Dokument & lagar (113 träffar)

Proposition 2013/14:118

Regeringens proposition 2013/14:118 Privata utförare av kommunal verksamhet Prop. 2013/14:118 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 6 mars Jan Björklund Peter Norman Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen innehåller förslag till ändringar i kommunallagen


Utskottsberedning: 2013/14:KU41
Riksdagsbeslut (8 förslag): , 8 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2013/14:118 (pdf, 772 kB)

Betänkande 2013/14:KU16

Valsystemet ändras så att fördelningen av mandat säkrare ska spegla hur väljarna har röstat. Det gäller i val till riksdagen, landstingsfullmäktige och kommunfullmäktige. Ändringarna ska göra så att partierna får en representation som stämmer överens med partiets väljarstöd.

I kommuner som är indelade i valkretsar ska utjämningsmandat införas. Det införs också en småpartispärr på 3 procent i kommuner som är indelade i valkretsar och 2 procent i kommuner som inte är det.

För att göra det lättare för väljarna att skilja olika partiers valsedlar åt ska partierna få trycka sina partisymboler i färg på valsedlarna. Partierna måste också anmäla i förväg när de ställer upp i ett val, så att det blir tydligare för väljarna vilka de kan rösta på. Den som nomineras som kandidat måste säga ja till nomineringen för att vara valbar. Detta för att man själv ska ha rätt att bestämma om man vill ställa upp som kandidat.

Ändringarna görs i regeringsformen och vallagen. Ändringar i regeringsformen kräver två beslut i riksdagen med val emellan. Eftersom ändringarna i vallagen hänger ihop med ändringarna i regeringsformen föreslås alla ändringar i båda lagarna att börja gälla den 1 januari 2015.

Riksdagen sa ja till att anta ändringarna i regeringsformen som vilande. Riksdagen sköt upp behandlingen av ändringarna i vallagen till efter höstens val.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 1
Beredning: 2014-02-04 Justering: 2014-03-04 Debatt: 2014-03-13 Beslut: 2014-03-19

Betänkande 2013/14:KU16 (pdf, 1387 kB) Webb-tv debatt om förslag: Proportionell fördelning av mandat och förhandsanmälan av partier i val

Proposition 2013/14:123

Regeringens proposition 2013/14:123 Olovlig hantering av avkodningsutrustning Prop. 2013/14:123 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 27 februari 2014 Fredrik Reinfeldt Lena Adelsohn Liljeroth Kulturdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnar regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:KU42
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2013/14:123 (pdf, 421 kB)

Proposition 2013/14:122

Regeringens proposition 2013/14:122 Regionalt utvecklingsansvar i Östergötlands, Prop. Kronobergs och Jämtlands län 2013/14:122 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 27 februari 2014 Fredrik Reinfeldt Stefan Attefall Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2013/14:KU37
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2013/14:122 (pdf, 188 kB)

Skrivelse 2013/14:103

prop 2013/14 103 Regeringens skrivelse 2013/14:103 Kommittéberättelse 2014 Skr. 2013/14:103 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 20 februari 2014 Fredrik Reinfeldt Birgitta Ohlsson Statsrådsberedningen Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen lämnar regeringen en redogörelse


Utskottsberedning: 2013/14:KU36

Skrivelse 2013/14:103 (pdf, 3491 kB)

Betänkande 2013/14:KU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om riksdagens arbetsformer. Motionerna handlar bland annat om riksdagsledamöternas arbetsvillkor, utskottens och ledamöternas resor, riksdagens krigsdelegation och minnesåret för demokratins genombrott.

Förslagspunkter: 6
Beredning: 2014-02-04 Justering: 2014-02-27 Debatt: 2014-03-06 Beslut: 2014-03-12

Betänkande 2013/14:KU15 (pdf, 71 kB)

Betänkande 2013/14:KU35

Statligt stöd till politiska partier ska endast ges till partier som inte har tagit emot anonyma bidrag. Villkoret ska gälla från den 1 april 2014. Beslutet innebär att riksdagen delvis säger ja till en gemensam motion från MP, S och V.

Riksdagen sa även ja till regeringens proposition om ökad insyn i partiers och valkandidaters finansiering, med en mindre ändring. Enligt regeringens förslag ska ett parti redovisa vem som gett bidrag i de fall där partiet eller valkandidaten känner till eller kan ana vem som är bidragsgivare. Utskottet anser dock att skyldigheten endast ska gälla i de fall där partiet eller valkandidaten känner till vem som är givare.

