Dokument & lagar (883 träffar)

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s)

Anmälare ALF ERIKSSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-10-18 Dnr 050-390-2007/08 Anmälan om granskning av regeringens handläggning av utförsäljningen av statliga företag Utförsäljningen av sex statliga företag är ett projekt som, när det väl är genomfört, inte går att återkalla. Själv är jag i sak motståndare

2008-10-18

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s) (pdf, 124 kB)

utskottsdokument 2007/08:CC1D2

Civilutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Civilutskottets beredningsområde Enligt 4 kap. 6 riksdagsordningen tilläggsbestämmelsen 4.6.5 ska civilutskottet bereda ärenden om 1 äktenskaps, föräldra-handels, jorda- och utsökningsbalkarna och lagar som ersätter eller anknyter till föreskrifter i dessa balkar, i den

2008-10-03

utskottsdokument 2007/08:CC154

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Sammanfattning Konstitutionsutskottet KU bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen, yttrandefrihetsgrundlagen och successionsordningen. Utskottet behandlar även ärenden om riksdagen, Riksdagens ombudsmän och riksdagens

2008-09-04

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR23

Utvärdering av det kommunala partistödet ISSN 1653-0942 ISBN 978-91-85943-35-7 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2008 2007/08:RFR23 Till konstitutionsutskottet Riksdagens konstitutionsutskott beslutade den 7 juni 2007 att ge en utredare i uppdrag att se över det kommunala partistödet. Kontaktpersoner för riksdagspartierna

2008-06-27

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR23 (pdf, 869 kB)

Proposition 2007/08:165

Regeringens proposition 2007/08:165 Europeiskt småmålsförfarande Prop. 2007/08:165 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 18 juni 2008 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Europaparlamentet och Europeiska unionens råd antog den 11


Utskottsberedning: 2008/09:CU6
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2007/08:165 (pdf, 643 kB)

Omröstning 2007/08:KU24p1 Arbetskraftsinvandring m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KU24 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 1 Arbetskraftsinvandring m.m. Riksdagen a antar regeringens förslag till lag om ändring i riksdagsordningen, såvitt avser tilläggsbestämmelse 4.6.15, b godkänner regeringens förslag till dels ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas

2008-06-18

KU-anmälan 2007/08:13 (050-3172-2007/08) av Marianne Berg (v) och Alice Åström (v)

Anmälare: Marianne Berg, riksdagsledamot v och Alice Åström, riksdagsledamot v Datum: 18 juni 2008 Dnr: 050-3172-2007/08 Begäran om granskning av betänkandet 2007/08: FöU14 Lag om signalspaning samt proposition 2006/07:63 En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet. Rätten till respekt för privatlivet är en mänsklig

2008-06-18

KU-anmälan 2007/08:13 (050-3172-2007/08) av Marianne Berg (v) och Alice Åström (v) (pdf, 36 kB)

Omröstning 2007/08:KU9p1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag

Votering: betänkande 2007/08:KU9 Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag, förslagspunkt 1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS4 och motionerna 2007/08:K1 yrkande 2 och 2007/08:N1 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan

2008-06-16

Proposition 2007/08:161

Regeringens proposition 2007/08:161 Företagshypotek en bättre säkerhet för lån till Prop. företag 2007/08:161 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 juni 2008 Fredrik Reinfeldt Sven Otto Littorin Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2008/09:CU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2007/08:161 (pdf, 904 kB)

Utskottsmöte 2007/08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2007/08:30 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:30 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ7-41 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Information från regeringen företrädare för Justitie- departementet om aktuella EU-frågor på civilutskottets beredningsområde Bilagor:

2008-06-10 11:00:00

Civilutskottets protokoll 2007/08:30

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:30 DATUM 2008-06-10 TID kl. 11.00-12.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 22 maj 2008. 2 EU-information från regeringen Statssekreteraren Magnus G Graner, rättschefen Dag Mattsson, ämnes-rådet Kristina Holmgren, kanslirådet

2008-06-10

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Omröstning 2007/08:CU20p4 De orörda nationalälvarna

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 4 De orörda nationalälvarna Riksdagen avslår motion 2007/08:C353. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74 0 0 23 c 21 0 0 8

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU20p5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C223, 2007/08:MJ427 yrkandena 4 och 5 samt 2007/08:N349 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p19 Förutsättningarna för ombildning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 19 Förutsättningarna för ombildning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 3 och 4, 2007/08:C348, 2007/08:C356, 2007/08:C399 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 3 och 2007/08:C410. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p2 Hyressättning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 2 Hyressättning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C250, 2007/08:C261 yrkandena 5 och 6, 2007/08:C323, 2007/08:C371 yrkande 8, 2007/08:C396 yrkande 6 och 2007/08:C400 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p17 Kooperativ hyresrätt - kunskap och information

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 17 Kooperativ hyresrätt kunskap och information Riksdagen avslår motion 2007/08:C365. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p7 Boende för äldre

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 7 Boende för äldre Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C242, 2007/08:C244, 2007/08:C275, 2007/08:C286, 2007/08:C384 och 2007/08:C404. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p1 Allmännyttans villkor

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 1 Allmännyttans villkor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 1, 2 och 7-9, 2007/08:C277, 2007/08:C346, 2007/08:C381 yrkandena 2-4, 2007/08:C411 yrkande 3 och 2007/08:U353 yrkande 17. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p3 Behovet av hyreslägenheter

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 3 Behovet av hyreslägenheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C276, 2007/08:C371 yrkande 3, 2007/08:C376, 2007/08:C396 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 4 och 2007/08:C411 yrkande 1. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09