Dokument & lagar (171 träffar)

Justitieutskottets protokoll 2014/15:21

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:21 DATUM 2015-04-16 TID 11.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:20. 2 Verksamheten i Europeiska unionen under 2014 JuU5y Utskottet fortsatte behandlingen av yttrande till utrikesutskottet

2015-04-16

Proposition 2014/15:108

Regeringens proposition 2014/15:108 Några ändringar i vapenlagen Prop. 2014/15:108 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 9 april 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår att kravet på märkning av vapen eller vapendelar


Utskottsberedning: 2014/15:JuU26
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:108 (pdf, 265 kB)

Utskottsmöte 2014/15:20 Tisdag 2015-04-07 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:20 Datum och tid: 2015-04-07 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Verksamheten i Europeiska unionen under 2014 JuU5y Fråga om yttrande till utrikesutskottet Beredning Skrivelse 2014/15:65 Föredragande: MK, TF 3.

2015-04-07 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:20

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:20 DATUM 2015-04-07 TID 11.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:19. 2 Verksamheten i Europeiska unionen under 2014 JuU5y Utskottet behandlade frågan om yttrande till utrikesutskottet över

2015-04-07

Proposition 2014/15:94

Den nya polisorganisationen några frågor om personuppgiftsbehandling m.m. Regeringens proposition 2014/15:94 Den nya polisorganisationen några frågor om Prop. personuppgiftsbehandling m.m. 2014/15:94 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 26 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet


Utskottsberedning: 2014/15:JuU25
Riksdagsbeslut (14 förslag): , 14 bifall,

Proposition 2014/15:94 (pdf, 1353 kB)

Utskottsmöte 2014/15:19 Torsdag 2015-03-19 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:19 Datum och tid: 2015-03-19 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. EU-förordning om civilrättsliga skyddsåtgärder JuU11 Justering Proposition 2014/15:51 Föredragande: AB 3. Redovisning av användningen av vissa hemliga

2015-03-19 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:19

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:19 DATUM 2015-03-19 TID 10.00-10.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanterna Cornelia Johansson, Ellinor Persson, Filippa Oldenburg och Melise Lundberg fick närvara vid sammanträdet. 2 Justering av protokoll

2015-03-19

Proposition 2014/15:77

Regeringens proposition 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet Prop. 2014/15:77 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 mars 2015 Stefan Löfven Peter Hultqvist Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I Sverige finns det ett starkt stöd och ett väl fungerande


Utskottsberedning: 2014/15:JuU21
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:77 (pdf, 1094 kB)

Utskottsmöte 2014/15:18 Torsdag 2015-03-12 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:18 Datum och tid: 2015-03-12 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av Mona Sahlin, nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism 2. Justering av protokoll 3. Straffrättsliga frågor JuU14 Justering Motioner

2015-03-12 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:18

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:18 DATUM 2015-03-12 TID 10.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanterna Mirjam Amouri och Alice Josephson fick närvara vid sammanträdet. 2 Besök av Mona Sahlin, nationell samordnare för att värna

2015-03-12

Proposition 2014/15:63

Regeringens proposition 2014/15:63 Åklagardatalag Prop. 2014/15:63 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår att det införs en lag om behandling av personuppgifter i Åklagarmyndighetens


Utskottsberedning: 2014/15:JuU20
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:63 (pdf, 1125 kB)

Proposition 2014/15:82

Regeringens proposition 2014/2015:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till Prop. informationssystemet för viseringar VIS 2014/2015:82 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Genom


Utskottsberedning: 2014/15:JuU23
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:82 (pdf, 616 kB)

Proposition 2014/15:69

Regeringens proposition 2014/15:69 Ökade möjligheter att resa inom EU med Prop. nationellt identitetskort 2014/15:69 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 mars 2015 Stefan Löfven Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslår regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU24
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:69 (pdf, 2326 kB)

Utskottsmöte 2014/15:17 Torsdag 2015-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:17 Datum och tid: 2015-03-05 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 12-13 mars 2015 2. Protokollsjustering 3. EU-förordning om civilrättsliga skyddsåtgärder JuU11 Beredning Proposition 2014/15:51

2015-03-05 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:17

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:17 DATUM 2015-03-05 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från regeringen inför RIF-rådets möte den 12-13 mars 2015 Inrikesminister Anders Ygeman, statssekreteraren Catharina Espmark, internationella chefsförhandlaren Anna-Carin

2015-03-05

Utskottsmöte 2014/15:16 Tisdag 2015-02-17 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:16 Datum och tid: 2015-02-17 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av rikspolischefen Dan Eliasson 2. Protokollsjustering 3. Våldsbrott och brottsoffer JuU18 Justering Motioner Föredragande: MK 4. Straffrättsliga frågor JuU14 Beredning

2015-02-17 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:16

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:16 DATUM 2015-02-17 TID 11.00-12.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanten Susanna Nordström fick närvara vid sammanträdet. 2 Besök av rikspolischefen Dan Eliasson Rikspolischefen Dan Eliasson, chefen

2015-02-17

Utskottsmöte 2014/15:15 Torsdag 2015-02-12 kl. 11:15

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:15 Datum och tid: 2015-02-12 11:15 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Erkännande och verkställighet av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen JuU7 Justering Proposition 2014/15:29 och motion Föredragande: MK

2015-02-12 11:15:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:15

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:15 DATUM 2015-02-12 TID 11.15-11.20, 11:30-11:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:14. 2 Erkännande och verkställighet av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen JuU7 Utskottet fortsatte

2015-02-12

Proposition 2014/15:51

EU-förordning om civilrättsliga


Utskottsberedning: 2014/15:JuU11
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:51 (pdf, 1361 kB)