Dokument & lagar (221 träffar)

Talarlista 2012/13:20130529

Talarlista Onsdagen den 29 maj 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering 25Näringsutskottets betänkande NU18 Ingripande mot marknadsmissbruk vid handel med grossistenergiprodukter 0.00 0.00 26Näringsutskottets betänkande NU19 Olagligt statsstöd 0.00 0.00 27Näringsutskottets utlåtande NU23 Granskning av meddelande

2013-05-29

Talarlista 2012/13:20130529 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130530

Talarlista Torsdagen den 30 maj 2013 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 10Trafikutskottets utlåtande TU20 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om åtgärder för minskade kostnader vid utbyggnad av höghastighetsnät 0.00 0.00 11Miljö-

2013-05-30

Talarlista 2012/13:20130530 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130613

Talarlista Torsdagen den 13 juni 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid Ackumulerad Gemensam debatt SfU 8 och SfU13 min.tid 15Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU8 Genomförande av direktivet om sanktioner mot arbetsgivare 16Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU13

2013-06-13

Talarlista 2012/13:20130613 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130618

Talarlista Tisdagen den 18 juni 2013 Kl. 09.00 Val till Nordiska rådets svenska delegation Arbetsplenum inget uppehåll för gruppmöten 15.30 Votering Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 18Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

2013-06-18

Talarlista 2012/13:20130618 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130617

Måndagen den 17 juni 2013 konvertering

2013-06-17

Talarlista 2012/13:20130617 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130522

Talarlista Onsdagen den 22 maj 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 21Socialutskottets betänkande SoU20 Hälso- och sjukvård till personer som vistas i Sverige utan tillstånd 1 Eva-Lena Jansson S 8 2 Björn Söder SD 15 3 Christina Höj Larsen V 10 4 Anders W Jonsson

2013-05-22

Talarlista 2012/13:20130522 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130515

Talarlista Onsdagen den 15 maj 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 19Utrikesutskottets utlåtande UU18 Granskning av kommissionens meddelande om ett ramverk för global utveckling efter 2015 1 Kenneth G Forslund S 8 2 Christian Holm M 8 3 Valter Mutt MP 8 4 Christer

2013-05-15

Talarlista 2012/13:20130515 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130523

Talarlista Torsdagen den 23 maj 2013 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 17Justitieutskottets betänkande JuU18 FN:s internationella brottmålstribunaler avveckling och restfunktioner 0.00 0.00 18Civilutskottets betänkande CU19 Ett mer tillförlitligt

2013-05-23

Talarlista 2012/13:20130523 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130822

Talarlista Torsdagen den 22 augusti 2013 Kl. 12.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 2Aktuell debatt På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om den ökande ojämlikheten. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler Företrädaren för Vänsterpartiet inleder

2013-08-22

Talarlista 2012/13:20130822 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130619

Talarlista Onsdagen den 19 juni 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Interpellationssvar 14.00 Aktuell debatt 19Finansutskottets betänkande FiU30 Nya regler för finansiella konglomerat 20Finansutskottets betänkande FiU33 Årsredovisning för staten 2012 Nr Anmäld tid Ackumulerad

2013-06-19

Talarlista 2012/13:20130619 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20130626

Talarlista Onsdagen den 26 juni 2013 Kl. 09.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut Interpellationssvar Nr Anmäld tid Ackumulerad min.tid 4 Trafikutskottets utlåtande TU21 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om inrättande av en ram för tillträde till marknaden för hamntjänster

2013-06-26

Talarlista 2012/13:20130626 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2012/13:20121205

Onsdagen den 5 december 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Civilutskottets betänkande CU2 Förlängning av övergångsperiod för krav på kontrollansvariga enligt plan- och bygglagen 0.00 0.00 16 Näringsutskottets betänkande NU9 Certifiering av vissa installatörer

2012-12-05

Talarlista 2012/13:20121205 (doc, 243 kB) Talarlista 2012/13:20121205 (pdf, 30 kB)

Talarlista 2012/13:20121114

Onsdagen den 14 november 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Parentation Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Näringsutskottets betänkande NU4 Program för energieffektivisering och vissa andra frågor 1  Ingemar Nilsson S 6 2  Lise Nordin MP 8 3  Kent Persson V 8 4  Cecilie Tenfjord-Toftby M 8 5  Eva

2012-11-14

Talarlista 2012/13:20121114 (doc, 158 kB) Talarlista 2012/13:20121114 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2012/13:20121108

Torsdagen den 8 november 2012 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Finansutskottets utlåtande FiU18 Subsidiaritetsprövning av förslag till förordning om Europeiska centralbankens tillsyn över kreditinstitut KOM2012 511 slutlig 1  Ulla Andersson V 8 2  Bo

2012-11-08

Talarlista 2012/13:20121108 (doc, 141 kB) Talarlista 2012/13:20121108 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2012/13:20121203

Måndagen den 3 december 2012 Kl. 11.30 Aktuell debatt Nr 8 Aktuell debatt På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om blockad av Gaza. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler Företrädare för Vänsterpartiet inleder och Moderata samlingspartiet företräds

2012-12-03

Talarlista 2012/13:20121203 (doc, 125 kB) Talarlista 2012/13:20121203 (pdf, 18 kB)

Talarlista 2012/13:20121212

Onsdagen den 12 december 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU1 Utgiftsområde 10, Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning 1  Tomas Eneroth S 12 2  Gunvor G Ericson MP 12 3  David Lång SD 8 4  Wiwi-Anne Johansson

2012-12-12

Talarlista 2012/13:20121212 (doc, 200 kB) Talarlista 2012/13:20121212 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2012/13:20121217

Måndagen den 17 december 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv 1  Ylva Johansson S 12 2  Esabelle Dingizian MP 12 3  Sven-Olof Sällström SD 12 4  Christina Höj Larsen V 12 5  Elisabeth Svantesson M

2012-12-17

Talarlista 2012/13:20121217 (doc, 189 kB) Talarlista 2012/13:20121217 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2012/13:20121211

Tisdagen den 11 december 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Näringsutskottets betänkande NU10 Låneram för SAS AB 1  Jonas Eriksson MP 3 2  Jennie Nilsson S 4 3  Eva Flyborg FP 6 4  Jonas Jacobsson Gjörtler M 8 5  Helena

2012-12-11

Talarlista 2012/13:20121211 (doc, 186 kB) Talarlista 2012/13:20121211 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2012/13:20121106

Tisdagen den 6 november 2012 Kl. 13.00 Aktuell debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om sjunkande andel elever som väljer gymnasieskolans yrkesprogram. En företrädare för varje parti har

2012-11-06

Talarlista 2012/13:20121106 (doc, 125 kB) Talarlista 2012/13:20121106 (pdf, 18 kB)

Talarlista 2012/13:20121107

Onsdagen den 7 november 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Utrikesutskottets betänkande UU14 Kroatiens anslutning till Europeiska unionen 1  Johnny Skalin SD 6 2  Tommy Waidelich S 6 3  Christian Holm M 6 4  Robert Halef KD 10 0.28 0.28 8 Socialutskottets betänkande

2012-11-07

Talarlista 2012/13:20121107 (doc, 195 kB) Talarlista 2012/13:20121107 (pdf, 26 kB)