Dokument & lagar (690 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-08-25 kl. 09:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-08-25 09:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Överläggning med regeringen Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet

2015-08-25 09:00:00

Utskottsmöte 2014/15:37 Fredag 2015-07-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-07-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information Statssekreterare Hans Dahlgren, SB Kommenterad dagordning FAC Tillägg kommenterad dagordning FAC 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor

2015-07-17 10:00:00

Proposition 2014/15:131

Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och andra rättssäkerhetsfrågor Regeringens proposition 2014/15:131 Skattetillägg: Dubbelprövningsförbudet och Prop. andra rättssäkerhetsfrågor 2014/15:131 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 juni 2015 Margot Wallström Magdalena Andersson


Utskottsberedning: 2015/16:SkU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2014/15:131 (pdf, 1950 kB)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:36 Onsdag 2015-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder 2. Inför Ffd i Addis Abeba Information UD:s information inför FfD FAC slutsatser

2015-06-17 08:00:00

Omröstning 2014/15:SkU25 Redovisning av skatteutgifter 2015

Votering: betänkande 2014/15:SkU25 Redovisning av skatteutgifter 2015, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2015 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 100 0 0 13 M 0 72 0 12 SD 43 0 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU11 Arbetsförmedlingen

Votering: betänkande 2014/15:AU11 Arbetsförmedlingen, förslagspunkt 2 Arbetsförmedlingen Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 1 102 0 10 M 76 0 0 8 SD 43 0 0 6 MP 1 17 1 6 C 19 0 0 3

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 6 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 0 43 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 5 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 15 0 4 S 103 0 0 10 M 0 76 0 8 SD 43 0 0 6 MP 18 1 0 6 C 0 19 0 3 V 20 0 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 4 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU9 Integration

Votering: betänkande 2014/15:AU9 Integration, förslagspunkt 3 Integration Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 8 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 7 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 75 0 0 9 SD 43 0 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 0 20 0 1 KD 14

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 5 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 15 0 4 S 103 0 0 10 M 0 76 0 8 SD 43 0 0 6 MP 19 0 0 6 C 0 19 0 3 V 20 0 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:AU8 Arbetsmiljö

Votering: betänkande 2014/15:AU8 Arbetsmiljö, förslagspunkt 2 Arbetsmiljö Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15 0 0 4 S 103 0 0 10 M 76 0 0 8 SD 0 43 0 6 MP 19 0 0 6 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 14

2015-06-16

Proposition 2014/15:134

Regeringens proposition 2014/15:134 Informationsutbytesavtal med Niue Prop. 2014/15:134 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU2
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:134 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:133

Regeringens proposition 2014/15:133 Informationsutbytesavtal med Brunei Prop. 2014/15:133 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett avtal


Utskottsberedning: 2015/16:SkU3
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2014/15:133 (pdf, 301 kB)

Proposition 2014/15:129

Regeringens proposition 2014/15:129 Utvidgning av reglerna om fiktiv avräkning vid Prop. ombildningar av företag 2014/15:129 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 11 juni 2015 Margot Wallström Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2015/16:SkU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2014/15:129 (pdf, 234 kB)

Utskottsmöte 2014/15:34 Torsdag 2015-06-11 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:34 Datum och tid: 2015-06-11 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Charlotte Svensson, finansråd Linda Haggren, departementsråd Niklas Ekstrand, ämnesråd Jan Larsson och departementsråd Fredrik Löfstedt

2015-06-11 10:00:00