Dokument & lagar (643 träffar)

Yttrande 2005/06:TU6y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU6y Skatt på flygresor Till skatteutskottet Skatteutskottet beslutade den 20 april 2006 att bereda trafikutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 20005/06:190 Skatt på flygresor jämte eventuella motioner. I sitt yttrande tar trafikutskottet upp propositionens yrkande 1. Lag

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU6y (pdf, 56 kB)

Yttrande 2005/06:TU5y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU5y Bötesbelopp Till justitieutskottet Justitieutskottet har den 4 april 2006 berett trafikutskottet tillfälle att avge yttrande över proposition 2005/06:122 Bötesbelopp jämte motion 2005/06: JuU32. Enligt riksdagsordningen bereder trafikutskottet ärenden om vägar och vägtrafik samt

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU5y (pdf, 25 kB)

Yttrande 2005/06:TU4y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU4y Riksdagen i en ny tid Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet har den 2 februari 2006 berett övriga utskott och EU- nämnden tillfälle att avge yttrande över Riksdagsstyrelsens framställning 2005/06:19 Riksdagen i en ny tid jämte motionerna 2005/06:K410. Trafikutskottet

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU4y (pdf, 119 kB)

Yttrande 2005/06:TU3y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU3y Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet har den 30 mars 2006 anmodat övriga utskott att yttra sig över regeringens skrivelse 2005/06:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen.

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU3y (pdf, 29 kB)

Yttrande 2005/06:TU2y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU2y Riksrevisionens styrelses framställning angående bolagiseringen av Statens järnvägar Till näringsutskottet Näringsutskottet har den 29 november 2005 gett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS6 angående bolagiseringen av

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU2y (pdf, 114 kB)

Yttrande 2005/06:TU1y

Trafikutskottets yttrande 2005/06:TU1y Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag Till miljö- och jordbruksutskottet Miljö- och jordbruksutskottet har berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över proposition Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag prop. 2004/05: 150 jämte följdmotioner. Trafikutskottets yttrande inriktas

2006-01-01

Yttrande 2005/06:TU1y (pdf, 287 kB)

Omröstning 2005/06:TU16p1 Kommunalt inflytande

Votering: betänkande 2005/06:TU16 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation, förslagspunkt 1 Kommunalt inflytande Riksdagen avslår motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. v yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-06-01

Omröstning 2005/06:TU14p2 Fullbordande av brottet

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 2 Fullbordande av brottet Riksdagen avslår motion 2005/06:T9 av Elizabeth Nyström m.fl. m yrkande 1. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m

2006-05-16

Omröstning 2005/06:TU14p7 Taxameterfrågor

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 7 Taxameterfrågor Riksdagen avslår motion 2005/06:T12 av Magdalena Andersson mDatum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m 0 44 0 11

2006-05-16

Omröstning 2005/06:TU13p12 Trafikförseelser och sanktioner

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 12 Trafikförseelser och sanktioner Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T231, 2005/06:T296 yrkande 8, 2005/06:T361, 2005/06:T562 yrkandena 1-3 och 2005/06:T609 yrkande 8. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 mp,

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p2 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 2 Alkohol i trafiken Riksdagen ger regeringen till känna vad utskottet anför om att regeringen säkerställer att det sker en oberoende kvalitetsbedömning av alkolås som finns på marknaden. Därmed avslår riksdagen motionerna 2005/06:Ju382 yrkandena 6, 7 och

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p1 Mål och prioriteringar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 1 Mål och prioriteringar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T380 yrkandena 1 och 2, 2005/06:T495 yrkandena 1, 4, 6 och 7 samt 2005/06:T609 yrkande 5. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p5 Barn och ungdomar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 5 Barn och ungdomar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ub428 yrkande 21, 2005/06:T208, 2005/06:T291, 2005/06:T336 yrkandena 1-3, 2005/06:T380 yrkandena 4 och 5 i denna del, 2005/06:T384, 2005/06:T538 i denna del, 2005/06:T544 och 2005/06:T592. Datum: 2006-04-27

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T518 och 2005/06:T562 yrkandena 6 och 7. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 c, mp, Parti Ja Nej Avstående

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening ger vad utskottet anför om miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet. Därmed bifaller riksdagen motionerna 2004/05:MJ500 av Sven Gunnar Persson m.fl.

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p1 Allmänt om regler för sjöfarten

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 1 Allmänt om regler för sjöfarten Riksdagen avslår motionerna 2004/05:T396 av Gunnar Andrén fp yrkande 6, 2005/06:T426 av Gunnar Andrén och Erling Bager båda fp yrkande 5 i denna del och 2005/06:T611 av Johnny Gylling m.fl. kd yrkandena 4 och 9. Datum:

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p16 Sjöfartsskydd

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 16 Sjöfartsskydd Riksdagen avslår motion 2005/06:T376 av Berit Jóhannesson m.fl. vDatum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 31 m 41 0 0 14 c 15 0 0 7

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p2 Rationaliseringar inom Sjöfartsverket

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 2 Rationaliseringar inom Sjöfartsverket Riksdagen avslår motion 2004/05:T464 av Elizabeth Nyström m.fl. m yrkande 15. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p15 M/S Estonias förlisning

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 15 M/S Estonias förlisning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T599 av Lars Ångström m.fl. mp, s, m, kd, v, c, yrkandena 1-3 och 2005/06:T611 av Johnny Gylling m.fl. kd yrkande 10. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU11p5 Privatisering av Luftfartsverket

Votering: betänkande 2005/06:TU11 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 5 Privatisering av Luftfartsverket Riksdagen avslår motion 2005/06:T559 yrkande 36. Datum: 2006-03-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 fp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 118 0 0 26 m 43 0 0 12 c 16 0 0

2006-03-29