Dokument & lagar (92 träffar)

Betänkande 2013/14:KU8

Lagrådet består av domare eller tidigare domare i Högsta domstolen och Högsta förvaltningsdomstolen och har som uppgift att yttra sig över lagförslag. För att kunna hantera ökad arbetsbelastning ska Lagrådet i undantagsfall och under kortare tidsperioder få möjlighet att arbeta på fem avdelningar istället för nuvarande högst fyra.

Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-10-24 Justering: 2013-11-12 Debatt: 2013-11-21 Beslut: 2013-11-21

Betänkande 2013/14:KU8 (pdf, 165 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fler avdelningar i Lagrådet

Betänkande 2013/14:KU6

Sekretessreglerna ändras från den 1 januari 2014. Syftet är att svenska myndigheter ska kunna uppfylla internationella förpliktelser om sekretess och tystnadsplikt så att Sverige ska kunna delta i internationella samarbeten.

Ändringen gäller uppgifter som en svensk myndighet utbyter med utländska myndigheter på grund av bindande EU-regler eller internationella överenskommelser som har ingåtts av EU eller godkänts av riksdagen. För sådana uppgifter ska sekretess gälla om det kan antas att Sveriges möjlighet att delta i det samarbete som avtalet gäller försämras om uppgiften skulle röjas.

Regeringen betonar att den nya sekretessbestämmelsen inte ska påverka Sveriges höga ambitionsnivå vad gäller offentlighetsprincipen. Det är bra, tycker Konstitutionsutskottet, som har förberett riksdagens beslut. Sverige måste även i fortsättningen slå vakt om de svenska öppenhetstraditionerna i sina internationella kontakter, anser utskottet.

Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2013-10-17 Justering: 2013-11-07 Debatt: 2013-11-20 Beslut: 2013-11-21

Betänkande 2013/14:KU6 (pdf, 530 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sekretess i det internationella samarbetet

KU-anmälan 2013/14:10 (492-2013/14) av Fredrik Olovsson (S) och Per Bolund (MP)

FREDRIK OLOVSSON Riksdagsledamot S PER BOLUND Riksdagsledamot MP 2013-11-07 Dnr 492-2013/14 Begäran om granskning av migrationsminister Tobias Billströms aktieaffärer i gruvföretag Via rapportering i olika media har vi fått kännedom om att migrationsminister Tobias Billström M den 13 februari 2013 köpte 30 000 aktier

2013-11-07

KU-anmälan 2013/14:10 (492-2013/14) av Fredrik Olovsson (S) och Per Bolund (MP) (pdf, 148 kB)

Proposition 2013/14:37

Regeringens proposition 2013/14:37 Tillgänglighet och deltagande i val Prop. 2013/14:37 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 31 oktober 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Vallokaler ska vara tillgängliga för var och en. Den


Utskottsberedning: 2013/14:KU9
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2013/14:37 (pdf, 309 kB)

Betänkande 2013/14:KU4

Riksrevisionen har granskat vissa statliga myndigheters skydd mot korruption och lämnat rekommendationer. Enligt Riksrevisionen har många av de granskade myndigheterna inte värderat korruptionsriskerna och saknar åtgärder för att motverka korruption.

Regeringen har redovisat sin bedömning av Riksrevisionens slutsatser och vad den har gjort och tänker göra med anledning av rekommendationerna. Konstitutionsutskottet håller med regeringen om att den statliga förvaltningen behöver stärka arbetet med att förebygga korruption. Regeringen följer upp hur myndigheterna tar hänsyn till och hanterar korruptionsrisker. Utskottet anser att en tydlig återkoppling skulle vara värdefull i regeringens årliga dialog med myndigheterna. Utskottet förutsätter i övrigt att regeringen följer den statliga förvaltningens arbete med att förebygga korruption. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa nej till motioner om korruption och den offentliga förvaltningen. Motionerna handlar om åtgärder och utredningar för att öka kunskapen om och förebygga korruption. Utskottet betonar att det är viktigt med ett aktivt arbete mot korruption i kommuner och landsting, särskilt när det gäller offentlig upphandling och närliggande områden.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2013-10-03 Justering: 2013-11-05 Debatt: 2013-11-14 Beslut: 2013-11-20

Betänkande 2013/14:KU4 (pdf, 249 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om statliga myndigheters skydd mot korruption m.m.

Betänkande 2013/14:KU2

Kommuner och landsting ska ha rätt att lämna bidrag till anläggandet av allmänna farleder till sjöss som staten ansvarar för.

I dagsläget kan kommuner och landsting lämna bidrag till byggande av statliga vägar och järnvägar. Riksdagen anser att det är ett logiskt steg att möjligheten till sådan medfinansiering även ska gälla allmänna farleder. Kommunernas och landstingens möjlighet till inflytande över den statliga infrastrukturen bör vara oberoende av vilken slags trafik det handlar om.

