Dokument & lagar (357 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:19 Torsdag 2015-03-19 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:19 Datum och tid: 2015-03-19 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. EU-förordning om civilrättsliga skyddsåtgärder JuU11 Justering Proposition 2014/15:51 Föredragande: AB 3. Redovisning av användningen av vissa hemliga

2015-03-19 10:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:22

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:22 DATUM 2015-03-19 TID 10.0010.15 10.2010.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:21. 2 Kanslimeddelanden Inkomna handlingar enligt bilaga 2 anmäldes. Kanslichefen informerade om de två inkomna

2015-03-19

Justitieutskottets protokoll 2014/15:19

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:19 DATUM 2015-03-19 TID 10.00-10.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanterna Cornelia Johansson, Ellinor Persson, Filippa Oldenburg och Melise Lundberg fick närvara vid sammanträdet. 2 Justering av protokoll

2015-03-19

Proposition 2014/15:86

Regeringens proposition 2014/15:86 Kroatiens anslutning till Prop. skiljemannakonventionen 2014/15:86 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 mars 2015 Stefan Löfven Magdalena Andersson Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:SkU24
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:86 (pdf, 258 kB)

Proposition 2014/15:77

Regeringens proposition 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet Prop. 2014/15:77 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 mars 2015 Stefan Löfven Peter Hultqvist Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I Sverige finns det ett starkt stöd och ett väl fungerande


Utskottsberedning: 2014/15:JuU21
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:77 (pdf, 1094 kB)

Utskottsmöte 2014/15:21 Torsdag 2015-03-12 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:21 Datum och tid: 2015-03-12 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden 3. Mervärdesskatt SkU19 Justering Motioner Föredragande: Wallin 4. Övrigt 5. Nästa sammanträde Torsdagen den 19 mars 2015 kl. 10.00

2015-03-12 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:18 Torsdag 2015-03-12 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:18 Datum och tid: 2015-03-12 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av Mona Sahlin, nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism 2. Justering av protokoll 3. Straffrättsliga frågor JuU14 Justering Motioner

2015-03-12 10:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:21

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:21 DATUM 2015-03-12 TID 10.00-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:20. 2 Kanslimeddelanden Inkomna handlingar enligt bilaga 2 anmäldes. Kanslichefen meddelade att mötet med gruppen för uppföljning

2015-03-12

Justitieutskottets protokoll 2014/15:18

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:18 DATUM 2015-03-12 TID 10.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanterna Mirjam Amouri och Alice Josephson fick närvara vid sammanträdet. 2 Besök av Mona Sahlin, nationell samordnare för att värna

2015-03-12

Proposition 2014/15:63

Regeringens proposition 2014/15:63 Åklagardatalag Prop. 2014/15:63 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår att det införs en lag om behandling av personuppgifter i Åklagarmyndighetens


Utskottsberedning: 2014/15:JuU20
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:63 (pdf, 1125 kB)

Proposition 2014/15:82

Regeringens proposition 2014/2015:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till Prop. informationssystemet för viseringar VIS 2014/2015:82 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Genom


Utskottsberedning: 2014/15:JuU23
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:82 (pdf, 616 kB)

Proposition 2014/15:69

Regeringens proposition 2014/15:69 Ökade möjligheter att resa inom EU med Prop. nationellt identitetskort 2014/15:69 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslår regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU24
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:69 (pdf, 2326 kB)

Utskottsmöte 2014/15:17 Torsdag 2015-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:17 Datum och tid: 2015-03-05 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 12-13 mars 2015 2. Protokollsjustering 3. EU-förordning om civilrättsliga skyddsåtgärder JuU11 Beredning Proposition 2014/15:51

2015-03-05 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:20 Torsdag 2015-03-05 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:20 Datum och tid: 2015-03-05 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson, Finansdepartementet 2. Beskattning av ideella föreningar Information Statssekreterare Charlotte Svensson 3. Justering av protokoll

2015-03-05 10:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:20

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:20 DATUM 2015-03-05 TID 10.0011.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att föredragande Christina Ohlén från EU-nämndens kansli fick närvara vid sammanträdet under punkt 1 på föredragningslistan. 2 EU-information Statssekreterare

2015-03-05

Justitieutskottets protokoll 2014/15:17

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:17 DATUM 2015-03-05 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från regeringen inför RIF-rådets möte den 12-13 mars 2015 Inrikesminister Anders Ygeman, statssekreteraren Catharina Espmark, internationella chefsförhandlaren Anna-Carin

2015-03-05

Utskottsmöte 2014/15:19 Torsdag 2015-02-19 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:19 Datum och tid: 2015-02-19 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Information om beskattning av ideella föreningar Information Finansminister Magdalena Andersson, statssekreterare Charlotte Svensson, departementsråd Niklas Ekstrand och ämnesråd

2015-02-19 10:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:19

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:19 DATUM 2015-02-19 TID 10.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Ordföranden inledde sammanträdet med att hälsa Jörgen Hellman S och Janine Alm Ericson MP välkomna till utskottet. 1 Beskattning av ideella föreningar Finansminister Magdalena Andersson och

2015-02-19

Proposition 2014/15:55

Regeringens proposition 2014/15:55 Informationsutbytesavtal med Marshallöarna Prop. 2014/15:55 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 februari 2015 Stefan Löfven Magdalena Andersson Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner


Utskottsberedning: 2014/15:SkU23
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:55 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:54

Informationsutbytesavtal med Costa


Utskottsberedning: 2014/15:SkU22
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,

Proposition 2014/15:54 (pdf, 335 kB)