Dessutom gjorde riksdagen ett tillkännagivande till regeringen med anledning av propositionen. I regeringens förslag står det att partierna ska spara uppgifter om bidragsgivares identitet. Det är däremot inte specificerat vilka uppgifter som ska sparas. Riksdagen uppmanade därför regeringen att förtydliga detta. Tillkännagivandet bygger på ett utskottsinitiativ i konstitutionsutskottet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 4
Beredning: 2014-02-06 Justering: 2014-02-25 Debatt: 2014-03-05 Beslut: 2014-03-05

Betänkande 2013/14:KU35 (pdf, 878 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ökad insyn i partiers och valkandidaters finansiering

Betänkande 2013/14:KU30

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län.

Riksdagen anser att även landstingen i Norrbottens och Västernorrlands län bör få regionalt utvecklingsansvar från den 1 januari 2015. Regeringen bör lämna ett lagförslag om detta. Regeringen bör också utreda på nytt om även Västmanlands läns landsting ska få regionalt utvecklingsansvar. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om detta.

Riksdagen uppmanade också i ett tillkännagivande regeringen att återkomma till riksdagen med ett förslag till helhetslösning för den regionala organisationen.

Beslutet om tillkännagivanden innebär att riksdagen sa ja till motioner från S och MP.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 2
Beredning: 2014-01-21 Justering: 2014-02-18 Debatt: 2014-02-27 Beslut: 2014-03-05

Betänkande 2013/14:KU30 (pdf, 228 kB) Webb-tv debatt om förslag: Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län

Betänkande 2013/14:KU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om bland annat allmänna helgdagar. Skälet är främst att riksdagen tidigare under mandatperioden har tagit ställning till de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar om 70-årsminnet av Harry Nordlund, att avskaffa första maj som allmän helgdag, flaggdagar och flaggning, nationalsången, ordensväsendet, en medalj för internationella insatser och en minnesdag för Raoul Wallenberg.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2014-01-21 Justering: 2014-02-06 Debatt: 2014-02-27 Beslut: 2014-03-05

Betänkande 2013/14:KU13 (pdf, 26 kB)

KU-anmälan 2013/14:21 (1241-2013/14) av Mikael Damberg (S)

MIKAEL DAMBERG Riksdagsledamot S 2014-01-31 Dnr 1241-2013/14 Begäran om granskning av näringsminister Annie Lööfs hantering och styrning av Inlandsinnovation AB. Inlandsinnovation AB startades på initiativ av dåvarande näringsminister Maud Olovsson C i december 2010. Totalt satsades två miljarder kronor för att förbättra

2014-01-31

KU-anmälan 2013/14:21 (1241-2013/14) av Mikael Damberg (S) (pdf, 68 kB)

KU-anmälan 2013/14:20 (1240-2013/14) av Mikael Damberg (S)

MIKAEL DAMBERG Riksdagsledamot S 2014-01-31 Dnr 1240-2013/14 Begäran om granskning av statsministerns och övriga regeringens ansvar för kommunikation med riksdagen angående kapitaltillskott i samband med Vattenfalls förvärv av energibolaget Nuon I Näringsutskottets betänkande 2013/14:NU7, där frågan om en granskningskommission

2014-01-31

KU-anmälan 2013/14:20 (1240-2013/14) av Mikael Damberg (S) (pdf, 128 kB)

KU-anmälan 2013/14:19 (1238-2013/14) av Fredrik Olovsson (S)

FREDRIK OLOVSSON Riksdagsledamot S 2014-01-31 Dnr 1238-2013/14 Begäran om granskning av regeringens arbete med avregleringar Riksrevisionen har publicerat ett antal rapporter under de senaste åren som pekat på att flera avregleringar av exempelvis järnvägen, elmarknaden och apoteken medfört stora oväntade samhällskostnader.

