Dokument & lagar (9 630 träffar)

KU-anmälan 2019/20:12 (285-2019/20) av JOHAN FORSSELL (M)

JOHAN FORSSELL Riksdagsledamot M 2019-10-09 Dnr 285-2019/20 Granskning av finansministerns och inrikesministerns uttalanden om fler poliser Det råder polisbrist i Sverige. Trots att befolkningen växer i snabb takt så ligger antalet poliser kvar på samma nivå som när regeringen tillträdde för fem år sedan. I det läget

2019-10-09

KU-anmälan 2019/20:11 (269-2019/20) av MATTIAS KARLSSON I LULEÅ (M)

MATTIAS KARLSSON I LULEÅ Riksdagsledamot M 2019-10-08 Dnr 269-2019/20 Till Konstitutionsutskottet: Hemställan om granskning av regeringens senfärdighet att fatta beslut gällande bearbetningskoncession för Kallak K nr 1. Sverige har en gruvtradition som sträcker sig minst tusen år tillbaka. Tack vare vår mineralrika berggrund

2019-10-08

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD)

LUDVIG ASPLING Riksdagsledamot SD 2019-10-15 Dnr 343-2019/20 Hemställan till Konstitutionsutskottet granska Statsministerns uttalande i en direktsänd Tv-debatt på Sveriges Television I partiledardebatten som direktsändes på Sveriges television den 13 oktober 2019 uttalande statsministern att inga pengar gått till statskassan

2019-10-15

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD) (pdf, 81 kB)

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-10-14 Dnr 330-2019/20 Granskning av statsminister Stefan Löfvens S uttalanden rörande regeringens migrationspolitik Den 9 oktober 2019 intervjuades statminister Stefan Löfven i Sydsvenska Dagbladet. Han sade då bl.a. Vi ska inte ha fler flyktingar. Vi ska ha färreIntervjun gjordes

2019-10-14

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M) (pdf, 606 kB)

KU-anmälan 2019/20:15 (421-2019/20) av CHRISTINA HÖJ LARSEN (V)

CHRISTINA HÖJ LARSEN Riksdagsledamot V 2019-10-25 Dnr 421-2019/20 Begäran om granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons svar på skriftliga frågor om medicinska åldersbedömningar I april 2019 meddelade regeringen att den skulle tillsätta en oberoende utredning av medicinska åldersbedömningar i asylprocessen.

2019-10-25

KU-anmälan 2019/20:16 (517-2019/20) av ALI ESBATI (V)

ALI ESBATI Riksdagsledamot V 2019-11-06 Dnr 517-2019/20 Begäran om granskning av regeringens och speciellt den tidigare arbetsmarknadsministern Ylva Johanssons och nuvarande arbetsmarknadsminister Eva Nordmarks styrning av Arbetsförmedlingen Staten har genom Arbetsförmedlingen myndighetsansvaret för arbetsmarknadspolitiken.

2019-11-06

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling Riksdagsledamot SD 2018-12-20 Dnr 1199-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna Enligt 1 kap. 6 regeringsformen styr regeringen riket och är ansvarig inför riksdagen. Enligt 12 kap. 1 regeringsformen lyder en förvaltningsmyndighet

2018-12-20

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 173 kB)

KU-anmälan 2018/19:19 (1753-2018/19) av Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé Riksdagsledamot M 2019-02-28 Dnr 1753-2018/19 Granskning av justitie och migrationsminister Morgan Johansson och regeringens agerande rörande förankring av Sveriges position rörande EU-direktivet om upphovsrätt på den digitala inre marknaden. Den 14 september 2016 presenterade kommissionen förslag till ett

2019-02-28

KU-anmälan 2018/19:20 (1797-2018/19) av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson Riksdagsledamot SD 2019-03-05 Dnr 1797-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av intressekonflikter och jäv i utredningen Biojet för flyget Nyligen presenterade det tidigare MP-språkröret Maria Wetterstrand, som ansvarig utredare, sin utredning Biojet för flyget SOU 2019:11

