Dokument & lagar (6 317 träffar)

Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för aktiebolagsregler för att få ett optimalt startkapital och


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Betänkande 2019/20:CU3

Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen. I skrivelsen redogör regeringen för sin syn på den så kallade systemgränsen för byggnaders energiprestanda. Systemgränsen är gränsen i eller runt byggnaden som definierar vad som ska räknas in som tillförd energi till byggnadens drift.

Regeringen gör bedömningen att byggreglerna på ett kostnadseffektivt sätt ska bidra till teknikneutrala val, som hållbara uppvärmningssystem som inte är fossilbränslebaserade, effektiv elanvändning i uppvärmningen och långsiktigt energieffektiva byggnader med bra klimatskärm. En byggnads klimatskärm är golv, tak, ytterväggar, fönster och dörrar. Dessutom ska reglerna ta hänsyn till effektutmaningen, det vill säga elsystemets förmåga att leverera effekt under årets alla timmar i elnäten.

Riksdagen delar regeringens bedömning. Därmed lade riksdagen skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-10-22 Debatt: 2019-11-13 Beslut: 2019-11-13

Betänkande 2019/20:CU3 (pdf, 106 kB)

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag. Motivering I regeringens egen promemoria Lägre kapitalkrav för privata


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Betänkande 2019/20:CU2

Regeringen föreslår att fraktsedlar i elektronisk form ska kunna börja användas istället för fraktsedlar i pappersform vid internationella vägtransporter. Regeringen föreslår också att fraktsedlar i elektronisk form ska kunna användas vid inrikes transporter, om avsändaren och fraktföraren är överens om detta.

Användandet av fraktsedlar vid internationella godstransporter på väg är reglerat i fraktavtalet vid internationell godsbefordran på väg (CMR-konventionen). Det är dock inte obligatoriskt att använda fraktsedlar vid inrikes transporter.

Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Lagändringarna börjar gälla den dag som regeringen bestämmer.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2019-10-15 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2019/20:CU2 (pdf, 9796 kB) Webb-tv debatt om förslag: Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Justering Prop. 2018/19:141 och motion Föredragande: EH 3. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Beredning

2019-10-15 11:00:00

Civilutskottets protokoll 2019/20:5

RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:5 DATUM 2019-10-15 TID 11.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:4. 2 Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:141 och mo-tion. Utskottet

2019-10-15

Civilutskottets protokoll 2019/20:5 (docx, 31 kB)

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Budgetpropositionen för 2020 Fråga om yttrande till FiU över regeringens förslag till utgiftsramar och beräkningar av statsinkomsterna m.m. Beredning Prop.

2019-10-10 09:30:00

Civilutskottets protokoll 2019/20:4

RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:4 DATUM 2019-10-10 TID 9.309.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:3. 2 Budgetpropositionen för 2020 Utskottet behandlade fråga om yttrande till finansutskottet över reger-ingens förslag till utgiftsramar

2019-10-10

Civilutskottets protokoll 2019/20:4 (docx, 30 kB)

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Byggnaders energiprestanda CU3 Beredning 1 Skr. 2018/19:152 Föredragande: SV Anm. Ingen motion har väckts med anledning av skrivelsen. 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 10 oktober 2019 kl. 9.30

2019-10-08 11:00:00

Civilutskottets protokoll 2019/20:3

RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:3 DATUM 2019-10-08 TID 11.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:2. 2 Byggnaders energiprestanda CU3 Utskottet behandlade skrivelse 2019/20:152. Ärendet bordlades. 3 Nästa sammanträde Utskottet

2019-10-08

Civilutskottets protokoll 2019/20:3 (docx, 30 kB)

Proposition 2019/20:21

Regeringens proposition 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Prop. 2019/20:21 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 oktober 2019 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår att det lägsta tillåtna aktiekapitalet


Utskottsberedning: 2019/20:CU5
Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2019-10-23

Proposition 2019/20:21 (pdf, 236 kB)

Motion 2019/20:3372 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3372 av Sten Bergheden M Underlätta för att bygga fler vatten- och branddammar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att underlätta och förenkla tillståndsgivningen för att bygga vatten- och branddammar i syfte att stärka


Utskottsberedning: CU

Motion 2019/20:3372 av Sten Bergheden (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3372 av Sten Bergheden (M) (pdf, 67 kB)

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Civilutskottets protokoll 2019/20:2

RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:2 DATUM 2019-10-03 TID 9.3010.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:1. 2 Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Utskottet behandlade proposition 2018/19:141 och motion. Ärendet bordlades.

2019-10-03

Civilutskottets protokoll 2019/20:2 (docx, 30 kB)

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. M Klimatpolitik för hoppfulla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram beräkningskonventioner för klimatnytta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: MJU NU SkU TU UbU 2019/20:CU10 2019/20:FiU34 2019/20:MJU1 2019/20:TU8 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 171 kB)

Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult båda MP Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en nationell hemlöshetsstrategi med fokus på barns rättigheter på bostadsmarknaden samt stimulera kommuner


Utskottsberedning: SoU 2019/20:CU10

Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP) (pdf, 90 kB)

Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2455 av Emma Hult MP Nationellt ansvar för minskad hemlöshet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta ett nationellt ansvar för att minska hemlösheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SoU 2019/20:CU10

Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP) (pdf, 76 kB)

Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. M Från bidrag till jobb Moderaternas integrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svenska språket är nyckeln in i samhället och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: JuU KU SfU SkU SoU UbU 2019/20:AU1 2019/20:AU7 2019/20:AU8 2019/20:AU9 2019/20:CU10 2019/20:SfU11 2019/20:SfU2 2019/20:UbU8

Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Motion 2019/20:3264 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3264 av Kristina Yngwe m.fl. C Ledarskap för klimat och grön omställning Sammanfattning Klimatfrågan är vår tids ödesfråga. Effekterna av klimatförändringarna drabbar hela mänskligheten med fler extrema väderhändelser och naturkatastrofer. Torka, översvämningar och hunger tvingar människor


Utskottsberedning: MJU NU SkU TU 2019/20:CU10 2019/20:FiU34 2019/20:TU7 2019/20:TU8

Motion 2019/20:3264 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3264 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 142 kB)

Motion 2019/20:2831 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2831 av Ulf Kristersson m.fl. M Rättvis och hållbar tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en fullt finansierad skattereform med lägre samlat skattetryck och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: KU MJU NU SkU TU 2019/20:CU10 2019/20:CU9 2019/20:FiU22 2019/20:FiU25 2019/20:FiU26

Motion 2019/20:2831 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 108 kB) Motion 2019/20:2831 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 213 kB)