2014-01-31

KU-anmälan 2013/14:19 (1238-2013/14) av Fredrik Olovsson (S) (pdf, 59 kB)

KU-anmälan 2013/14:18 (1237-2013/14) av Eva-Lena Janssson (S)

EVA-LENA JANSSON Riksdagsledamot S 2014-01-31 Dnr 1237-2013/14 Begäran om granskning av regeringens hantering av beslut som berör Försäkringskassans servicekontor Riksdagen fattade den 14 april 2011 beslut om att bifalla Socialförsäkringsutskottets betänkande 2010/11:SfU10, rskr. 2010/11:223 om ett tillkännagivande

2014-01-31

KU-anmälan 2013/14:18 (1237-2013/14) av Eva-Lena Janssson (S) (pdf, 80 kB)

KU-anmälan 2013/14:17 (1234-2013/14) av Anders Ygeman (S)

ANDERS YGEMAN Riksdagsledamot S 2014-01-31 Dnr 1234-2013/14 Begäran om granskning av regeringens kontakter med Trafikverket angående genomförandet av järnvägsunderhåll. Det finns allvarliga problem med säkerheten på den svenska järnvägen. Flera svåra incidenter har inträffat på kort tid. Ett flertal rapporter har

2014-01-31

KU-anmälan 2013/14:17 (1234-2013/14) av Anders Ygeman (S) (pdf, 109 kB)

Yttrande 2013/14:KU5y

2013/14:KU5y Alkoholfrågor Konstitutionsutskottets yttrande 2013/14:KU5y Alkoholfrågor Till socialutskottet Socialutskottet beslutade den 14 november 2013 att ge konstitutionsutskottet tillfälle att senast torsdagen den 30 januari 2014 yttra sig över vissa motioner om alkoholfrågor från den allmänna motionstiden 2013.

2014-01-30

Yttrande 2013/14:KU5y (pdf, 72 kB)

Yttrande 2013/14:KU4y

2013/14:KU4y Tobaksfrågor Konstitutionsutskottets yttrande 2013/14:KU4y Tobaksfrågor Till socialutskottet Socialutskottet beslutade den 14 november 2013 att ge konstitutionsutskottet tillfälle att senast torsdagen den 30 januari 2014 yttra sig över vissa motioner om tobaksfrågor från de allmänna motionstiderna 2011,

2014-01-30

Yttrande 2013/14:KU4y (pdf, 71 kB)

KU-anmälan 2013/14:16 (1217-2013/14) av Peter Hultqvist (S)

PETER HULTQVIST Riksdagsledamot S 2014-01-30 Dnr 1217-2013/14 Begäran om granskning av regeringens information till riksdagen angående brister i bemanningen av insatsorganisationen 2014. År 2009 fattade riksdagen i propositionen Ett användbart försvar prop. 2008/09:140, beslut om insatsorganisationen 2014. I beslutet

2014-01-30

KU-anmälan 2013/14:16 (1217-2013/14) av Peter Hultqvist (S) (pdf, 117 kB)

KU-anmälan 2013/14:15 (1181-2013/14) av Matilda Ernkrans (S)

MATILDA ERNKRANS Riksdagsledamot S 2014-01-28 Dnr 1181-2013/14 Begäran om granskning regeringens beräkning av klimatmålet för 2020 Riksdagen beslutade 2009 Betänkande 2008/2009: MJU28 om ett mål för klimatpolitiken som innebär att Sverige ska minska sina utsläpp med 40 procent till 2020 jämfört med 1990. Målet gäller

2014-01-28

KU-anmälan 2013/14:15 (1181-2013/14) av Matilda Ernkrans (S) (pdf, 155 kB)

Betänkande 2013/14:KU12

Riksdagen sa nej till motioner om kommunala och regionala frågor från allmänna motionstiden 2013. Motionerna handlar bland annat om oberoende kommunal revision, kommunal tolkförmedling, representation i nämnder, utskott och styrelser samt rätten att överklaga kommunala beslut. Andra motioner tar upp frågor som rör rekrytering till kommunala myndigheter, kommunindelning och kommunal samverkan.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 2
Beredning: 2014-01-14 Justering: 2014-01-23 Debatt: 2014-02-05 Beslut: 2014-02-20

Betänkande 2013/14:KU12 (pdf, 182 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunala och regionala frågor

Betänkande 2013/14:KU11

Justitieombudsmännen, JO, har lämnat sin årliga rapport om verksamheten till riksdagen. JO registrerade 7 097 nya ärenden under verksamhetsåret 2012/13, vilket är något fler än året dessförinnan. Riksdagen lade JO:s redogörelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-12-05 Justering: 2014-01-21 Debatt: 2014-01-29 Beslut: 2014-01-29

Betänkande 2013/14:KU11 (pdf, 56 kB) Webb-tv debatt om förslag: Justitieombudsmännens ämbetsberättelse