Dokument & lagar (37 träffar)

Omröstning 2012/13:FöU14p2 Diskrimineringslagens tillämpning och rekryteringen av kvinnor till försvaret

Votering: betänkande 2012/13:FöU14 Jämställdhet och genusfrågor, förslagspunkt 2 Diskrimineringslagens tillämpning och rekryteringen av kvinnor till försvaret Riksdagen avslår motion 2011/12:Fö239 av Carina Herrstedt och Mikael Jansson båda SD yrkandena 1 och 2. Datum: 2013-09-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2013-09-19

Omröstning 2012/13:FöU14p1 Andelen kvinnor som tjänstgör som officerare, soldater och sjömän

Votering: betänkande 2012/13:FöU14 Jämställdhet och genusfrågor, förslagspunkt 1 Andelen kvinnor som tjänstgör som officerare, soldater och sjömän Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U236 av Peter Rådberg m.fl. MP yrkande 4, 2011/12:Fö7 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 3, 2011/12:Fö209 av Torbjörn Björlund m.fl.

2013-09-19

Omröstning 2012/13:FöU14p3 Arbetet för ökad jämställdhet

Votering: betänkande 2012/13:FöU14 Jämställdhet och genusfrågor, förslagspunkt 3 Arbetet för ökad jämställdhet Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö204 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 1, 2011/12:Fö209 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 6, 2011/12:Fö218 av Margareta B Kjellin M yrkande 1, 2012/13:Fö204 av Torbjörn

2013-09-19

Omröstning 2012/13:FöU14p4 Genusperspektiv på internationella insatser

Votering: betänkande 2012/13:FöU14 Jämställdhet och genusfrågor, förslagspunkt 4 Genusperspektiv på internationella insatser Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U245 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkandena 17-19, 2011/12:Fö228 av Peter Hultqvist m.fl. S yrkande 19, 2011/12:Fö240 av Peter Rådberg m.fl. MP yrkande 16, 2012/13:U207

2013-09-19

Omröstning 2012/13:FöU13p3 Vindkraft

Votering: betänkande 2012/13:FöU13 Försvarsmakten och vissa miljöfrågor, förslagspunkt 3 Vindkraft Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ293 av Lise Nordin m.fl. MP yrkande 1, 2012/13:Fö223 av Lise Nordin m.fl. MP2012/13:Fö225 av Ola Johansson och Helena Lindahl båda C2012/13:Fö239 av Solveig Zander C2012/13:Fö252 av

2013-09-19

Omröstning 2012/13:FöU13p2 Övnings- och skjutfält

Votering: betänkande 2012/13:FöU13 Försvarsmakten och vissa miljöfrågor, förslagspunkt 2 Övnings- och skjutfält Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö211 av Peter Rådberg m.fl. MP2012/13:Fö203 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkandena 1 och 2, 2012/13:Fö222 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Leif Pagrotsky båda S2012/13:Fö224

2013-09-19

Betänkande 2012/13:FöU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 och 2012 om Försvarsmaktens miljöarbete och den miljöpåverkan myndighetens verksamhet har. En orsak är att gällande lagar redan innehåller bestämmelser för de delar av Försvarsmaktens verksamhet som påverkar miljön.

Motionerna handlar om miljöarbete, övnings- och skjutfält, vindkraft och skydd av flygbas 90-systemet.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2013-06-13 Debatt: 2013-09-19 Beslut: 2013-09-19

Betänkande 2012/13:FöU13 (pdf, 114 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försvarsmakten och vissa miljöfrågor

Betänkande 2012/13:FöU14

Riksdagen sa nej till motioner från i huvudsak allmänna motionstiden 2011 och 2012 om jämställdhet och genusperspektiv inom Försvarsmakten. Skälet är bland annat att arbete redan pågår inom de områden motionerna tar upp.

Motionerna handlar om rekrytering av kvinnor till tjänster som officerare, soldater eller sjömän och andelen kvinnor som rekryteras för att tjänstgöra internationellt. Motionerna handlar också om genusperspektiv vid internationella insatser, jämställdhetsarbete, diskrimineringslagen och trakasserier på grund av kön.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 5
Justering: 2013-05-30 Debatt: 2013-09-19 Beslut: 2013-09-19

Betänkande 2012/13:FöU14 (pdf, 128 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jämställdhet och genusfrågor

Utlåtande 2012/13:FöU12

Försvarsutskottet har granskat ett dokument från EU-kommissionen om försäkring mot naturkatastrofer och katastrofer som orsakats av människor. Kommissionens syfte är att öka kunskapen och bedöma om åtgärder på EU-nivå vore lämpliga eller motiverade för att förbättra marknaden för försäkring mot katastrofer i EU. Utskottet välkomnar kommissionens initiativ och konstaterar att det är möjligt att bedöma effekterna på svenska regler först då åtgärderna ytterligare har bearbetats och konkretiserats. Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-05-28 Justering: 2013-06-04 Debatt: 2013-06-18 Beslut: 2013-06-19

Utlåtande 2012/13:FöU12 (pdf, 49 kB)

Omröstning 2012/13:FöU9p1 Bemanningen av marinens och flygvapnets stående insatsförband

Votering: betänkande 2012/13:FöU9 Bemanningen av marinens och flygvapnets stående insatsförband, förslagspunkt 1 Bemanningen av marinens och flygvapnets stående insatsförband Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad utskottet anför om att regeringen måste garantera tillfredsställande information och insyn

2013-05-29

Omröstning 2012/13:FöU7p3 Rekryteringsfrågor och kompetensförsörjning

Votering: betänkande 2012/13:FöU7 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal, förslagspunkt 3 Rekryteringsfrågor och kompetensförsörjning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö203 av Leif Pettersson S2011/12:Fö204 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 2, 2011/12:Fö218 av Margareta B Kjellin M yrkande 2, 2011/12:Fö228 av

