Dokument & lagar (127 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:37 Fredag 2015-07-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-07-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information Statssekreterare Hans Dahlgren, SB Kommenterad dagordning FAC Tillägg kommenterad dagordning FAC 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor

2015-07-17 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Onsdag 2015-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder 2. Inför Ffd i Addis Abeba Information UD:s information inför FfD FAC slutsatser

2015-06-17 08:00:00

Utlåtande 2014/15:UU18

Riksdagen har behandlat EU-samrådsdokumentet Mot en ny europeisk grannskapspolitik.

Utvecklingen i EU:s grannskap har förändrat förutsättningarna för grannskapspolitiken och Utrikesutskottet, som förberett riksdagens beslut, välkomnade den pågående översynen. Utskottet anser att syftet med grannskapspolitiken ska vara att främja demokrati, rättsstat, respekt för mänskliga rättigheter, jämställdhet och en hållbar ekonomisk utveckling. På så sätt ska stabilitet, säkerhet och välstånd uppnås i EU:s grannskap. Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 2
Justering: 2015-05-26 Debatt: 2015-06-04 Beslut: 2015-06-04

Utlåtande 2014/15:UU18 (pdf, 329 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mot en ny europeisk grannskapspolitik

Betänkande 2014/15:UU14

Regeringen har i en skrivelse redogjort för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2013 och helåret 2014. Dessutom har Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling lämnat en redogörelse till riksdagen.

Utrikesutskottet betonar vikten av att Sverige arbetar för att Europarådet ska inrikta sin verksamhet på kärnuppgifterna mänskliga rättigheter, rättsstatens principer och det demokratiska samhällsstyret. Det är positivt att fokus på dessa områden förstärkts, men samtidigt återstår mycket arbete.

Utrikesutskottet välkomnar också de insatser ministerkommittén och den parlamentariska församlingen har gjort med anledning av Rysslands olagliga ryska annektering av Krim och Sevastopol samt militära aggression i östra Ukraina. Ministerkommittén har bland annat fattat sex beslut där den uppmanar Ryssland att uppfylla sina internationella åtaganden, och Europarådets parlamentariska församling har spelat en viktig roll i rådets dialog med Ryssland.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-03

Betänkande 2014/15:UU14 (pdf, 209 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2014/15:UU9

Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse till riksdagen om verksamheten i Nordiska rådet under 2014 och om delegationens arbete under samma år. Regeringen har lämnat en skrivelse om samarbetet mellan de nordiska ländernas regeringar under 2014. Förutom det övergripande arbetet inom Nordiska ministerrådet redogör skrivelsen bland annat för arbetet med att modernisera ministerrådet, för gränshinderarbetet och det nordiska utrikes-, säkerhets- och försvarspolitiska samarbetet.

Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa nej till motioner om bland annat det nordiska samarbetet, kultur, språk, djurskydd, säkerhet, försvar och demokrati.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 5
Justering: 2015-05-21 Debatt: 2015-06-10 Beslut: 2015-06-10

Betänkande 2014/15:UU9 (pdf, 269 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-05-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-05-26 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Justering JOIN 2015 6 final Förslag till utlåtande 2014/15:UU18 Föredragande: Fredrik Kirst 2. Yttrande över Vårändringsbudget för

2015-05-26 11:00:00

Betänkande 2014/15:UU11

Regeringen har i en skrivelse redogjort för den svenska exportkontrollen 2014 av krigsmateriel och produkter som kan användas både civilt och i krig. Utrikesutskottet har tagit del av skrivelsen och noterar att Krigsmaterielexportöversynskommittén, den så kallade KEX-utredningen, ska lämna förslag om den framtida svenska exportkontrollen av krigsmateriel senast den 30 juni 2015. Utskottet ser fram emot detta och förutsätter att regeringen därefter återkommer med förslag som skärper exportkontrollen gentemot icke-demokratiska stater.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa nej till motioner som rör krigsmateriellagstiftning och demokratikriterium, internationell samverkan om exportkontroll av krigsmateriel samt EU:s gemensamma ståndpunkt om vapenexport och Europeiska försvarsbyrån.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2015-05-21 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-03

Betänkande 2014/15:UU11 (pdf, 239 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2014 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Utskottsmöte 2014/15:34 Torsdag 2015-05-21 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:34 Datum och tid: 2015-05-21 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Norden UU9 Justering Skrivelse 2014/15:90 och motioner Förslag till betänkande 2014/15:UU9 Föredragande: Moa Larsson 2. Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel och produkter

2015-05-21 09:30:00

Betänkande 2014/15:UU16

Regeringen har i en skrivelse redovisat för hur verksamheten vid Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, har sett ut under andra halvåret 2013 och under hela 2014. Dessutom har Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling i en redogörelse redovisat för församlingens arbete under 2014.

Riksdagen har gått igenom redovisningarna och ser positivt på OSSE:s arbete i Ukraina under perioden. Organisationen har arbetat för att försöka nå en politiskt hållbar lösning på konflikten i landet, genomfört övervakningar av presidentvalet och parlamentsvalet 2014, granskat läget för mänskliga rättigheter och genomfört militära inspektioner. Riksdagen välkomnar Sveriges deltagande i arbetet. Sverige har bidragit med finansiellt stöd till flera insatser, skickat valövervakare samt personal till OSSE:s observatörsuppdrag och deltagit i de militära inspektionerna.

