Dokument & lagar (1 661 träffar)

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:13

E N G R A N S K N I N G S R A P P O R T F R Å N R I K S R E V I S I O N E N T I L L R I K S D A G E N B E S L U T A D 2 0 1 9 0 4 1 0 D N R 3 1 1 2 0 1 8 0 2 6 8 R I R 2 0 1 9 1 3 Härmed överlämnas enligt 9 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. följande granskningsrapport: Grundsärskolans kunskapsuppdrag

2019-05-02

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:13 (pdf, 374 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:33 Fredag 2019-04-26 kl. 14:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:33 Datum och tid: 2019-04-26 14:00 Plats: Andrakammarsalen 1. Offentlig utfrågning med statsminister Stefan Löfven Regeringens beredning av förslag om en ny möjlighet till uppehållstillstånd G7 Regeringens styrning

2019-04-26 14:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:32 Torsdag 2019-04-25 kl. 08:30

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:32 Datum och tid: 2019-04-25 08:30 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar Lokal: Skandiasalen, N3-04 Kl. 10.00 3. Utfrågning med statsråd Annika Strandhäll Förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör

2019-04-25 08:30:00

Talarlista 2018/19:20190425

Torsdagen den 25 april 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 3 Utrikesutskottets betänkande UU7 Interparlamentariska unionen IPU 1 Teres Lindberg S 4 2 Cecilia Widegren M 8 3 Magnus Ek C 5 0.17 0.17 4 Utrikesutskottets betänkande

2019-04-25

Talarlista 2018/19:20190425 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20190425 (pdf, 125 kB)

Talarlista 2018/19:20190424

Onsdagen den 24 april 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Civilutskottets betänkande CU14 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer 1 Maria Stockhaus M 6 2 Mikael Eskilandersson SD 6 3 Emma Hult MP 4 4 Elin Lundgren S 6 0.22 0.22

2019-04-24

Talarlista 2018/19:20190424 (docx, 35 kB) Talarlista 2018/19:20190424 (pdf, 126 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:31 Tisdag 2019-04-23 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:31 Datum och tid: 2019-04-23 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör G8 Beredning Föredragande: KÖ 4. Utrikesdepartementets hantering

2019-04-23 11:00:00

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:12

E N G R A N S K N I N G S R A P P O R T F R Å N R I K S R E V I S I O N E N T I L L R I K S D A G E N B E S L U T A D 2 0 1 9 0 4 0 3 D N R 3 1 1 2 0 1 8 0 1 7 0 R I R 2 0 1 9 1 2 Härmed överlämnas enligt 9 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. följande granskningsrapport: Tullverkets kontroll en

2019-04-17

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:12 (pdf, 426 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:30 Torsdag 2019-04-11 kl. 08:30

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:30 Datum och tid: 2019-04-11 08:30 Plats: Skandiasalen, N3-04 1. Utfrågning med utrikesminister Margot Wallström Utrikesdepartementets hantering av en utvärdering av säkerhetsrådskampanjen G4 Regeringens hantering

2019-04-11 08:30:00

Talarlista 2018/19:20190411

Torsdagen den 11 april 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Återrapportering från Europeiska rådets möte direkt efter voteringen Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Justitieutskottets betänkande JuU11 Straffrättsliga frågor 1 Gustaf Lantz S 8 2 Johan Forssell M 6 3 Adam Marttinen

2019-04-11

Talarlista 2018/19:20190411 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20190411 (pdf, 124 kB)

Talarlista 2018/19:20190410

Onsdagen den 10 april 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 13.00 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Försvarsutskottets betänkande FöU7 Civilt försvar och krisberedskap 1 Alexandra Anstrell M 8 2 Roger Richtoff SD 8 3 Daniel Bäckström C 8 4 Mikael Oscarsson KD

2019-04-10

Talarlista 2018/19:20190410 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20190410 (pdf, 122 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:29 Tisdag 2019-04-09 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:29 Datum och tid: 2019-04-09 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Utrikesdepartementets hantering av en utvärdering av säkerhetsrådskampanjen G4 Beredning Föredragande: JFG 4. Regeringens

2019-04-09 11:00:00

Talarlista 2018/19:20190409

Tisdagen den 9 april 2019 Kl. 13.00 Arbetsplenum Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt SfU16, SfU17, SfU18 och SfU19 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU16 Migration och asylpolitik 1 Arin Karapet M 10 2 Paula Bieler SD 12 3

2019-04-09

Talarlista 2018/19:20190409 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190409 (pdf, 101 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:28 Måndag 2019-04-08 kl. 13:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:28 Datum och tid: 2019-04-08 13:00 Plats: Skandiasalen, N3-04 1. Utfrågning med f.d. statsråd Heléne Fritzon Regeringens beredning av förslag om en ny möjlighet till uppehållstillstånd G7 Kl. 14.00 2. Utfrågning med

2019-04-08 13:00:00

Talarlista 2018/19:20190405

Fredagen den 5 april 2019 Kl. 09.30 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Liberalernas partigrupp anordnas en aktuell debatt om hot och våld mot Sveriges lärare och rektorer. Debattregler Företrädare från det parti som begärt debatten inleder med ett anförande på längst 1 minut. Därefter

2019-04-05

Talarlista 2018/19:20190405 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20190405 (pdf, 114 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:27 Torsdag 2019-04-04 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:27 Datum och tid: 2019-04-04 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Dåvarande kultur- och demokratiministerns uttalanden i samband med en nedlagd polisutredning G5 Beredning Föredragande:

2019-04-04 09:00:00

Talarlista 2018/19:20190404

Torsdagen den 4 april 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Finansutskottets betänkande FiU17 Riksrevisionens rapport om tillämpningen av den kommunala finansieringsprincipen 0.00 0.00 7 Finansutskottets betänkande FiU25 Statlig förvaltning och statistikfrågor

2019-04-04

Talarlista 2018/19:20190404 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20190404 (pdf, 119 kB)

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:11

E N G R A N S K N I N G S R A P P O R T F R Å N R I K S R E V I S I O N E N T I L L R I K S D A G E N B E S L U T A D 2 0 1 9 0 3 2 0 D N R 3 1 1 2 0 1 8 0 4 3 7 R I R 2 0 1 9 1 1 Härmed överlämnas enligt 9 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. följande granskningsrapport: Myndighetsgemensamt arbete

2019-04-04

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:11 (pdf, 363 kB)

Talarlista 2018/19:20190403

Onsdagen den 3 april 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 47 Trafikutskottets betänkande TU10 Ändringar i lagen om elektronisk kommunikation, toppdomänlagen och radioutrustningslagen 0.00 0.00 48 Näringsutskottets betänkande NU9 Återköpsprogram av aktier i Telia Company

2019-04-03

Talarlista 2018/19:20190403 (docx, 35 kB) Talarlista 2018/19:20190403 (pdf, 127 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2018/19:26 Torsdag 2019-03-28 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:26 Datum och tid: 2019-03-28 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens styrning av Svenska kraftnät G15 Beredning Föredragande: LW Bilagor 1. Särskilt protokoll 2018/19:25 3. Material delas vid sammanträdet

2019-03-28 09:00:00

Talarlista 2018/19:20190328

Torsdagen den 28 mars 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Socialutskottets betänkande SoU13 Äldrefrågor 1 Ulrika Heindorff M 6 2 Ann-Christine From Utterstedt SD 6 3 Sofia Nilsson C 6 4 Michael Anefur KD 6 5 Barbro Westerholm L 6 6 Mats

2019-03-28

Talarlista 2018/19:20190328 (docx, 34 kB) Talarlista 2018/19:20190328 (pdf, 121 kB)