Dokument & lagar (173 träffar)

utskottsdokument 2014/15:verk

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2014/15 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar åklagarväsendet polisväsendet kriminalvården. samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,

2015-10-01

Proposition 2014/15:148

Regeringens proposition 2014/15:148 Domstolsdatalag Prop. 2014/15:148 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 september 2015 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår en lag om behandling av personuppgifter i de allmänna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU6
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:148 (pdf, 922 kB)

Skrivelse 2014/15:146

Förebygga Förhindra Försvåra Den svenska strategin mot terrorism Regeringens skrivelse 2014/15:146 Regeringens skrivelse 2014/15:146 Förebygga, förhindra och försvåra Skr. den svenska strategin mot terrorism 2014/15:146 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 27 augusti 2015 Stefan


Utskottsberedning: 2015/16:JuU7 Följdmotioner: 4

Skrivelse 2014/15:146 (pdf, 524 kB)

Proposition 2014/15:139

Regeringens proposition 2014/15:139 Europeisk skyddsorder Prop. 2014/15:139 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Genom en ny lag om europeisk skyddsorder föreslås regler som stärker


Utskottsberedning: 2015/16:JuU4
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,

Proposition 2014/15:139 (pdf, 1021 kB)

Proposition 2014/15:138

prop 2014/15 1380 Regeringens proposition 2014/15:138 Erkännande och verkställighet av Prop. frivårdspåföljder inom Europeiska unionen 2014/15:138 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Anders Ygeman Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2015/16:JuU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:138 (pdf, 1542 kB)

Utskottsmöte 2014/15:28 Torsdag 2015-06-11 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:28 Datum och tid: 2015-06-11 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 15-16 juni 2015 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Inkomna skrivelser 5. Övriga frågor 6. Nästa sammanträde Tisdagen

2015-06-11 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:28

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:28 DATUM 2015-06-11 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från regeringen inför RIF-rådet den 15-16 juni 2015 Utskottet beslutade att föredragande Katarina Delin från konstitutionsutskottet kunde närvara under punkten 1. Inrikesminister

2015-06-11

Utskottsmöte 2014/15:27 Torsdag 2015-06-04 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:27 Datum och tid: 2015-06-04 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av generaldirektör Martin Holmgren, Domstolsverket 2. Justering av protokoll 3. Åklagardatalag JuU20 Justering Proposition 2014/15:63 Föredragande: CB 4. Genomförande

2015-06-04 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:27

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:27 DATUM 2015-06-04 TID 10.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Besök av Domstolsverket Generaldirektör Martin Holmgren och planeringsdirektör Karin Nacke informerade. 2 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanten Elias Eriksson fick

2015-06-04

Utskottsmöte 2014/15:26 Torsdag 2015-05-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:26 Datum och tid: 2015-05-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av säkerhetspolischefen Anders Thornberg 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Inkomna skrivelser 5. Övriga frågor 6. Nästa sammanträde Torsdagen den 4 juni 2015 kl. 10.00. Bilagor Protokoll 2014/15:

2015-05-28 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:26

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:26 DATUM 2015-05-28 TID 11.00-11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Säkerhetspolischefen Anders Thornberg med medarbetare informerade 2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:25. 3 Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser anmäldes,

2015-05-28

Utskottsmöte 2014/15:25 Tisdag 2015-05-26 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:25 Datum och tid: 2015-05-26 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. EU-information om privata enmansbolag med begränsat ansvar s.k. SUP-bolag 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Inkomna skrivelser 5. Övriga frågor 6. Nästa sammanträde

2015-05-26 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:25

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:25 DATUM 2015-05-26 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information om privata enmansbolag med begränsat ansvar SUP-bolag Justitieminister Morgan Johansson, politiskt sakkunniga Elin Almqvist, internationella chefsförhandlaren Anna-Carin

2015-05-26

Utskottsmöte 2014/15:24 Tisdag 2015-05-19 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:24 Datum och tid: 2015-05-19 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av generaldirektör Eva Håkansson Fröjelin, Ekobrottsmyndigheten 2. Justering av protokoll 3. Några ändringar i vapenlagen JuU26 Justering Proposition 2014/15:108 Föredragande:

2015-05-19 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:24

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:24 DATUM 2015-05-19 TID 11.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praoeleverna Anton Bengtsson och Adam Schelin fick närvara vid sammanträdet. 2 Besök av Ekobrottsmyndigheten Generaldirektör Eva Håkansson

2015-05-19

Utskottsmöte 2014/15:23 Torsdag 2015-05-07 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:23 Datum och tid: 2015-05-07 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av riksåklagaren Anders Perklev 2. Justering av protokoll 3. Ökade möjligheter att resa inom EU med nationellt identitetskort JuU24 Justering Proposition 2014/15:69 och

2015-05-07 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:23

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:23 DATUM 2015-05-07 TID 10.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Besök av riksåklagaren Anders Perklev och kansliåklagare Anna Svedin 2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:22. 3 Ökade möjligheter att resa inom EU med nationellt

2015-05-07

Proposition 2014/15:116

Erkännande och uppföljning av beslut om övervakningsåtgärder inom Europeiska unionen Regeringens proposition 2014/15:116 Erkännande och uppföljning av beslut om Prop. övervakningsåtgärder inom Europeiska unionen 2014/15:116 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 23 april 2015 Stefan


Utskottsberedning: 2014/15:JuU22
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2014/15:116 (pdf, 2551 kB)

Utskottsmöte 2014/15:22 Tisdag 2015-04-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2014/15:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:22 Datum och tid: 2015-04-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Brottsbekämpande myndigheters tillgång till informationssystemet för viseringar VIS JuU23 Justering Proposition 2014/15:82 Föredragande: CU 3. Arbetet

2015-04-28 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2014/15:22

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:22 DATUM 2015-04-28 TID 11.00-11.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanten Pontus Holmlund fick närvara vid sammanträdet. 2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:21. 3 Brottsbekämpande

2015-04-28