Dokument & lagar (943 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:8

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:8 DATUM 2009-11-26 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande öppnade sammanträdet samt gratulerade statsrådet Cecilia Malmström till utnämningen som kommissionär. 2 Föredragning Statsrådet Cecilia Malmström, politisk sakkunnig Oscar

2010-11-26

utskottsdokument 2009/10:24710F

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2009/10 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2010-10-07

utskottsdokument 2009/10:247112

Utbildningsutskottets verksamhet vid riksmötet 2009/10 Utbildningsutskottet Beredningsområde Utbildningsutskottet UbU bereder ärenden om förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, skolväsendet, högre utbildning och forskning samt studiestöd. Ärenden om anslag inom utgiftsområdena 15 Studiestöd och 16 Utbildning och universitetsforskning

2010-10-04

Utskottsmöte 2009/10:35

Föredragningslista Utrikesutskottet 2009/10:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:35 Datum och tid: 11:00 Plats: Finansutskottets sessionssal RÖ 5-10 Föredragningslista 1. Information inför IMF:s och Världsbankens höstmöten 2010 tillsammans med finansutskottet Statssekreterare Susanne Ackum Statssekreterare Joakim Stymne Riksbankschef Stefan Ingves

2010-09-28 11:00:00

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:35

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:35 DATUM 2010-09-28 TID 11:0012:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Joakim Stymne, Tomas Danestad och Åsa Hjelt från UD, Eva Haghanipour, Line Vikström och Susanne Olsson från Finansdepartementet, Barbro Wickman-Parak, Cecilia Roos-Isaksson, Maria

2010-09-28

Proposition 2009/10:219

Regeringens proposition 2009/10:219 Betyg från årskurs 6 i grundskolan Prop. 2009/10:219 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 2 september 2010 Fredrik Reinfeldt Jan Björklund Utbildningsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att betyg ska sättas


Utskottsberedning: 2010/11:UbU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2009/10:219 (pdf, 393 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:34

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:34 DATUM 2010-06-23 TID 08:3208:52 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Utskottet fortsatte behandlingen av subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om makroekonomiskt stöd till Republiken

2010-06-23

Omröstning 2009/10:UbU21p3 Övergripande mål

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 3 Övergripande mål Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 3, 2009/10:Ub14 yrkande 4 och 2009/10:Ub15 yrkande 3. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 117

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p10 Lika förutsättningar för kommunala och fristående skolor

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 10 Lika förutsättningar för kommunala och fristående skolor Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 11, 2009/10:Ub14 yrkande 15 och 2009/10:Ub15 yrkande 22. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p54 Behörighet till utbildning på gymnasial nivå

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 54 Behörighet till utbildning på gymnasial nivå Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 38 i denna del, 2009/10:Ub14 yrkande 35 i denna del och 2009/10:Ub15 yrkande 30 i denna del. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 1, 2009/10:Ub14 yrkande 1 och 2009/10:Ub15 yrkande 1. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p7 Lika tillgång till utbildning och likvärdig utbildning

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 7 Lika tillgång till utbildning och likvärdig utbildning Riksdagen avslår motion 2009/10:Ub13 yrkande 6. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 115 2 0 13 m 89 0 0

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p32 Barnomsorg på obekväm arbetstid

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 32 Barnomsorg på obekväm arbetstid Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 22, 2009/10:Ub14 yrkande 29 och 2009/10:Ub15 yrkande 5. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p12 Godkännande av fristående skola

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 12 Godkännande av fristående skola Riksdagen avslår motion 2009/10:Ub13 yrkande 8. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 4 0 13 m 89 0 0 7 c 26 0 0 3 fp

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p46 Fritidshemmet

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 46 Fritidshemmet Riksdagen avslår motion 2009/10:Ub13 yrkande 30. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 49 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 116 0 0 14 m 89 0 0 7 c 26 0 0 3 fp 26 0 0 2 kd

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p6 Förskolor, skolor och fritidshem med konfessionell inriktning

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 6 Förskolor, skolor och fritidshem med konfessionell inriktning Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 5 och 2009/10:Ub15 yrkande 24. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UU12p1 Ny krigsmaterielutredning

Votering: betänkande 2009/10:UU12 Strategisk exportkontroll 2009 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 1 Ny krigsmaterielutredning Riksdagen avslår motion 2009/10:U11. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2010-06-22

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:33

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:33 DATUM 2010-06-17 TID 09:0009:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Anthony Lake, chef för FN:s barnfond UNICEF tillsammans med Marie-Louise Wändel, Senior Adviser och Véronique Lönnerblad, generalsekreterare svenska UNICEF-kommittén lämnade information

2010-06-17

Omröstning 2009/10:UU18p5 Konditionalitet

Votering: betänkande 2009/10:UU18 Verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 20082009, förslagspunkt 5 Konditionalitet Riksdagen avslår motion 2009/10:Fi10 yrkande 1. Datum: 2010-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 v, mp Parti Ja

2010-06-16

Omröstning 2009/10:UU18p2 Styrning och inriktning m.m.

Votering: betänkande 2009/10:UU18 Verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 20082009, förslagspunkt 2 Styrning och inriktning m.m. Riksdagen avslår motion 2009/10:Fi9 yrkandena 1-3. Datum: 2010-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2

2010-06-16