Dokument & lagar (267 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:8

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:8 DATUM 2009-11-26 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande öppnade sammanträdet samt gratulerade statsrådet Cecilia Malmström till utnämningen som kommissionär. 2 Föredragning Statsrådet Cecilia Malmström, politisk sakkunnig Oscar

2010-11-26

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:35

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:35 DATUM 2010-09-28 TID 11:0012:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Joakim Stymne, Tomas Danestad och Åsa Hjelt från UD, Eva Haghanipour, Line Vikström och Susanne Olsson från Finansdepartementet, Barbro Wickman-Parak, Cecilia Roos-Isaksson, Maria

2010-09-28

Proposition 2009/10:238

Regeringens proposition 2009/10:238 Framtidens friluftsliv Prop. 2009/10:238 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Visby den 8 juli 2010 Fredrik Reinfeldt Andreas Carlgren Miljödepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås en ny lag som innebär att uppgiften att fördela


Utskottsberedning: 2010/11:KrU3
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,
Följdmotioner: 3

Proposition 2009/10:238 (pdf, 373 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:34

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:34 DATUM 2010-06-23 TID 08:3208:52 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Utskottet fortsatte behandlingen av subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om makroekonomiskt stöd till Republiken

2010-06-23

Proposition 2009/10:237

Ny delgivningslag Regeringens proposition 2009/10:237 Ny delgivningslag Prop. 2009/10:237 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 17 juni 2010 Maud Olofsson Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att den nuvarande delgivningslagen


Utskottsberedning: 2010/11:JuU2 2010/11:KrU3 2010/11:MJU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,

Proposition 2009/10:237 (pdf, 3126 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:33

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:33 DATUM 2010-06-17 TID 09:0009:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Anthony Lake, chef för FN:s barnfond UNICEF tillsammans med Marie-Louise Wändel, Senior Adviser och Véronique Lönnerblad, generalsekreterare svenska UNICEF-kommittén lämnade information

2010-06-17

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:32

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:32 DATUM 2010-06-15 TID 10:0012:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 och 2 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutade att kansliråd Mathias Otterstedt och ambassadsekreterare Anna Valve från UD och ledamöter, suppleanter och tjänstemän från försvarsutskottet

2010-06-15

Kulturutskottets protokoll 2009/10:27

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:27 DATUM Tisdagen den 15 juni 2010 TID Kl. 10.3011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Företrädare för Integrations- och jämställdhetsdepartementet, statsrådet Nyamko Sabuni med medarbetare, informerade om de frågor inom ungdomspolitiken som avhandlats

2010-06-15

Kulturutskottets protokoll 2009/10:26

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:26 DATUM Torsdagen den 3 juni 2010 TID Kl. 10.0011.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:25 av den 27 maj 2010. 2 Information Företrädare för Kulturdepartementet, statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth med medarbetare,

2010-06-03

Proposition 2009/10:228

Regeringens proposition 2009/10:228 Filmcensuren för vuxna avskaffas Prop. skyddet för barn och unga mot skadlig mediepåverkan stärks 2009/10:228 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 27 maj 2010 Fredrik Reinfeldt Lena Adelsohn Liljeroth Kulturdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2010/11:KrU2
Riksdagsbeslut (7 förslag): , 7 bifall,

Proposition 2009/10:228 (pdf, 615 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:31

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:31 DATUM 2010-05-27 TID 09:3011:07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering Utskottet justerade utkast till betänkande 2009/10:UU18 Verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 2008-2009. 2 Justering

2010-05-27

Kulturutskottets protokoll 2009/10:25

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:25 DATUM Torsdagen den 27 maj 2010 TID Kl. 10.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:24 av den 18 maj 2010. 2 Uppvaktning Representanter för Umeå kommun, kommunalrådet Marie-Louise Rönnmark, kulturchef och

2010-05-27

Skrivelse 2009/10:214

Biståndets resultat tema miljö och klimat Regeringens skrivelse 2009/10:214 Biståndets resultat tema miljö och klimat Regeringens skrivelse 2009/10:214 Art.no: UD 10.042 ISBN: 91 7496-423-3 Original: Fidelity Stockholm AB Foto: Chris Stowers omslag, s. 8Mikkel Ostergaard omslag, s. 22Jacob Silberberg omslag, s.


Utskottsberedning: 2010/11:UU2 Följdmotioner: 1

Skrivelse 2009/10:214 (pdf, 1778 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:30

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:30 DATUM 2010-05-20 TID 09:3012:10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering Utskottet justerade utkast till betänkande 2009/10:UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2009, inklusive det svenska ordförandeskapet. 2 Justering Utskottet justerade utkast

2010-05-20

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:29

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:29 DATUM 2010-05-18 TID 11:0011:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 2009/10:28. 2 Meddelanden och administrativa frågor Kanslichefen informerade om att biståndsminister Gunilla Carlsson kommer till utskottet

2010-05-18

Kulturutskottets protokoll 2009/10:24

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:24 DATUM Tisdagen den 18 maj 2010 TID Kl. 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:23 av den 6 maj 2010. 2 Yttrande till finansutskottet Behandlades fråga om yttrande till finansutskottet över proposition

2010-05-18

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:28

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:28 DATUM 2010-05-06 TID 09:3211:01 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering Utskottet justerade utkast till betänkande 2009/10:UU14 Att möta globala utmaningar om samstämmighet för utveckling. 2 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 2009/10:27.

2010-05-06

Kulturutskottets protokoll 2009/10:23

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:23 DATUM Torsdagen den 6 maj 2010 TID Kl. 09.3009.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokollet 2009/10:22 av den 27 april 2010. 2 Justering av betänkande KrU13 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2009/10:158

2010-05-06

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:27

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:27 DATUM 2010-05-04 TID 11:0011:46 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Utredare Peter Egardt, huvudsekreterare Anna Hammargren och biträdande sekreterare Elias Nyberg informerade utrikesutskottet om Utrikesförvaltningsutredningen. Ledamöternas frågor

2010-05-04

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:26

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:26 DATUM 2010-04-29 TID 09:3010:08 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 2009/10:25. 2 Skrivelse 2009/10:150 Utrikesutskottet beslutade att bereda finansutskottet, skatteutskottet och socialutskottet tillfälle

2010-04-29