Dokument & lagar (169 träffar)

Talarlista 2017/18:20180830

Torsdagen den 30 augusti 2018 Kl. 12.00 Aktuell debatt Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bekämpningen av skogsbränderna. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten Socialdemokraterna företräds av justitie- och inrikesminister

2018-08-30

Talarlista 2017/18:20180830 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180830 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2017/18:20180620

Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Elisabeth Svantesson M 6 2 Oscar Sjöstedt SD 8 3 Emil Källström C 6 4 Mats Persson L 6 5 Jakob Forssmed

2018-06-20

Talarlista 2017/18:20180620 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180620 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2017/18:20180619

Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 52 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen 1 Jessika Roswall M 8 2 Fredrik Christensson C 8

2018-06-19

Talarlista 2017/18:20180619 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180619 (pdf, 123 kB)

Talarlista 2017/18:20180618

Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00 Val Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 12 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 6

2018-06-18

Talarlista 2017/18:20180618 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180618 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2017/18:20180615

Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Näringsutskottets betänkande NU22 Energipolitikens inriktning 1 Sofia Fölster M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Rickard Nordin C 8 4 Birger Lahti V 8 5 Maria Weimer L 8 6 Penilla Gunther KD 8 7 Patrik Engström

2018-06-15

Talarlista 2017/18:20180615 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180615 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2017/18:20180614

Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Miljö- och jordbruksutskottets utlåtande MJU25 Otillbörliga handelsmetoder mellan företag i livsmedelskedjan 1 Marianne Pettersson S 4 2 Maria Malmer Stenergard M 4 3 Jens

2018-06-14

Talarlista 2017/18:20180614 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180614 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2017/18:20180613

Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2018-06-13

Talarlista 2017/18:20180613 (docx, 43 kB) Talarlista 2017/18:20180613 (pdf, 138 kB)

Talarlista 2017/18:20180612

Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Utbildningsutskottets betänkande UbU24 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2017 0.00 0.00 20 Utbildningsutskottets betänkande UbU29 Myndighetskapital

2018-06-12

Talarlista 2017/18:20180612 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20180612 (pdf, 127 kB)

Talarlista 2017/18:20180611

Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Socialutskottets betänkande SoU20 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap 1 Emma Henriksson KD 8 2 Jenny Petersson M 8 3 Mikael Eskilandersson SD 8 4 Anders W Jonsson C 6 5 Karin Rågsjö V 8 6 Barbro

2018-06-11

Talarlista 2017/18:20180611 (docx, 35 kB) Talarlista 2017/18:20180611 (pdf, 122 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2017/18:56 Torsdag 2018-06-07 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:56 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:56 Datum och tid: 2018-06-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Granskningsbetänkande KU20 Justering Bilagor 1. Stomme för granskningsdebatten delas vid smtr 2. Förslag delas inte elektroniskt

2018-06-07 09:00:00

Talarlista 2017/18:20180607

Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Kulturutskottets betänkande KrU8 En omreglerad spelmarknad 1 Sara-Lena Bjälkö SD 8 2 Vasiliki Tsouplaki V 8 3 Olof Lavesson M 8 4 Peter Johnsson S 8 5 Agneta Börjesson

2018-06-07

Talarlista 2017/18:20180607 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180607 (pdf, 104 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2017/18:55 Tisdag 2018-06-05 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:55 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:55 Datum och tid: 2018-06-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Höstens granskning Bilagor 1. Särskilt protokoll 2017/18:54 2. KansliPM 3. Tidigare utsänd

2018-06-05 11:00:00

Talarlista 2017/18:20180605

Tisdagen den 5 juni 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Näringsutskottets betänkande NU19 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder 1 Mattias Jonsson S 10 2 Sten Bergheden M 8 3 Runar Filper SD 8 4 Emma Nohrén MP 8 5 Peter Helander C 12 6 Håkan Svenneling V 10 7 Lars

2018-06-05

Talarlista 2017/18:20180605 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180605 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180604

Måndagen den 4 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialutskottets betänkande SoU24 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Katarina Brännström M 6 4 Christina Östberg SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6 Karin Rågsjö V 6 7

2018-06-04

Talarlista 2017/18:20180604 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180604 (pdf, 120 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2017/18:54 Torsdag 2018-05-31 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:54 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:54 Datum och tid: 2018-05-31 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Granskningsbetänkande KU20 Preliminär justering 4. Höstens granskning Bilagor 1. Särskilt protokoll 2017/18:53 3. Utkast delas inte elektroniskt och delvis under onsdag 4.

2018-05-31 09:00:00

Talarlista 2017/18:20180531

Torsdagen den 31 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU30 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem 1 Julia Kronlid SD 6 2 Fredrik Lundh Sammeli S 6 3 Lars-Arne Staxäng M 8 4 Rickard Persson

2018-05-31

Talarlista 2017/18:20180531 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180531 (pdf, 121 kB)

Talarlista 2017/18:20180530

Onsdagen den 30 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU27 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd 1 Teresa Carvalho S 6 2 Johan Forssell M 6 3 Julia Kronlid SD 6 0.18 0.18 23 Socialförsäkringsutskottets

2018-05-30

Talarlista 2017/18:20180530 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180530 (pdf, 111 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2017/18:53 Tisdag 2018-05-29 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:53 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:53 Datum och tid: 2018-05-29 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Utrikesdepartementets hantering av handlingar i samband med säkerhetsrådskampanjen G20 Beredning Föredragande: JFG 4.

2018-05-29 11:00:00

Talarlista 2017/18:20180529

Tisdagen den 29 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Näringsutskottets betänkande NU16 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri 1 Jennie Nilsson S 8 2 Josef Fransson SD 8 3 Lorentz Tovatt MP 4 4 Birger Lahti V 6 5

2018-05-29

Talarlista 2017/18:20180529 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180529 (pdf, 108 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2017/18:52 Torsdag 2018-05-24 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:52 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:52 Datum och tid: 2018-05-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Regeringens informationshantering och förre inrikesministerns uttalanden om Sveriges beredskap för flyktingmottagandet hösten 2015 G4 Beredning Föredragande:

2018-05-24 09:00:00