Dokument & lagar (3 743 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Kungl. Vetenskapsakademien KVA Ständige sekreteraren Göran K. Hansson, ordföranden KVA:s kommitté för forskningspolitiska frågor Hans Ellegren, akademirådet

2020-01-16 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden 3. Skatt på plastbärkassar SkU13 Beredning Prop. 2019/20:47 och motioner Föredragande: MP 4. Ändring i skatteavtalet mellan Sverige

2020-01-16 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2020-01-16 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-16 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Hyresrätt CU9 Beredning 1 Motioner Föredragande EH 3. Mottagande av motion Fråga om mottagande av motion 2019/20:641 av Adnan Dibrani S och motion 2019/20:1680

2020-01-16 09:30:00

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 3 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 0 68 2 SD 0 0 60 2 C 0 0 31 0 V 27 0 0 0 KD 22 0 0 0 L 0 19 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 5 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 68 0 0 2 SD 60 0 0 2 C 0 31 0 0 V 1 0 26 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 2 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 68 0 0 2 SD 0 60 0 2 C 31 0 0 0 V 1 0 26 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 1 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 68 0 2 SD 0 0 60 2 C 1 0 30 0 V 0 0 27 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:CU6 Större komplementbostadshus

Omröstning: betänkande 2019/20:CU6 Större komplementbostadshus, förslagspunkt 3 Större komplementbostadshus Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 M, SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 68 0 2 SD 0 60 0 2 C 31 0 0 0 V 27 0 0 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:CU6 Större komplementbostadshus

Omröstning: betänkande 2019/20:CU6 Större komplementbostadshus, förslagspunkt 2 Större komplementbostadshus Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 1 67 0 2 SD 60 0 0 2 C 31 0 0 0 V 27 0 0 0 KD 22

2020-01-15

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-14 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Skolverkets förslag till nya kurs- och ämnesplaner och om utredning om hur elever når kunskapskraven Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2020-01-14 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Riksrevisionen om granskningsrapporten Undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn RiR 2019:37 Riksrevisorn Helena Lindberg, enhetschefen Katarina

2019-12-17 11:00:00

Omröstning 2019/20:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Omröstning: betänkande 2019/20:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak, förslagspunkt 3 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Datum: 2019-12-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2019-12-17

Omröstning 2019/20:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Omröstning: betänkande 2019/20:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak, förslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Datum: 2019-12-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2019-12-17

Utskottsmöte 2019/20:16 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2019-12-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolinspektionen om arbete med tillsyn och om Skolenkäten Generaldirektören Helen Ängmo, biträdande generaldirektören Tommy Lagergren, avdelningschefen Anna

2019-12-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-12-12 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverket Generaldirektör Katrin Westling Palm, avdelningschef Marie Carlsson, analytikerchef Eva Samakovlis, analytiker Nikolay Angelov och expert skattekontroll Conny Svensson

2019-12-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-12 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-12 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Större komplementbostadshus CU6 Justering Prop. 2019:20:31 och motioner Föredragande: SV 3. Sjöfylleri CU8 Justering Motioner Föredragande: EH 4. Associationsrätt

2019-12-12 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2019-12-10 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-10 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:14 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Justering Prop. 2019/20:1

2019-12-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om resultaten av Pisaundersökningen Generaldirektören Peter Fredriksson med medarbetare 2. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:13 3. Anmälningar

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-12-05 kl. 09:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-12-05 09:00 Plats: RÖ5-30 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak UFöU2 Justering Föredragande: Eva Nilsson Mansfeld 3. Anmälan

2019-12-05 09:00:00

Omröstning 2019/20:CU1 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Omröstning: betänkande 2019/20:CU1 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik, förslagspunkt 3 Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Datum: 2019-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti

2019-12-05