2019-03-05

KU-anmälan 2018/19:21 (1824-2018/19) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2019-03-07 Dnr 1824-2018/19 Begäran om granskning av statsrådet Morgan Johanssons S agerande rörande en säkerhetsklassad anställning inom Kriminalvården Statsrådet Morgan Johansson S beviljade ett undantag från kravet på svenskt medborgarskap för innehav av en säkerhetsklassad anställning

2019-03-07

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson Riksdagsledamot M 2019-01-23 Dnr 1365-2018/19 Granskning av försvarsministerns och statsministerns agerande och kunskap om en pressekreterares nära band till försvarsindustrin Genom en granskning utförd av Dagens Nyheter har det framkommit att försvarsminister Peter Hultqvists pressekreterare har hjälpt

2019-01-23

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M) (pdf, 187 kB)

KU-anmälan 2018/19:15 (1428-2018/19) av Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered Riksdagsledamot M 2019-01-31 Dnr 1428-2018/19 Regeringens styrning av Svenska kraftnät Svenska kraftnät är en myndighet som drivs i form av ett statligt affärsverk och har i uppdrag att underhålla och utveckla det svenska stamnätet för el. Svenska kraftnät är också en av landets beredskapsmyndigheter.

2019-01-31

KU-anmälan 2018/19:17 (1440-2018/19) av Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1440-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S agerande gällande den Europeiska arbetsmyndigheten I sitt årliga tal i Europaparlamentet den 13 september 2017 om tillståndet i unionen aviserade EU-kommissionens ordförande

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:16 (1439-2018/19) av Karin Enström (M)

KARIN ENSTRÖM Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1439-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S brist på agerande i Europeiska unionens råd Den 15 juni 2018 samrådde den dåvarande arbetsmarknads- och etableringsministern Ylva Johansson S med EU-nämnden om förslaget att inrätta

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:18 (1441-2018/19) av Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson Riksdagsledamot KD 2019-02-01 Dnr 1441-2018/19 Utrikesministerns uttalande om Storbritanniens hantering av utträdet ur EU Under en konferens i Helsingfors uttryckte utrikesminister Margot Wallström sig i mycket skarpa ordalag om Storbritanniens hantering av utträdet ur den europeiska unionen. Hon sa

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:24 (2142-2018/19) av ANGELIKA BENGTSSON (SD)

ANGELIKA BENGTSSON Riksdagsledamot SD 2019-04-17 Dnr 2142-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens försök att påverka Försäkringskassans utlämnande av offentliga handlingar I maj 2018 skickade Försäkringskassans tillförordnade generaldirektör ett mejl till fem centralt placerade personer på myndigheten. Hon hade

2019-04-17

Proposition 2018/19:47

Regeringens proposition 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal Prop. statlig service 2018/19:47 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 21 februari 2019 Stefan Löfven Magdalena Andersson Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2018/19:KU35
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 1 Sista motionsdag: 2019-03-13

Proposition 2018/19:47 (pdf, 505 kB)

Proposition 2018/19:61

Regeringens proposition 2018/19:61 Ändring i offentlighets- och sekretesslagen med Prop. anledning av lagen om2018/19:61 bostadsanpassningsbidrag Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 4 april 2019 Stefan Löfven Lena Hallengren Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2018/19:KU36
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Sista motionsdag: 2019-04-24

Proposition 2018/19:61 (pdf, 315 kB)

Skrivelse 2018/19:117

Regeringens skrivelse 2018/19:117 Riksrevisionens rapport om regeringens styrning Skr. av länsstyrelserna 2018/19:117 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 9 maj 2019 Margot Wallström Ardalan Shekarabi Finansdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen redovisar regeringen


Utskottsberedning: Konstitutionsutskottet Sista motionsdag: 2019-05-29

Skrivelse 2018/19:117 (pdf, 1914 kB)