Dokument & lagar (571 träffar)

Betänkande 1993/94:KU28


Justering: 1994-06-03 Debatt: 1994-06-09

Betänkande 1993/94:KU18


Justering: 1994-05-31 Debatt: 1994-06-07

Betänkande 1993/94:KU43


Justering: 1994-05-26

Betänkande 1993/94:KU48


Justering: 1994-05-24

Betänkande 1993/94:KU47


Justering: 1994-05-24

Betänkande 1993/94:KU40


Justering: 1994-05-24 Debatt: 1994-06-01

Betänkande 1993/94:KU38


Justering: 1994-05-24

Betänkande 1993/94:KU42


Justering: 1994-05-17 Debatt: 1994-06-01

Betänkande 1993/94:KU41


Justering: 1994-05-17 Debatt: 1994-06-01

Betänkande 1993/94:KU39


Justering: 1994-05-17

Betänkande 1993/94:KU36


Justering: 1994-05-17

Motion 1993/94:K77 av Hans Gustafsson och Hans Göran Franck (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K77 av Hans Gustafsson och Hans Göran Franck s med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap Det svenska folkstyret förverkligas genom representativ demokrati och parlamentarism med de politiska partierna som alternativa representationer av folkviljan. När de politiska


Utskottsberedning: ---1993/94:KU50
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K76 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:K76 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap Frågan om medlemskap i EU är avgörande för vårt lands framtid och självbestämmanderätt. Det är därför bra att riksdagens partier i enighet vänder sig till folket och att alla partier försäkrar


Utskottsberedning: -------1993/94:KU50
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K75 av Birgitta Hambraeus (c)

Motion till riksdagen 1993/94:K75 av Birgitta Hambraeus c med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap Endast ja och nej ska räknas I folkomröstningen den 13 november 1994 tar svenska folket ställning till om Sverige ska anslutas till Europeiska unionen eller ej. Det är väsentligt att folkomröstningsresultatet


Utskottsberedning: ---1993/94:KU50
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K74 av Claus Zaar (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:K74 av Claus Zaar nyd med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Förslaget innehåller bland annat en inkomstgaranti som avses att utbetalas till ledamöter som ej erhåller mandat under nästa period. Det är anmärkningsvärt


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K73 av Karin Pilsäter m.fl. (fp, m)

Motion till riksdagen 1993/94:K73 av Karin Pilsäter m.fl. fp, m med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Att vara riksdagledamot är ett förtroendeuppdrag, inte ett yrke eller en tillsvidareanställning. För att få en bra sammansättning av


Utskottsberedning: ---1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K72 av Martin Nilsson och Ulrica Messing (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K72 av Martin Nilsson och Ulrica Messing s med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Riksdagens förvaltningskontor har i ett förslag till riksdagen lagt fram ny lagstiftning för ersättningar till riksdagens ledamöter.


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K71 av Maud Ekendahl och Jan Backman (m)

Motion till riksdagen 1993/94:K71 av Maud Ekendahl och Jan Backman m med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Förvaltningskontorets förslag till ny ersättningslag för riksdagens ledamöter innebär att tolvårsregeln för hel ålderspension bibehålles.


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K70 av Ola Karlsson (m)

Motion till riksdagen 1993/94:K70 av Ola Karlsson m med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Rätten till ålderspension i det nya pensionssystemet för allmänheten baseras på livsinkomsten. Dvs. man skall betala en avgift baserad på inkomsten


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:K69 av Knut Billing (m)

Motion till riksdagen 1993/94:K69 av Knut Billing m med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Förvaltningskontorets förslag innebär ändring bl.a. i gällande regelsystem för s.k. inkomstgaranti till ledamöter som lämnar sitt uppdrag. Förslagen


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation