Dokument & lagar (115 träffar)

KU-anmälan 2008/09:22 (050-3445-2008/09) av Fredrik Schulte (m)

Anmälare: Fredrik Schulte, riksdagsledamot m Datum: 2009-09-11 Dnr 050-3445-2008/09 Begäran om granskning av ansvarigt statsråd i den förra socialdemokratiska regeringen med anledning av att felaktig information delgivits EU-nämnden rörande EU:s ledamotsstadga Ja anmäler härmed till konstitutionsutskottet om granskning

2009-09-11

KU-anmälan 2008/09:22 (050-3445-2008/09) av Fredrik Schulte (m) (pdf, 78 kB)

KU-anmälan 2008/09:21 (050-3409-2008/09) av Karin Svensson Smith (mp)

Anmälare: Karin Svensson Smith, riksdagsledamot mp Datum: 2009-09-07 Dnr 050-3409-2008/09 Begäran om granskning av regeringens hantering av riksdagsbeslut gällande Rikstrafiken I Betänkande 2005/06 TU5 Moderna transporter, s 125, finns följande riksdagsbeslut: Resenärernas möjligheter att pendla över dagen till arbete

2009-09-07

KU-anmälan 2008/09:21 (050-3409-2008/09) av Karin Svensson Smith (mp) (pdf, 39 kB)

KU-anmälan 2008/09:20 (050-3339-2008/09) av Kalle Larsson (v)

Anmälare: Kalle Larsson, riksdagsledamot v Datum: 2009-08-27 Dnr 050-3339-2008/09 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av Tobias Billströms agerande i samband med upprättandet och uppfyllandet av återtagandeavtal med Irak Sverige och Irak undertecknade den 18 februari 2008 ett avtal om återtagande av

2009-08-27

KU-anmälan 2008/09:20 (050-3339-2008/09) av Kalle Larsson (v) (pdf, 353 kB)

KU-anmälan 2008/09:19 (050-3316-2008/09) av Urban Ahlin (s)

Anmälare: Urban Ahlin, riksdagsledamot s Datum: 2009-08-24 Dnr 050-3316-2008/09 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av utrikesministerns ansvar för ett uttalande från den svenska ambassaden i Israel Aftonbladet publicerade en artikel om illegal organhandel i Israel på kultursidorna i måndagen den 17

2009-08-24

KU-anmälan 2008/09:19 (050-3316-2008/09) av Urban Ahlin (s) (pdf, 140 kB)

KU-anmälan 2008/09:18 (050-3200-2008/09) av Leif Pagrotsky (s)

Anmälare: Leif Pagrotsky, riksdagsledamot s Datum: 2009-08-05 Begäran om granskning av regeringens samråd med riksdagen rörande möjligheter för amerikanska myndigheter att ta del av hemliga uppgifter från svenska banker. Regeringen har en samrådsskyldighet med Riksdagen i frågor som ska beslutas i Europeiska unionens

2009-08-05

KU-anmälan 2008/09:18 (050-3200-2008/09) av Leif Pagrotsky (s) (pdf, 87 kB)

Proposition 2008/09:229

2008/09:229 kraft. dels skadliga. stycket ning, den. vatten. återkallas dessa behövs. 8 dessa resurser. om stycket. om 1986:223 omedelbart barlastvattendagbok, inträffade, nas. förvaltningsdomstol. lydelse. fartyg. lagen. sjöklart. fartyget, fartyg. sjöklart. stämmelser, sediment. världshandelsflottans vatten.


Utskottsberedning: 2009/10:TU3
Riksdagsbeslut (7 förslag): , 7 bifall,

Proposition 2008/09:229 (pdf, 909 kB)

KU-anmälan 2008/09:17 (050-2810-2008/09) av Alf Eriksson (s)

Anmälare: Alf Eriksson, riksdagsledamot s Datum: 2009-06-12 Dnr 050-2810-2008/09 Begäran om granskning av regeringens styrning av Vattenfall Riksdagen har vid ett flertal tillfällen sedan 1997 och framåt beslutat att Vattenfall ska inta en aktiv roll i omställningen av den svenska energisektorn. Detta har lett fram

2009-06-12

KU-anmälan 2008/09:17 (050-2810-2008/09) av Alf Eriksson (s) (pdf, 71 kB)

Betänkande 2008/09:KU26

Ett av utgiftsområdena i statens budget ändrar namn. Utgiftsområde 23 ändrar namn från Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar till Areella näringar, landsbygd och livsmedel. Namnändringen ska göra det tydligare vilken verksamhet som bedrivs inom utgiftsområdet. Till de areella näringarna räknas näringar som använder biologiska och naturgeografiska resurser på land och i vatten. Hit räknas jordbruk, skogsbruk, fiskerinäring, jakt och rennäring.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-06-09 Debatt: 2009-06-17 Beslut: 2009-06-17

Betänkande 2008/09:KU26 (pdf, 209 kB)

Skrivelse 2008/09:220

2008/09:220 Ku2007/2017/KT kulturhistoriska stiftet. och och 2008. synpunkt. av samma ning. bedömer utjämningssystem. ersättning. erfarenhetsutbyte. sernas gällande redovisats. bebyggelseregistret. planerna. kyrkobyggnaderna kulturminnena. utvecklingen. samverkan. effektivisering. allmänt som området. övriga kyrkliga


Utskottsberedning: 2009/10:KrU4 Följdmotioner: 2

Skrivelse 2008/09:220 (pdf, 308 kB)

Proposition 2008/09:195

Regeringens proposition 2008/09:195 Utveckling för oberoende och kvalitet Prop. Radio och TV i allmänhetens tjänst 20102013 2008/09:195 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 4 juni 2009 Fredrik Reinfeldt Lena Adelsohn Liljeroth Kulturdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2009/10:KrU3
Riksdagsbeslut (7 förslag): , 7 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2008/09:195 (pdf, 999 kB)