Ändringarna gäller från den 1 december 2013. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2013-06-11 Justering: 2013-10-15 Debatt: 2013-10-23 Beslut: 2013-10-23

Betänkande 2013/14:KU2 (pdf, 203 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur

Proposition 2013/14:13

Regeringens proposition 2013/14:13 Fler avdelningar i Lagrådet Prop. 2013/14:13 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 26 september 2013 Jan Björklund Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås en ändring i lagen 2003:333 om Lagrådet


Utskottsberedning: 2013/14:KU8
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2013/14:13 (pdf, 230 kB)

Proposition 2013/14:5

Regeringens proposition 2013/14:5 Vital kommunal demokrati Prop. 2013/14:5 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 19 september 2013 Fredrik Reinfeldt Peter Norman Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I denna proposition lämnas förslag till ändringar i kommunallagen


Utskottsberedning: 2013/14:KU7
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2013/14:5 (pdf, 734 kB)

Proposition 2013/14:3

Regeringens proposition 2013/14:3 Läsa för livet Prop. 2013/14:3 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 26 september 2013 Jan Björklund Beatrice Ask Kulturdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås nationella mål för litteratur- och läsfrämjande som


Utskottsberedning: 2013/14:KrU4
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 4

Proposition 2013/14:3 (pdf, 649 kB)

KU-anmälan 2013/14:9 (110-2013/14) av Bodil Ceballos och Peter Eriksson [båda MP]

BODIL CEBALLOS PETER ERIKSSON Riksdagsledamöter MP 2013-09-25 Dnr 110-2013/14 Begäran om granskning av utrikesministerns och fd biståndsministerns hantering av biståndsanslaget Uppgifter har framkommit om att utrikesdepartementet under åren 2009, 2010, 2011 och 2012 låtit dåvarande biståndsministern och hennes statssekreterares

2013-09-25

KU-anmälan 2013/14:9 (110-2013/14) av Bodil Ceballos och Peter Eriksson [båda MP] (pdf, 731 kB)

Betänkande 2013/14:KU3

Riksdagsledamöter som slutar sitt uppdrag ska få bättre stöd för att gå över till yrkeslivet. Riksdagen sa ja till riksdagsstyrelsens förslag om att införa ett nytt omställningsstöd som ska ersätta den nuvarande inkomstgarantin.

Omställningsstödet består av två delar. Den ena delen är ett stöd för övergång till arbetslivet som ska likna det stöd som erbjuds på den övriga arbetsmarknaden. Det kan bestå av rådgivning och kompletterande utbildning. Den andra delen är ett ekonomiskt stöd som i sin tur består av två delar. Alla ledamöter som slutar sitt uppdrag får under högst två år ett ekonomiskt stöd som liknar en avgångsersättning på arbetsmarknaden. Utöver det kan äldre personer som varit riksdagsledamöter i minst åtta år få ett förlängt ekonomiskt stöd. Den här ersättningen är lägre och beviljas för ett år i taget. Det ekonomiska stödet kan under vissa förutsättningar minskas eller dras in, så kallad jämkning.

Det nya omställningsstödet gäller för nya riksdagsledamöter som väljs in i riksdagen vid valet 2014 eller senare. Nuvarande riksdagsledamöter som blir omvalda 2014 får rätt till den nuvarande inkomstgarantin när de slutar sina uppdrag, eftersom riksdagen anser att ledamöternas villkor bör vara förutsebara. Skillnaderna mellan det nya omställningsstödet och den gamla inkomstgarantin är enligt riksdagen så stora att det nya systemet inte bör gälla nuvarande ledamöter.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 4
Beredning: 2013-09-12 Justering: 2013-09-24 Debatt: 2013-10-02 Beslut: 2013-10-02

Betänkande 2013/14:KU3 (pdf, 2871 kB) Webb-tv debatt om förslag: Omställningsstöd för riksdagsledamöter

Proposition 2013/14:1

Budgetproposition 2014 Förslag till statens budget för 2014, Finansplan och skattefrågor, kapitel 1-6 Regeringens proposition 2013/14:1 Budgetpropositionen för 2014 Förslag till statens budget för 2014, finansplan och skattefrågor Regeringens proposition 2013/14:1 Budgetpropositionen för 2014 Regeringen överlämnar


Utskottsberedning: 2013/14:AU1 2013/14:AU2 2013/14:CU1 2013/14:FiU1 2013/14:FiU2 2013/14:FiU3 2013/14:FiU4 2013/14:FiU5 2013/14:FöU1 2013/14:JuU1 2013/14:KrU1 2013/14:KU1 2013/14:MJU1 2013/14:MJU2 2013/14:NU1 2013/14:NU2 2013/14:NU3 2013/14:SfU1 2013/14:SfU2 2013/14:SkU1 2013/14:SoU1 2013/14:TU1 2013/14:UbU1 2013/14:UbU2 2013/14:UU1 2013/14:UU2
Riksdagsbeslut (239 förslag): , 239 bifall,

Proposition 2013/14:1 (pdf, 4269 kB)