Dokument & lagar (157 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:9 Tisdag 2011-11-15 kl. 10:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:9 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Granskning av regeringen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Val av JO 6. Användning av beteckningarna regionfullmäktige och

2011-11-15 10:00:00

Utskottsmöte 2010/11:7 Tisdag 2011-11-15 kl. 10:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:7 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Utfrågning med företrädare för Polismyndigheten i Stockholms län Regeringens agerande i fråga om den amerikanska ambassadens övervakning av svenska medborgare

2011-11-15 10:00:00

Utskottsmöte 2010/11:8 Torsdag 2011-11-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Information från Regeringskansliet Exp/rättschefen Rikard Jermsten m.fl. från Finans- och Socialdepartementen samt Kungl.

2011-11-10 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:6 Torsdag 2011-11-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens information i samband med subsidiaritetskontroll Beredning Föredragande: TL 4. Utnämningsmakten

2011-11-10 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:5 Tisdag 2011-11-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Beredning Föredragande: ACB 4. Förvaltningsmyndigheters internationella överenskommelser

2011-11-08 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:43 Torsdag 2011-09-15 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:43 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. EU-förslag om beslut om Europaåret för medborgarna 2013 Subsidiaritetsprövning. Beredning KOM2011 489 Föredragande: TL

2011-09-15 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:42 Torsdag 2011-09-15 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Anmälningar 2. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande: PN 3. Utnämningsmakten Beredning Föredragande:

2011-09-15 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:45 Torsdag 2011-09-15 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:45 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:45 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksråd 19-20 september 2011 Information Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet 2. Kl. 09.00 EU-fråga om Rio +20 mot

2011-09-15 08:00:00

Utskottsmöte 2010/11:44 Tisdag 2011-08-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:44 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:44 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Handel med sälprodukter MJU3 Beredning Prop. 2010/11:144 Föredragande: MH 3. Nytt unionsregister för utsläppsrätter

2011-08-23 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:43 Onsdag 2011-06-22 kl. 07:45

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:43 Datum och tid: 07:45 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om partnerskapsavtal om fiske med Gabon Överläggning 2. Jordbruks-och fiskeråd 28 juni 2011 Information 3. Inkomna EU-dokument m.m.

2011-06-22 07:45:00

Utskottsmöte 2010/11:36 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:36 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-35 Föredragningslista 1. Justering av protokoll Protokoll 2010/11:34 och 2010/11:35 bifogas 2. Beslut om utrikes resor 2010 3. Bemyndigande i EU-ärenden 4. Anmälan av inbjudningar

2011-06-16 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:41 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:41 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om utlämnande av allmänna handlingar Bilagor 1. Protokoll 3. Handlingar delas vid

2011-06-16 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:42 Torsdag 2011-06-16 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om färdplan för ett konkurrenskraftigt utsläppssnålt samhälle 2050 Fortsatt överläggning Miljöminister Andreas Carlgren Miljödepartementet

2011-06-16 08:00:00

Utskottsmöte 2010/11:33 Torsdag 2011-06-09 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:33 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Sveriges Kommuner och Landsting samt Utbildningsdepartementet Information från Sveriges Kommuner och Landsting samt Utbildningsdepartementet

2011-06-09 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:35 Torsdag 2011-06-09 kl. 09:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:35 Datum och tid: 09:00 Plats: Förstakammarsalen Föredragningslista Offentlig utfrågning Barns och ungas rätt till kultur Program Deltagarlista delas vid utfrågningen Bilagor Program Deltagarförteckning delas vid utfrågningen

2011-06-09 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:41 Torsdag 2011-06-09 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:41 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om förordningen om odling av genetiskt modifierade organismer Överläggning Statssekreterare Åsa-Britt Karlsson Miljödepartementet KOM

2011-06-09 08:00:00

Utskottsmöte 2010/11:34 Tisdag 2011-06-07 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-35 Föredragningslista 1. Justering Protokoll 2010/11:33 av den 19 maj 2011 bifogas 2. Utlåtande över Grönbok om onlinespel på den inre marknaden KrU11 Justering av förslag till utlåtande

2011-06-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:40 Tisdag 2011-06-07 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:40 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Regeringens agerande i fråga om USA:s övervaknings- verksamhet i Sverige ärendena 13 och 14 Chefsåklagare Tomas Lindstrand kommer Beredning Föredragande:

2011-06-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:40 Tisdag 2011-06-07 kl. 10:30

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:40 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om fiskeprotokollet med Kap Verde Överläggning Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet KOM 2011 228 och 229 2.

2011-06-07 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:39 Tisdag 2011-05-31 kl. 13:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:39 Datum och tid: 13:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om färdplan för ett konkurrenskraftigt utsläppssnålt samhälle 2050 Överläggning Miljöminister Andreas Carlgren Miljödepartementet KOM

2011-05-31 13:00:00