Betänkande 2008/09:TU18

Riksdagen beslutade om en stegvis öppning av marknaden för persontrafik på järnväg. Inledningsvis öppnas veckosluts- och helgtrafiken för andra aktörer den 1 juli 2009. Därefter öppnas marknaden för internationell persontrafik. Marknaden ska vara helt öppen från den 1 oktober 2010. För att underlätta för resenärer att hitta information om resealternativ ska de som utför eller organiserar trafik vara skyldiga att lämna information om sitt trafikutbud till ett gemensamt system för trafikantinformation.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-12 Beslut: 2009-06-16

Betänkande 2008/09:TU18 (pdf, 508 kB) Webb-tv debatt om förslag: Konkurrens på spåret

Betänkande 2008/09:KU20


Beredning: 2009-01-15 Justering: 2009-05-14 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU20 (pdf, 1603 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2008/09:KU25

Lagen om arvoden till Sveriges företrädare i Europaparlamentet, den så kallade företrädarlagen, ska bara i undantagsfall gälla för svenska EU-parlamentariker i fortsättningen. Bakgrunden till lagändringen är en ny ledamotsstadga som EU-parlamentet har antagit. Den innebär att parlamentet i stället för medlemsländerna ska betala ut EU-parlamentarikernas arvoden och pensioner efter den 14 juli 2009. Företrädarlagen ska dock gälla för redan intjänade förmåner, som intjänad ålderspension. Dessutom ska bestämmelserna om inkomstgaranti ändras så att de närmare ansluter till de regler som gäller för svenska riksdagsledamöter. Riksdagen sa ja till regeringens förslag men med vissa ändringar. Bland annat införs bestämmelser om jämkning av inkomstgaranti. Lagändringarna börjar gälla den 14 juli 2009.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU25 (pdf, 2277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet

KU-anmälan 2008/09:16 (050-2663-2008/09) av Max Andersson (mp)

Anmälare: Max Andersson, riksdagsledamot mp Datum: 2009-05-27 Dnr: 050-2663-2008/09 Begäran om granskning av kulturministerns uttalanden om Pirate Bay-målet Enligt regeringsformen ska statsråd inte utöva ministerstyre, och domstolarnas rättstillämpning i enskilda fall vara oberoende av andra myndigheter, däribland

2009-05-27

KU-anmälan 2008/09:16 (050-2663-2008/09) av Max Andersson (mp) (pdf, 42 kB)

Betänkande 2008/09:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU21 (pdf, 171 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Betänkande 2008/09:KU23

En ny lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk ersätter nu gällande lagar på området från och med den 1 januari 2010. De grupper som utgör nationella minoriteter är samer, sverigefinnar, tornedalingar, romer och judar. Minoritetsspråken är samiska, finska, meänkieli (tornedalsfinska), romani chib och jiddisch. Den nya lagen innebär att förvaltningsområdena för finska utvidgas med 18 kommuner och samiska med 13 kommuner. Det innebär att fler människor kan få viss samhällsservice på finska och samiska. Den nya lagen innehåller också regler om rätt att använda finska, meänkieli och samiska hos myndigheter och domstolar samt om uppföljning av lagen.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-12 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:KU23 (pdf, 760 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.

Betänkande 2008/09:TU15

Regeringen har i en skrivelse informerat riksdagen om 2006 års sjöarbetskonvention. Konventionen har tagits fram av Internationella arbetsorganisationen (International Labour Organisation, ILO). Målet med konventionen är bland annat att lika spelregler ska gälla för alla för att inget fartyg ska kunna konkurrera med andra genom en undermålig standard för de ombordanställda. Riksdagen tycker, liksom regeringen, att konventionen är ett viktigt internationellt instrument som kan förbättra sjömäns arbets- och levnadsvillkor. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:TU15 (pdf, 29 kB)

Betänkande 2008/09:TU14

Riksdagen beslutade om övergripande mål för transportpolitiken och funktionsmål om tillgänglighet respektive hänsynsmål om säkerhet, miljö och hälsa. Syftet är att med en förenklad målstruktur underlätta avvägningar i beslutsprocessen och styrningen liksom planeringen, genomförandet och uppföljningen av den statliga transportpolitiken.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 3
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-18 Beslut: 2009-05-20

Betänkande 2008/09:TU14 (pdf, 188 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mål för framtidens resor och transporter

KU-anmälan 2008/09:15 (050-2454-2008/09) av Fredrick Federley (c)

Anmälare: Fredrick Federley, riksdagsledamot c Datum: 2009-04-30 Dnr 050-2454-2008/09 Begäran om granskning av regeringens beslut om riktlinjer för anställningsvillkor för ledande befattningshavare i AP-fonderna och om att AP-fonderna bör verka för att de ersättningsprinciper som framgår av riktlinjerna tillämpas

2009-04-30

KU-anmälan 2008/09:15 (050-2454-2008/09) av Fredrick Federley (c) (pdf, 154 kB)

KU-anmälan 2008/09:14 (050-2441-2008/09) av Allan Widman (fp)

Anmälare: Allan Widman, riksdagsledamot fp Datum: 2009-04-29 Dnr 050-2441-2008/09 Mellan åren 1998 2002 importerade Sverige krigsmateriel. Vid tidpunkten gjordes uppenbarligen bedömningen att någon tullavgift inte behövde erläggas av den svenska staten för denna import. I juli 2005 stämmer dock EU-kommissionen Sverige

2009-04-29

KU-anmälan 2008/09:14 (050-2441-2008/09) av Allan Widman (fp) (pdf, 34 kB)