Sverige har också drivit på för att stärka OSSE:s jämställdhetsarbete och riksdagen tycker att det är viktigt att Sverige fortsätter arbeta för ökad jämställdhet inom OSSE.

Riksdagen föreslår avslutningsvis att riksdagen lägger skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-04

Betänkande 2014/15:UU16 (pdf, 190 kB) Webb-tv debatt om förslag: Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)

Utskottsmöte 2014/15:33 Tisdag 2015-05-19 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:33 Datum och tid: 2015-05-19 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Årsboken om EU verksamheten i Europeiska unionen under 2014 UU10 Justering Skrivelse 2014/15:65 och motioner Förslag till betänkande 2014/15:UU10 Föredragande: Sara Ehrenberg

2015-05-19 11:00:00

Betänkande 2014/15:UU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2014 om Förenta nationerna (FN) och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik. Motionerna handlar bland annat om mänskliga rättigheter och FN:s säkerhetsråds ansvar för internationell fred och säkerhet. Utrikesutskottet, som förberett riksdagens beslut hänvisar bland annat till att arbete redan pågår inom de områden som motionerna tar upp.

Sverige kandiderar till en plats i säkerhetsrådet för perioden 2017-2018. Utskottet stöder Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd. Utrikesutskottet anser vidare bland annat att de mänskliga rättigheterna även i fortsättningen ska vara en central och integrerad del av Sveriges utrikespolitik.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Justering: 2015-05-05 Debatt: 2015-05-20 Beslut: 2015-05-20

Betänkande 2014/15:UU15 (pdf, 403 kB) Webb-tv debatt om förslag: FN och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Utskottsmöte 2014/15:UU201505070930 Torsdag 2015-05-07 kl. 09:30

Planerat sammanträde Utrikesutskottet Datum och tid: Torsdag 2015-05-07 kl. 09:30 Plats: RÖ5-

2015-05-07 09:30:00

Utskottsmöte 2014/15:32 Torsdag 2015-05-07 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:32 Datum och tid: 2015-05-07 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Kl. 08:00 Östliga partnerskapet Information PM. Hemligt. Finns på kansliet Utrikesminister Margot Wallström Sammansatt utrikes- och försvarsutskott kl. 09:00-09:30 i utrikesutskottets

2015-05-07 08:00:00

Utskottsmöte 2014/15:31 Tisdag 2015-05-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:31 Datum och tid: 2015-05-05 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. FN och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik UU15 Justering Motioner Förslag till betänkande 2014/15:UU15 Föredragande: Fredrik Kirst 2. Årsboken om EU verksamheten i

2015-05-05 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:30 Torsdag 2015-04-23 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:30 Datum och tid: 2015-04-23 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Beredning Förslag till utlåtande 2014/15:UU18 Föredragande: Fredrik Kirst 2. Norden UU9 Fortsatt beredning Skrivelse 2014:15:90 och

2015-04-23 08:00:00

Utskottsmöte 2014/15:29 Torsdag 2015-04-16 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:29 Datum och tid: 2015-04-16 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kabinettssekreterare Annika Söder, UD Kommenterad dagordning 2. Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP Information Kabinettssekreterare Annika

2015-04-16 09:30:00

Utskottsmöte 2014/15:28 Tisdag 2015-04-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:28 Datum och tid: 2015-04-14 11:00 Plats: Skandiasalen 1. Föredragning inför IMF:s/Världsbankens vårmöten Lokal: Skandiasalen Information tillsammans med FiU Finansminister Magdalena Andersson, Finansdepartementet Biståndsminister

2015-04-14 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:27 Torsdag 2015-04-09 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:27 Datum och tid: 2015-04-09 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Årsboken om EU verksamheten i Europeiska unionen under 2014 UU10 Beredning Skrivelse 2014/15:65 Motioner Förslag till betänkande 2014/15:UU10 Föredragande: Sara Ehrenberg

2015-04-09 09:30:00

Utskottsmöte 2014/15:26 Tisdag 2015-04-07 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:26 Datum och tid: 2015-04-07 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Föredragning om Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd Hemligt underlag finns på kansliet Ambassadör Anna-Karin Eneström Departementssekreterare Sandra Thorsson 2. Kl. 11.30

2015-04-07 11:00:00

Betänkande 2014/15:UU17

Regeringen har lämnat en skrivelse om Riksrevisionens rapport om valutahanteringen i det internationella utvecklingssamarbetet. I rapporten har Riksrevisionen undersökt om Sidas, regeringens och Utrikesdepartementets valutahantering bidrar till ett effektivt och förutsägbart bistånd. Även Riksgäldskontoret har omfattats av granskningen.

Utrikesutskottet, som granskat regeringens skrivelse, välkomnar Riksrevisionens granskning och noterar att det för närvarande pågår ett arbete med att utveckla en samlad hantering av utländsk valuta i staten. När arbetet är avslutat kommer Riksgäldskontoret att ta hand om valutaväxlingar för myndigheternas räkning genom ett så kallat valutakoncernkonto. Detta kommer att tillgodose flertalet av Riksrevisionens synpunkter och leda till ökad effektivitet och lägre kostnader för enskilda myndigheter och för staten som helhet.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-03-26 Debatt: 2015-04-22 Beslut: 2015-04-22

Betänkande 2014/15:UU17 (pdf, 186 kB)