Dokument & lagar (2 846 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-09-15 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-09-15 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Ändring av förordning om en enhetlig utformning av visumhandlingar Subsidiaritetsprövning, ev. beslut KOM2015 303 Föredragande: MA 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde

2015-09-15 10:30:00

Proposition 2014/15:147

Regeringens proposition 2014/15:147 Det kommunala vårdnadsbidraget avskaffas Prop. 2014/15:147 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 10 september 2015 Stefan Löfven Annika Strandhäll Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås det att lagen om


Utskottsberedning: 2015/16:SfU8
Riksdagsbeslut (6 förslag): , 6 bifall,
Följdmotioner: 3

Proposition 2014/15:147 (pdf, 348 kB)

Proposition 2014/15:145

Regeringens proposition 2014/15:145 Ökad reglering av barns underhåll utanför Prop. underhållsstödet 2014/15:145 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 10 september 2015 Stefan Löfven Annika Strandhäll Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen avser att ge


Utskottsberedning: 2015/16:SfU7
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:145 (pdf, 673 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 16:45 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt Anm.Nästa

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 8:30: Plats: RÖ9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt

2015-09-14

EU-nämndens skriftliga samråd 2014/15

Skriftligt samråd med EU-nämnden om A-punkter v. 37 Samrådet avslutades den 11 september. Det fanns stöd i nämnden för regeringens ståndpunkt. Ingen avvikande mening har anmälts.

2015-09-11

Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 EU-nämndens sammanträde 2015-09-11

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-11 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 23 juni Återrapport från informellt ministermöte den 23-24 juli Information

2015-09-11

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

Föredragningslista 2014/15:123

Föredragningslista 2014/15:123 Torsdagen den 10 september 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Eva-Lena Jansson S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 2 Patrik Björck S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om gruppledare för partigrupp 3 Jonas Eriksson MP fr.o.m. den 18 maj Anmälan

2015-09-10

Föredragningslista 2014/15:123 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2014/15:123 (pdf, 117 kB)

EU-nämndens skriftliga samråd 2014/15

Skriftligt samråd med EU-nämnden gällande restriktiva åtgärder Ukraina Samrådet avslutades den 9 september. Det fanns stöd i nämnden för regeringens ståndpunkt. Ingen avvikande mening har anmälts.

2015-09-09

Skrivelse 2014/15:141

Riksrevisionens rapport om den officiella


Utskottsberedning: 2015/16:FiU8

Skrivelse 2014/15:141 (pdf, 1368 kB)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:42 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Extra miljöråd 18 september 2015 Information Klimat- och miljöminister Åsa Romson Miljö- och energidepartementet 2. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt

2015-09-08 11:00:00

Proposition 2014/15:148

Regeringens proposition 2014/15:148 Domstolsdatalag Prop. 2014/15:148 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 september 2015 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår en lag om behandling av personuppgifter i de allmänna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU6
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:148 (pdf, 922 kB)

EU-nämndens skriftliga samråd 2014/15

Skriftligt samråd med EU-nämnden om A-punkter v. 36 Samrådet avslutades den 4 september. Det fanns stöd i nämnden för regeringens ståndpunkt. Ingen avvikande mening har anmälts.

2015-09-04

Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 EU-nämndens sammanträde 2015-09-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-04 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i rådet den 13 juli Information och samråd inför möte i rådet den 7 september Justering

2015-09-04

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Föredragningslista 2014/15:122

Föredragningslista 2014/15:122 Torsdagen den 3 september 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Marta Obminska M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 Avsägelse 2 Lilian Wiklund som justitieombudsman fr.o.m. den 1 februari 2016 Anmälan om kompletteringsval 3 Ulrika

2015-09-03

Föredragningslista 2014/15:122 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2014/15:122 (pdf, 117 kB)

EU-nämndens skriftliga samråd 2014/15

Skriftligt samråd med EU-nämnden gällande genomförandebeslut och genomförandeförordning restriktiva åtgärder samt godkännande av brev och notiser Centralafrikanska republiken Samrådet avslutades den 2 september. Det fanns stöd i nämnden för regeringens ståndpunkt. Ingen avvikande mening har anmälts.

2015-09-02

Skrivelse 2014/15:146

Förebygga Förhindra Försvåra Den svenska strategin mot terrorism Regeringens skrivelse 2014/15:146 Regeringens skrivelse 2014/15:146 Förebygga, förhindra och försvåra Skr. den svenska strategin mot terrorism 2014/15:146 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 27 augusti 2015 Stefan


Utskottsberedning: 2015/16:JuU7 Följdmotioner: 4

Skrivelse 2014/15:146 (pdf, 524 kB)