Dokument & lagar (2 282 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:29 Torsdag 2019-03-07 kl. 10:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:29 Datum och tid: 2019-03-07 10:30 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Val till riksdagens råd för Riksrevisionen Ev. beslut Föredragande: KD 4. Mottagande av motion Fråga om mottagande av motion från

2019-03-07 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-03-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-03-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om EU-samarbetet inom utbildning Utbildningsrådet Åsa Petri, Sveriges ständiga representation vid Europeiska unionen och departementssekreteraren Moa Ageberg, Utbildningsdepartementet

2019-03-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-03-07 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-03-07 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Naturvård och biologisk mångfald Beredning Motioner Föredragande: SM 3. Utskottets arbetsplan Föredragande: MB 4. Övriga frågor 5.

2019-03-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Tisdag 2019-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-03-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rådets rekommendation om en övergripande strategi för språkundervisning och språkinlärning Statsrådet Anna Ekström med medarbetare Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-03-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:28 Tisdag 2019-03-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:28 Datum och tid: 2019-03-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Val till riksdagens råd Beredning Föredragande: KD 4. EU-bevakning 5. Granskning av rapporter och meddelande om subsidiaritet

2019-03-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:27 Torsdag 2019-02-28 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:27 Datum och tid: 2019-02-28 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Erfarenheter från 2018 års val m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 3 Säkerhetsrutiner Information Företrädare för Riksdagsförvaltningens säkerhetsenhet

2019-02-28 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-28 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-28 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information om beredskapsarbetet kopplat till Brexit Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Miljöråd 5 mars 2019 Information Statssekreterarna

2019-02-28 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Val av andre vice ordförande 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:21 3. Anmälningar Dnr 1442-2018/19 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 5. Studiestöd

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Val av andre vice ordförande 2. Justering av protokoll 3. Skyddet av värdefull skog MJU8 Justering Skriv. 2018/19:25 och motioner Föredragande: BN 4. Förslag till

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:26 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:26 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Avsägelser av ordförande och vice ordförande 2. Val av ordförande 3. Val av vice ordförande 4. Riksrevisionen Information Granskningsrapporten Vanans makt regeringens

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård MJU6 Justering Motioner Föredragande: AS 2. Kemikaliepolitik MJU7 Justering Motioner Föredragande: CN 3. Skyddet av värdefull skog MJU8 Beredning

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:25 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:25 Datum och tid: 2019-02-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Avsägelse av ordförande och vice ordförande 2. Val av ordförande 3. Val av vice ordförande 4. Justering av protokoll 5. Anmälningar 6. Fråga om val till riksdagens råd

2019-02-14 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Cirkulär ekonomi MJU5 Justering Motioner Föredragande: MM 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 14 februari 2019 kl. 10.00

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen Överläggning Civilminister Ardalan Shekarabi med medarbetare vid Finansdepartementet

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Torsdag 2019-02-07 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-02-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Ny lag om säkerhetsskydd i riksdagen och dess myndigheter KU16 Fortsatt beredning Framst. 2018/19:RS6 Föredragande: JFG 4. Allmänna

2019-02-07 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information från Miljödepartementet om Naturvårdsverkets investeringsplan Information Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Fiskeripolitik MJU3 Justering

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00