Dokument & lagar (2 108 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:27 Tisdag 2019-03-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:27 Datum och tid: 2019-03-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Medgivande att närvara 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:26 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument och EU-blad Lista över inkomna EU-dokument 5. Forskning UbU14

2019-03-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:29 Tisdag 2019-03-26 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:29 Datum och tid: 2019-03-26 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:28 av den 14 mars 2019 2. Förenklad motionsberedning Promemoria Föredragande: Ann Aurén 3. Public service-frågor KrU14 Beredning

2019-03-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:32 Tisdag 2019-03-26 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:32 Datum och tid: 2019-03-26 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Valfrågor KU25 Justering Motioner Föredragande: LW 5. Minoritetsfrågor KU24 Fortsatt beredning Motioner Föredragande:

2019-03-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:26 Torsdag 2019-03-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:26 Datum och tid: 2019-03-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Swedish Aerospace Industries Robert Hell, direktör i SAI och Public Affairs på GKN Aerospace, Catrin Mattsson, Public Affairs på RUAG Space, Stefan Gustafsson,

2019-03-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:28 Torsdag 2019-03-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:28 Datum och tid: 2019-03-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:27 av den 12 mars 2019 2. Frågor om konstarterna och film KrU13 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Cecilia Lekberg

2019-03-14 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:31 Torsdag 2019-03-14 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:31 Datum och tid: 2019-03-14 09:30 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Valfrågor KU25 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: LW 4. Minoritetsfrågor KU24 Fortsatt beredning Motioner Föredragande:

2019-03-14 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:25 Tisdag 2019-03-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:25 Datum och tid: 2019-03-12 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från LIF de forskande läkemedelsföretagen Verkställande direktören Anders Blanck, samhällspolitiske chefen Jonas Vikman och sakkunnige Maria Fagerquist 2. Justering

2019-03-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:27 Tisdag 2019-03-12 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:27 Datum och tid: 2019-03-12 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:26 av den 7 mars 2019 2. Minoritetsfrågor KrU1y Justering Skrivningsförslag Föredragande: Ann Aurén 3. Information från

2019-03-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:30 Tisdag 2019-03-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:30 Datum och tid: 2019-03-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Catharina Espmark med medarbetare vid Justitiedepartementet 2. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Helene Öberg

2019-03-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:29 Torsdag 2019-03-07 kl. 10:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:29 Datum och tid: 2019-03-07 10:30 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Val till riksdagens råd för Riksrevisionen Ev. beslut Föredragande: KD 4. Mottagande av motion Fråga om mottagande av motion från

2019-03-07 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-03-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-03-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om EU-samarbetet inom utbildning Utbildningsrådet Åsa Petri, Sveriges ständiga representation vid Europeiska unionen och departementssekreteraren Moa Ageberg, Utbildningsdepartementet

2019-03-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:26 Torsdag 2019-03-07 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:26 Datum och tid: 2019-03-07 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:25 av den 28 februari 2019 2. Fråga om närvaro vid utskottssammanträden 3. Kulturarvsfrågor KrU7 Justering Skrivningsförslag

2019-03-07 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Tisdag 2019-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-03-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rådets rekommendation om en övergripande strategi för språkundervisning och språkinlärning Statsrådet Anna Ekström med medarbetare Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-03-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:28 Tisdag 2019-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:28 Datum och tid: 2019-03-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Val till riksdagens råd Beredning Föredragande: KD 4. EU-bevakning 5. Granskning av rapporter och meddelande om subsidiaritet

2019-03-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:25 Torsdag 2019-02-28 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:25 Datum och tid: 2019-02-28 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:24 av den 14 februari 2019 2. Val av andre vice ordförande 3. Val av tredje vice ordförande 4. Kulturarvsfrågor KrU7 Fortsatt

2019-02-28 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:27 Torsdag 2019-02-28 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:27 Datum och tid: 2019-02-28 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Erfarenheter från 2018 års val m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 3 Säkerhetsrutiner Information Företrädare för Riksdagsförvaltningens säkerhetsenhet

2019-02-28 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Val av andre vice ordförande 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:21 3. Anmälningar Dnr 1442-2018/19 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 5. Studiestöd

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:26 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:26 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Avsägelser av ordförande och vice ordförande 2. Val av ordförande 3. Val av vice ordförande 4. Riksrevisionen Information Granskningsrapporten Vanans makt regeringens

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-02-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:23 av den 12 februari 2019 2. Kultur och fritid för barn och unga KrU8 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Cecilia

2019-02-14 09:30:00