Dokument & lagar (479 träffar)

utskottsdokument 2010/11:29EB15

Justitieutskottets verksamhet vid riksmötet 2010/11 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar åklagarväsendet polisväsendet kriminalvården samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,

2011-11-08

Utskottsmöte 2010/11:42 Tisdag 2011-09-13 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte Statssekreterare Magnus Graner med medarbetare informerar inför RIF-rådsmötet den 22-23 september 2011.

2011-09-13 10:00:00

Justitieutskottets protokoll 2010/11:42

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:42 DATUM 2011-09-13 TID 10.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte den 22-23 september 2011 Statssekreterare Magnus G Graner, ambassadören Lars Werkström, kanslirådet Marie Söderlund, rättssakkunniga

2011-09-13

Utskottsmöte 2010/11:41 Tisdag 2011-08-23 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2010/11:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:41 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. EU-förslag om misstänkts rätt att tala med en advokat m.m. Subsidiaritetsprövning, omedelbar justering KOM2011 326 Föredragande: MK 2. EU-förslag om europeisk

2011-08-23 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2010/11:41

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:41 DATUM 2011-08-23 TID 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om misstänkts rätt att tala med en advokat m.m. justering Utskottet fortsatte subsidiaritetsprövningen av förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om rätt till

2011-08-23

Proposition 2010/11:158

Överlämnande från Sverige enligt en nordisk arresteringsorder Regeringens proposition 2010/11:158 Överlämnande från Sverige enligt en nordisk Prop. arresteringsorder 2010/11:158 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 22 juni 2011 Fredrik Reinfeldt Tobias Billström Justitiedepartementet


Utskottsberedning: 2011/12:JuU5
Riksdagsbeslut (14 förslag): , 14 bifall,

Proposition 2010/11:158 (pdf, 2269 kB)

Proposition 2010/11:159

Regeringens proposition 2010/11:159 Liechtensteins associering till Schengenregelverket Prop. 2010/11:159 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 22 juni 2011 Fredrik Reinfeldt Tobias Billström Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås lagändringar


Utskottsberedning: 2011/12:JuU3
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,

Proposition 2010/11:159 (pdf, 1635 kB)

Omröstning 2010/11:JuU28p1 Anmälningsplikt

Votering: betänkande 2010/11:JuU28 Anmälningsplikt vid idrottsarrangemang, förslagspunkt 1 Anmälningsplikt Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad utskottet anför om anmälningsplikt. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, FP, C, KD Parti Ja Nej Avstående

2011-06-22

Utskottsmöte 2010/11:40 Tisdag 2011-06-21 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2010/11:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:40 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. EU-förslag om Frontex Fråga om överläggning. Omedelbar justering 2. EU-förslag till förordning om ändring av Frontexförordningen Överläggning Statssekreterare

2011-06-21 08:00:00

Justitieutskottets protokoll 2010/11:40

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:40 DATUM 2011-06-21 TID 08.00-08.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om Frontex Fråga om överläggning. Utskottet beslutade att hålla överläggning med regeringen angående EU-förslag till förordning om ändring av Frontexförordningen. Denna

2011-06-21

Utskottsmöte 2010/11:39 Torsdag 2011-06-16 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2010/11:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:39 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Protokollsjustering 2. EU-förslag till förordning om ändring av Frontexförordningen Överläggning Statssekreterare Magnus Graner m.fl.Justitiedepartementet

2011-06-16 10:00:00

Omröstning 2010/11:JuU23p1 Regeringens lagförslag

Votering: betänkande 2010/11:JuU23 Medling och förlikning ökade möjligheter att komma överens, förslagspunkt 1 Regeringens lagförslag Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om medling i vissa privaträttsliga tvister, 2. lag om ändring i rättegångsbalken, 3. lag om ändring i utsökningsbalken, 4. lag om ändring

2011-06-16

Justitieutskottets protokoll 2010/11:39

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:39 DATUM 2011-06-16 TID 10.00-10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 14 juni 2011 justerades. 2 EU-frågor Europeiska kommissionens svar på utlåtande 2010/11:JuU4, Användning av säkerhetsskannrar

2011-06-16

Omröstning 2010/11:JuU19p2 Polisens brottsförebyggande arbete

Votering: betänkande 2010/11:JuU19 Riksrevisionens styrelses redogörelse om polisens brottsförebyggande arbete, förslagspunkt 2 Polisens brottsförebyggande arbete Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju9 yrkandena 1-6. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p4 Personskydd och analys av hotbilder

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 4 Personskydd och analys av hotbilder Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju362. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 99 0 13 M 100 0 0 7 MP 0 21 0 4 FP

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p33 Tullverkets befogenheter i övrigt

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 33 Tullverkets befogenheter i övrigt Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Ju370 yrkande 1, 2010/11:Ju396, 2010/11:Ju397 och 2010/11:Ju398. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p30 Statistik

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 30 Statistik Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju410 yrkande 5. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 99 0 13 M 100 0 0 7 MP 0 21 0 4 FP 18 0 0 6

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p28 Internationellt samarbete

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 28 Internationellt samarbete Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju237. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 1 98 0 13 M 100 0 0 7 MP 21 0 0 4 FP 18 0 0

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p35 Offentliga brottsregister

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 35 Offentliga brottsregister Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju425 yrkandena 1 och 2. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 1 0 14 M 100 0 0 7 MP 20 1 0

2011-06-15

Omröstning 2010/11:JuU7p29 Anmälningsmöjligheter utomlands

Votering: betänkande 2010/11:JuU7 Polisfrågor, förslagspunkt 29 Anmälningsmöjligheter utomlands Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Ju252 yrkande 3, 2010/11:Ju320 yrkande 2, 2010/11:Ju352 yrkande 2, 2010/11:Ju353 yrkande 2, 2010/11:Ju402, 2010/11:Ju410 yrkande 2 och 2010/11:Ju416 yrkande 2. Datum: 2011-06-15 Omröstning

2011-06-15