Dokument & lagar (494 träffar)

Talarlista 2018/19:20190625

Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om gängkriminalitet. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.

2019-06-25

Talarlista 2018/19:20190625 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190625 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2018/19:20190619

Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 25 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken 1 Patrik Björck S 5 2 Ciczie Weidby V 10 3 Leila Ali-Elmi MP

2019-06-19

Talarlista 2018/19:20190619 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190619 (pdf, 116 kB)

Talarlista 2018/19:20190618

Tisdagen den 18 juni 2019 Kl. 08.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 55 Finansutskottets betänkande FiU19 Aktivitetsgrad i fondförvaltning 0.00 0.00 Gemensam debatt om FiU20 och FiU21 56 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för

2019-06-18

Talarlista 2018/19:20190618 (docx, 42 kB) Talarlista 2018/19:20190618 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2018/19:20190617

Måndagen den 17 juni 2019 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 82 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Karin Enström M 10 2 Hans Ekström S 10 3 Per Söderlund SD 6 4 Linda Ylivainio C 8 5 Mia Sydow Mölleby V 8 6 Tuve Skånberg KD 6 7 Bengt Eliasson

2019-06-17

Talarlista 2018/19:20190617 (docx, 42 kB) Talarlista 2018/19:20190617 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2018/19:20190614

Fredagen den 14 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Aktuell debatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU12 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1 Nooshi Dadgostar V 10 2 Johanna Haraldsson S 6 3 Josefin Malmqvist M 5 4 Magnus Persson SD 4 5 Martin

2019-06-14

Talarlista 2018/19:20190614 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20190614 (pdf, 125 kB)

Talarlista 2018/19:20190613

Torsdagen den 13 juni 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Civilutskottets betänkande CU17 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt 1 Cecilie Tenfjord Toftby M 6 2 Roger Hedlund SD 6 3 Momodou Malcolm Jallow V 8 4 Larry Söder KD 6 5 Emma Hult

2019-06-13

Talarlista 2018/19:20190613 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20190613 (pdf, 127 kB)

Talarlista 2018/19:20190612

Onsdagen den 12 juni 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2019-06-12

Talarlista 2018/19:20190612 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20190612 (pdf, 126 kB)

Talarlista 2018/19:20190610

Måndagen den 10 juni 2019 Kl. 11.00 Aktuell debatt 13.00 Aktuell debatt Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om Försvarsberedningens förslag. Debattregler Företrädare från det parti som begärt debatten inleder med ett anförande på längst 1 minut. Därefter

2019-06-10

Talarlista 2018/19:20190610 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20190610 (pdf, 116 kB)

Talarlista 2018/19:20190605

Onsdagen den 5 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU16 Ändamålsenliga sanktioner mot otillåtna avfallstransporter 1 Marlene Burwick S 4 0.04 0.04 7 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU3 Svenskt deltagande i

2019-06-05

Talarlista 2018/19:20190605 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20190605 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2018/19:20190604

Tisdagen den 4 juni 2019 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Civilutskottets betänkande CU19 Större frihet att bygga altaner 1 Leif Nysmed S 6 2 Lars Beckman M 6 0.12 0.12 23 Utrikesutskottets

2019-06-04

Talarlista 2018/19:20190604 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20190604 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2018/19:20190528

Tisdagen den 28 maj 2019 Kl. 12.00 Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Annika Strandhäll Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Finansutskottets betänkande FiU38 Vissa betaltjänstfrågor 0.00 0.00 13 Finansutskottets

2019-05-28

Talarlista 2018/19:20190528 (docx, 42 kB) Talarlista 2018/19:20190528 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2018/19:20190516

Torsdagen den 16 maj 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 4 Finansutskottets betänkande FiU39 Ytterligare förlängd övergångsperiod för understödsföreningar 0.00 0.00 5 Socialutskottets betänkande SoU8 Hälso- och sjukvårdsfrågor 1

2019-05-16

Talarlista 2018/19:20190516 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20190516 (pdf, 117 kB)

Talarlista 2018/19:20190515

Onsdagen den 15 maj 2019 Kl. 09.00 Val Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Civilutskottets betänkande CU16 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter 1 David Josefsson M 6 2 Mikael Eskilandersson SD 6 3 Ola Johansson C 6 4 Ola Möller S 6 0.24 0.24 15 Konstitutionsutskottets

2019-05-15

Talarlista 2018/19:20190515 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20190515 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2018/19:20190514

Tisdagen den 14 maj 2019 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Kulturutskottets betänkande KrU11 Kulturskaparnas villkor 1 Christer Nylander L 6 2 Lotta Finstorp M 6 3 Jonas Andersson i Linköping SD 4 4 Vasiliki Tsouplaki V 8 5 Roland Utbult

2019-05-14

Talarlista 2018/19:20190514 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190514 (pdf, 115 kB)

Talarlista 2018/19:20190510

Fredagen den 10 maj 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt med anledning av Klimatpolitiska rådets rapport På begäran av Vänsterpartiets partigrupp anordnas en aktuell debatt med anledning av Klimatpolitiska rådets rapport. Debattregler Företrädare från det parti som begärt debatten

2019-05-10

Talarlista 2018/19:20190510 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190510 (pdf, 114 kB)

Talarlista 2018/19:20190509

Torsdagen den 9 maj 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU14 Säkerhet vid geologisk lagring av koldioxid 0.00 0.00 7 Utbildningsutskottets betänkande UbU13 Högskolan 1 Marie-Louise Hänel Sandström M 8

2019-05-09

Talarlista 2018/19:20190509 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20190509 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2018/19:20190508

Onsdagen den 8 maj 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt med anledning av val till Europaparlamentet Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till

2019-05-08

Talarlista 2018/19:20190508 (docx, 43 kB) Talarlista 2018/19:20190508 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2018/19:20190507

Tisdagen den 7 maj 2019 Kl. 13.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU20 Socialförsäkringsfrågor 1 Elisabeth Björnsdotter Rahm M 8 2 Julia Kronlid SD 8 3 Solveig Zander C 8 4 Nooshi Dadgostar

2019-05-07

Talarlista 2018/19:20190507 (docx, 42 kB) Talarlista 2018/19:20190507 (pdf, 129 kB)

Talarlista 2018/19:20190503

Fredagen den 3 maj 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om Arbetsförmedlingens organisationsförändring. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler Företrädare från det parti som

2019-05-03

Talarlista 2018/19:20190503 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20190503 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2018/19:20190502

Torsdagen den 2 maj 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Justitieutskottets betänkande JuU22 En modernare och mer ändamålsenlig prövning av hyres- och arrendeärenden 0.00 0.00 18 Justitieutskottets betänkande JuU17 Högsta domstolens sammansättning

2019-05-02

Talarlista 2018/19:20190502 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20190502 (pdf, 125 kB)