2013-05-16

Omröstning 2012/13:FöU7p2 Kostnadsbild

Votering: betänkande 2012/13:FöU7 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal, förslagspunkt 2 Kostnadsbild Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö7 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 2, 2011/12:Fö240 av Peter Rådberg m.fl. MP yrkandena 4 och 18 samt 2012/13:Fö268 av Peter Rådberg m.fl. MP yrkande 13. Datum: 2013-05-16

2013-05-16

Betänkande 2012/13:FöU9

Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om bemanningen inom marinens och flygvapnets stående insatsförband. Riksdagen konstaterar att den inte har fått tillräcklig information om bemanningen, vilket i förlängningen gör det svårt för riksdagen att fatta beslut om Försvarsmaktens förmåga, organisation och uppgifter. Med tanke på långsiktigheten i strategiska beslut ses detta som mycket allvarligt. Riksdagen betonar att regeringen har ett ansvar för att informera riksdagen. Tillkännagivandet bygger på en S-motion.

Bakgrunden är Riksrevisionens granskning av bemanningen inom marinens och flygvapnets stående insatsförband. Med anledning av den har regeringen lämnat en skrivelse till riksdagen. Riksrevisionens granskning har visat på vissa brister i bemanningen, med en sämre situation inom flygvapnet än inom marinen. Granskningen visar också på bristande information från regeringen. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 2
Beredning: 2013-04-23 Justering: 2013-05-14 Debatt: 2013-05-23 Beslut: 2013-05-29

Betänkande 2012/13:FöU9 (pdf, 77 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bemanningen av marinens och flygvapnets stående insatsförband

Betänkande 2012/13:FöU7

Riksdagen uppmanade i ett tillkännagivande regeringen att utreda utvecklingen av försvarets personalförsörjning. Riksdagen beslutade 2009 om ett nytt personalförsörjningssystem för försvaret, vilket innebar att totalförsvarsplikten ersattes av anställda soldater och sjömän. Riksdagen anser att det är viktigt att successivt åtgärda de problem som uppkommer i samband med övergången till det nya systemet. I dagsläget lämnar cirka 20 procent av soldaterna sin tjänst i förtid. Riksdagen anser att rekryteringsbasen behöver breddas både för anställningar inom försvaret och för rekryteringen till frivilligorganisationerna. Riksdagen anser också att folkförankringen behöver stärkas. För att trygga en långsiktigt hållbar personalförsörjning bör översynen bland annat ta upp orsakerna till att många soldater slutar i förtid, ökad information om totalförsvaret, ett utvecklat mönstringsinstrument, frivilligorganisationernas möjlighet att bidra till personalförsörjningen, förutsättningar för att bredda frivilligorganisationernas ungdomsverksamhet och samverkan med myndigheter. Översynen bör också ta fasta på erfarenheter från andra länder där försvarets personalförsörjning har förändrats på liknande sätt. I och med tillkännagivandet sa riksdagen delvis ja till ett motionsförslag från Socialdemokraterna.

Riksdagen sa nej till övriga motioner från allmänna motionstiderna 2011 och 2012 om Försvarsmaktens personalförsörjning.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Beredning: 2013-04-09 Justering: 2013-05-02 Debatt: 2013-05-15 Beslut: 2013-05-16

Betänkande 2012/13:FöU7 (pdf, 136 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa frågor om Försvarsmaktens personal

Omröstning 2012/13:FöU10p4 Hemvärnets finansiering

Votering: betänkande 2012/13:FöU10 Hemvärnet, förslagspunkt 4 Hemvärnets finansiering Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö231 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 3 och 2012/13:Fö204 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 4. Datum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 V Parti Ja

2013-04-18

Omröstning 2012/13:FöU8p1 Brandskydd i boendemiljöer

Votering: betänkande 2012/13:FöU8 Samhällets räddningstjänst, förslagspunkt 1 Brandskydd i boendemiljöer Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fö208 av Hillevi Larsson S2011/12:Fö237 av Björn Söder och Per Ramhorn båda SD och 2012/13:Fö243 av Krister Örnfjäder SDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2013-04-18

Omröstning 2012/13:FöU8p12 Krisberedskap för grupper med särskilda behov

Votering: betänkande 2012/13:FöU8 Samhällets räddningstjänst, förslagspunkt 12 Krisberedskap för grupper med särskilda behov Riksdagen avslår motion 2012/13:Fö256 av Peter Hultqvist m.fl. S yrkande 3. Datum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2013-04-18

Omröstning 2012/13:FöU8p5 Hjärtstartare

Votering: betänkande 2012/13:FöU8 Samhällets räddningstjänst, förslagspunkt 5 Hjärtstartare Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Fö213 av Phia Andersson och Ann-Christin Ahlberg båda S och 2012/13:Fö226 av Johan Linander och Per-Ingvar Johnsson båda CDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2013-04-18

Omröstning 2012/13:FöU8p2 Brandskydd på campingplatser

Votering: betänkande 2012/13:FöU8 Samhällets räddningstjänst, förslagspunkt 2 Brandskydd på campingplatser Riksdagen avslår motion 2011/12:Fö236 av Lars Isovaara SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16 M 95 0 0 12

2013-04-18

Omröstning 2012/13:FöU6p1 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Votering: betänkande 2012/13:FöU6 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet, förslagspunkt 1 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Fö5 av Mikael Jansson SD yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:Fö210 av Mathias Sundin FP och lägger

2013-04-17

Paginering