Dokument & lagar (12 469 träffar)

Föredragningslista 2019/20:52

Föredragningslista 2019/20:52 Måndagen den 16 december 2019 Kl. 11.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Göran Lindell C som ersättare fr.o.m. den 13 december 2019 t.o.m. den 20 februari 2020 under Annie Lööfs C ledighet Avsägelser 2 Aylin Fazelian S som ledamot i utrikesutskottet 3 Beatrice Ask M som ledamot

2019-12-16

Föredragningslista 2019/20:52 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:52 (pdf, 107 kB)

Föredragningslista 2019/20:51

Föredragningslista 2019/20:51 Fredagen den 13 december 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 1 RiR 2019:37 Undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn UbU Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Motioner med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar

2019-12-13

Föredragningslista 2019/20:51 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:51 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2019/20:50

Föredragningslista 2019/20:50 Torsdagen den 12 december 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 21 och fredagen den 22 november Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte 2 Tisdagen den 17 december

2019-12-12

Föredragningslista 2019/20:50 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:50 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2019/20:49

Föredragningslista 2019/20:49 Onsdagen den 11 december 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjt svar på interpellation 1 2019/20:189 av Thomas Morell SD Miljökonsekvenser av mobila verkstäder Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2019:36 Svenska skeppshypotekskassan FiU

2019-12-11

Föredragningslista 2019/20:49 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:49 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2019/20:48

Föredragningslista 2019/20:48 Tisdagen den 10 december 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 19 och onsdagen den 20 november Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2019/20:162 av Yasmine

2019-12-10

Föredragningslista 2019/20:48 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:48 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2019/20:47

Föredragningslista 2019/20:47 Måndagen den 9 december 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 12 december kl. 14.00 Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare Anmälan om faktapromemorior

2019-12-09

Föredragningslista 2019/20:47 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:47 (pdf, 112 kB)

Föredragningslista 2019/20:46

Föredragningslista 2019/20:46 Fredagen den 6 december 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Carina Ohlsson S som suppleant i utrikesutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Aylin Fazelian S som suppleant i utbildningsutskottet Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 3 2019/20:12 Torsdagen

2019-12-06

Föredragningslista 2019/20:46 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:46 (pdf, 130 kB)

Svensk författningssamling 2019:1235

2019-12-05

Svensk författningssamling 2019:1197

2019-12-05

Föredragningslista 2019/20:45

Föredragningslista 2019/20:45 Torsdagen den 5 december 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 14 och fredagen den 15 november Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2019/20:147 av Jens Holm V Uppköp

2019-12-05

Föredragningslista 2019/20:45 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:45 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2019/20:44

Föredragningslista 2019/20:44 Onsdagen den 4 december 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2019/20:175 av Boriana Åberg M Det ökade antalet barn- och ungdomsrån 2 2019/20:176 av Mikael Oscarsson KD Kriminell användning av samordningsnummer 3 2019/20:177

2019-12-04

Föredragningslista 2019/20:44 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:44 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2019/20:43

Föredragningslista 2019/20:43 Tisdagen den 3 december 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 12 och onsdagen den 13 november Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Teresa Carvalho S fr.o.m.

2019-12-03

Föredragningslista 2019/20:43 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:43 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2019/20:42

Föredragningslista 2019/20:42 Måndagen den 2 december 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 5 december kl. 14.00 Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2019/20:171 av Ulla Andersson V Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt

2019-12-02

Föredragningslista 2019/20:42 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:42 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2019/20:41

Föredragningslista 2019/20:41 Fredagen den 29 november 2019 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar 1 Särskild debatt om verkställighet av utvisning av personer som utgör säkerhetshot Anmälan om kompletteringsval 2 Annika Hirvonen Falk MP som ersättare i riksdagsstyrelsen Anmälan om fördröjt svar på interpellation

2019-11-29

Föredragningslista 2019/20:41 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:41 (pdf, 156 kB)

Svensk författningssamling 2019:1192

2019-11-28