och förhandsanmälan av partier i val 2013/14:48 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 21 november 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Det finns ett


Utskottsberedning: KU 2014/15:KU2
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 1 bifall, 1 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 3

Proposition 2013/14:48 (pdf, 857 kB)

Proposition 2013/14:46

Regeringens proposition 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Prop. Örebro och Gävleborgs län 2013/14:46 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 21 november 2013 Fredrik Reinfeldt Stefan Attefall Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2013/14:KU30
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 4

Proposition 2013/14:46 (pdf, 208 kB)

Betänkande 2013/14:KU1

Riksdagen sa ja till regeringens, riksdagsstyrelsens och Riksdagens ombudsmäns, JO:s, förslag i budgetpropositionen om cirka 12,9 miljarder kronor i anslag till utgiftsområdet Rikets styrelse för 2014. I utgiftsområdet ingår bland annat Regeringskansliet, länsstyrelserna, riksdagens ledamöter och partier, Riksdagsförvaltningen, JO, presstödet och hovet.

Riksdagen sa också ja till regeringens förslag om ändringar i budgetlagen. Syftet är att anpassa lagen till EU:s nya krav på medlemsländernas budgetramar. Bland annat ska regeringen regelbundet utvärdera de ekonomiska prognoser som den lämnar till riksdagen i budgetpropositionen och den ekonomiska vårpropositionen. Vissa ändringar görs också när det gäller de prognoser och bedömningar som regeringen ska lämna i budgetpropositionen och i den ekonomiska vårpropositionen.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 4
Beredning: 2013-10-15 Justering: 2013-11-26 Debatt: 2013-12-04 Beslut: 2013-12-04

Betänkande 2013/14:KU1 (pdf, 619 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Proposition 2013/14:51

Regeringens proposition 2013/14:51 Förstärkt skydd mot främmande makts Prop. underrättelseverksamhet 2013/14:51 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 21 november 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen innehåller


Utskottsberedning: 2013/14:KU29
Riksdagsbeslut (6 förslag): , 6 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2013/14:51 (pdf, 932 kB)

Proposition 2013/14:47

Regeringens proposition2013/14:47 Några ändringar på tryck- Prop. och yttrandefrihetens område 2013/14:47 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 november 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen behandlas några


Utskottsberedning: 2013/14:KU17
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2013/14:47 (pdf, 666 kB)

Betänkande 2013/14:KU7

Kommunallagen ändras på en rad punkter från den 1 februari 2014.

  • Partier som tar emot partistöd måste varje år lämna in en redovisning till fullmäktige som visar att stödet har använts till att stärka de politiska partiernas ställning i den kommunala demokratin.
  • Kravet på att partistöd bara får ges till partier som är representerade i kommunfullmäktige blir tydligare. Det ska stå i lagen att ett parti är representerat om det fått mandat i fullmäktige och vald ledamot är fastställd för mandatet.
  • I de minsta kommunerna, som har 8 000 eller färre röstberättigade invånare, sänks minsta tillåtna antalet ledamöter i fullmäktige från 31 till 21.
  • Vid ett valår ska mandatperioden i fullmäktige börja den 15 oktober.
  • Det ska bli tillåtet för ledamöter att vara med på distans vid fullmäktigesammanträden. Ett krav är att deltagandet sker genom direkt ljud- och bildöverföring.

Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 3
Beredning: 2013-10-22 Justering: 2013-11-12 Debatt: 2013-11-27 Beslut: 2013-11-27

Betänkande 2013/14:KU7 (pdf, 579 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vital kommunal demokrati

KU-anmälan 2013/14:11 (559-2013/14) av Morgan Johansson (S)

MORGAN JOHANSSON Riksdagsledamot S 2013-11-14 Dnr 559-2013/14 Till Konstitutionsutskottet Regeringens handläggning av subsidiaritetsprövningen av förslaget om EU:s åklagarmyndighet När Riksdagen gör subsidiaritetsprövningar av EU-förslag så ska regeringen som underlag för denna prövning lämna en bedömning i subsidiaritetsfrågan

2013-11-14

KU-anmälan 2013/14:11 (559-2013/14) av Morgan Johansson (S) (pdf, 189 kB)