Dokument & lagar (1 258 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny medarbetare Ordföranden hälsade Helena Winter välkommen som vikarierande föredragande i utskottets kansli. 2 Kommissionens förslag till rådets beslut om ändring av direktiv 2011/16/EU

2015-09-08

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-08-25 kl. 09:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-08-25 09:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Överläggning med regeringen Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet

2015-08-25 09:00:00

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-08-25 TID 09.00-09.12 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Utskottet överlade med regeringen, företrädd av statsrådet Ylva Johansson,

2015-08-25

Proposition 2014/15:143

Regeringens proposition 2014/15:143 Ändring i lagen om vägtrafikregister Prop. 2014/15:143 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 30 juli 2015 Morgan Johansson Anna Johansson Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås ändringar i lagen 2001:558


Utskottsberedning: 2015/16:TU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:143 (pdf, 290 kB)

Utskottsmöte 2014/15:37 Fredag 2015-07-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-07-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information Statssekreterare Hans Dahlgren, SB Kommenterad dagordning FAC Tillägg kommenterad dagordning FAC 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor

2015-07-17 10:00:00

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-07-17 TID 11:0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC tillsammans med EU-nämnden Statssekreterare Hans Dahlgren, utrikesråd Torbjörn Sohlström, UD, departementsråd Robert Rydberg, UD, departementsråd Andrés Jato, politiskt

2015-07-17

Proposition 2014/15:131

Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och andra rättssäkerhetsfrågor Regeringens proposition 2014/15:131 Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och Prop. andra rättssäkerhetsfrågor 2014/15:131 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Magdalena Andersson


Utskottsberedning: 2015/16:SkU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:131 (pdf, 1950 kB)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Skatteutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-06-23 TID 13.0014.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Skatteverkets verksamhet och organisation Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket, informerade och besvarade frågor om Skatteverkets verksamhet och organisation. 2 Justering av protokoll

2015-06-23

Utskottsmöte 2014/15:36 Onsdag 2015-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder 2. Inför Ffd i Addis Abeba Information UD:s information inför FfD FAC slutsatser

2015-06-17 08:00:00

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 20150617 TID 08:0010:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35 och besöksprotokoll 2014/15:8, 2014/15:9 och 2014/15:10. 2 Ev. subsidiaritetsprövningar under riksdagens sommaruppehåll 2015

2015-06-17

Omröstning 2014/15:SkU25 Redovisning av skatteutgifter 2015

Votering: betänkande 2014/15:SkU25 Redovisning av skatteutgifter 2015, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2015 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 100 0 0 13 M 0 72 0 12 SD 43 0 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU11 Arbetsförmedlingen

Votering: betänkande 2014/15:AU11 Arbetsförmedlingen, förslagspunkt 2 Arbetsförmedlingen Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 1 102 0 10 M 76 0 0 8 SD 43 0 0 6 MP 1 17 1 6 C 19 0 0 3

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 6 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 0 43 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 5 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 15 0 4 S 103 0 0 10 M 0 76 0 8 SD 43 0 0 6 MP 18 1 0 6 C 0 19 0 3 V 20 0 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 4 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 3 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 8 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 7 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 75 0 0 9 SD 43 0 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 0 20 0 1 KD 14

2015-06-16