Dokument & lagar (386 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:42 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Extra miljöråd 18 september 2015 Information Klimat- och miljöminister Åsa Romson Miljö- och energidepartementet 2. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt

2015-09-08 11:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny medarbetare Ordföranden hälsade Helena Winter välkommen som vikarierande föredragande i utskottets kansli. 2 Kommissionens förslag till rådets beslut om ändring av direktiv 2011/16/EU

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Utskottsmöte 2014/15:41 Måndag 2015-08-24 kl. 13:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-08-24 13:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt ordförandeskap Utrymme för ledamöterna att ställa frågor om mjölkböndernas situation Statssekreterare Elisabeth

2015-08-24 13:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Proposition 2014/15:131

Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och andra rättssäkerhetsfrågor Regeringens proposition 2014/15:131 Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och Prop. andra rättssäkerhetsfrågor 2014/15:131 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Magdalena Andersson


Utskottsberedning: 2015/16:SkU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:131 (pdf, 1950 kB)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:40 Tisdag 2015-06-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-06-23 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning Överläggning om övergripande instruktion från regeringen om GMO som hanteras på EU-nivå Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht Näringsdepartementet 2. Justering

2015-06-23 11:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-06-23 TID 13.0014.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Skatteverkets verksamhet och organisation Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket, informerade och besvarade frågor om Skatteverkets verksamhet och organisation. 2 Justering av protokoll

2015-06-23

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Proposition 2014/15:134

Regeringens proposition 2014/15:134 Informationsutbytesavtal med Niue Prop. 2014/15:134 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU2
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:134 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:133

Regeringens proposition 2014/15:133 Informationsutbytesavtal med Brunei Prop. 2014/15:133 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU3
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:133 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:129

Regeringens proposition 2014/15:129 Utvidgning av reglerna om fiktiv avräkning vid Prop. ombildningar av företag 2014/15:129 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2015/16:SkU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:129 (pdf, 234 kB)

Utskottsmöte 2014/15:34 Torsdag 2015-06-11 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:34 Datum och tid: 2015-06-11 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Charlotte Svensson, finansråd Linda Haggren, departementsråd Niklas Ekstrand, ämnesråd Jan Larsson och departementsråd Fredrik Löfstedt

2015-06-11 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:39 Torsdag 2015-06-11 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:39 Datum och tid: 2015-06-11 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 15 juni 2015 Information Klimat- och miljöminister Åsa Romson Miljö- och energidepartementet 2. Kommissionens förslag om översynen av beslutsprocessen för

2015-06-11 08:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-06-11 TID 10.0010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Margareta Hjorth och Christina Ohlén från EU-nämndens kansli fick närvara under sammanträdet vid punkterna 1 och 2 på föredragningslistan. 2

2015-06-11

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-11 TID 08.00 10.00 ajournering 09.40 09.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 15 juni 2015 Utskottet beslutade enligt RO 7:12 att överlägga med klimat- och miljöminister Åsa Romson, Miljö- och energidepartementet, om

2015-06-11

Utskottsmöte 2014/15:38 Torsdag 2015-06-04 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:38 Datum och tid: 2015-06-04 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information från Riksrevisionen Riksrevisor Margareta Åberg med medarbetare lämnar information med anledning av Riksrevisionens granskningsrapport RiR 2015:10 Transporter

2015-06-04 10:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04