Dokument & lagar (359 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny medarbetare Ordföranden hälsade Helena Winter välkommen som vikarierande föredragande i utskottets kansli. 2 Kommissionens förslag till rådets beslut om ändring av direktiv 2011/16/EU

2015-09-08

Proposition 2014/15:148

Regeringens proposition 2014/15:148 Domstolsdatalag Prop. 2014/15:148 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 september 2015 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår en lag om behandling av personuppgifter i de allmänna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU6
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:148 (pdf, 922 kB)

Skrivelse 2014/15:146

Förebygga Förhindra Försvåra Den svenska strategin mot terrorism Regeringens skrivelse 2014/15:146 Regeringens skrivelse 2014/15:146 Förebygga, förhindra och försvåra Skr. den svenska strategin mot terrorism 2014/15:146 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 27 augusti 2015 Stefan


Utskottsberedning: 2015/16:JuU7 Följdmotioner: 4

Skrivelse 2014/15:146 (pdf, 524 kB)

Proposition 2014/15:139

Regeringens proposition 2014/15:139 Europeisk skyddsorder Prop. 2014/15:139 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Genom en ny lag om europeisk skyddsorder föreslås regler som stärker


Utskottsberedning: 2015/16:JuU4
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,

Proposition 2014/15:139 (pdf, 1021 kB)

Proposition 2014/15:138

prop 2014/15 1380 Regeringens proposition 2014/15:138 Erkännande och verkställighet av Prop. frivårdspåföljder inom Europeiska unionen 2014/15:138 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2015/16:JuU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:138 (pdf, 1542 kB)

Proposition 2014/15:131

Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och andra rättssäkerhetsfrågor Regeringens proposition 2014/15:131 Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och Prop. andra rättssäkerhetsfrågor 2014/15:131 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Magdalena Andersson


Utskottsberedning: 2015/16:SkU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:131 (pdf, 1950 kB)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-06-23 TID 13.0014.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Skatteverkets verksamhet och organisation Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket, informerade och besvarade frågor om Skatteverkets verksamhet och organisation. 2 Justering av protokoll

2015-06-23

Proposition 2014/15:134

Regeringens proposition 2014/15:134 Informationsutbytesavtal med Niue Prop. 2014/15:134 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU2
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:134 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:133

Regeringens proposition 2014/15:133 Informationsutbytesavtal med Brunei Prop. 2014/15:133 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU3
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:133 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:129

Regeringens proposition 2014/15:129 Utvidgning av reglerna om fiktiv avräkning vid Prop. ombildningar av företag 2014/15:129 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2015/16:SkU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:129 (pdf, 234 kB)

Utskottsmöte 2014/15:28 Torsdag 2015-06-11 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:28 Datum och tid: 2015-06-11 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 15-16 juni 2015 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Inkomna skrivelser 5. Övriga frågor 6. Nästa sammanträde Tisdagen

2015-06-11 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:34 Torsdag 2015-06-11 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:34 Datum och tid: 2015-06-11 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Charlotte Svensson, finansråd Linda Haggren, departementsråd Niklas Ekstrand, ämnesråd Jan Larsson och departementsråd Fredrik Löfstedt

2015-06-11 10:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-06-11 TID 10.0010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Margareta Hjorth och Christina Ohlén från EU-nämndens kansli fick närvara under sammanträdet vid punkterna 1 och 2 på föredragningslistan. 2

2015-06-11

Justitieutskottets protokoll 2014/15:28

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:28 DATUM 2015-06-11 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 15-16 juni 2015 Utskottet beslutade att föredragande Katarina Delin från konstitutionsutskottet kunde närvara under punkten 1. Inrikesminister

2015-06-11

Utskottsmöte 2014/15:27 Torsdag 2015-06-04 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:27 Datum och tid: 2015-06-04 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av generaldirektör Martin Holmgren, Domstolsverket 2. Justering av protokoll 3. Åklagardatalag JuU20 Justering Proposition 2014/15:63 Föredragande: CB 4. Genomförande

2015-06-04 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:27

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:27 DATUM 2015-06-04 TID 10.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Besök av Domstolsverket Generaldirektör Martin Holmgren och planeringsdirektör Karin Nacke informerade. 2 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanten Elias Eriksson fick

2015-06-04

Utskottsmöte 2014/15:26 Torsdag 2015-05-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:26 Datum och tid: 2015-05-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av säkerhetspolischefen Anders Thornberg 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Inkomna skrivelser 5. Övriga frågor 6. Nästa sammanträde Torsdagen den 4 juni 2015 kl. 10.00. Bilagor Protokoll 2014/15:

2015-05-28 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:33 Torsdag 2015-05-28 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:33 Datum och tid: 2015-05-28 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden 3. Redovisning av skatteutgifter 2015 SkU25 Justering Skr. 2014/15:98 och motion Föredragande: Pyka 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde

2015-05-28 10:00:00