Dokument & lagar (1 582 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

utskottsdokument 2007/08:CC34F

Socialutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 Beredningsområde Socialutskottet bereder ärenden som rör omsorger om barn och ungdom, utom förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, omsorger om äldre och handikappade, åtgärder mot missbruk och andra socialtjänstfrågor. Utskottet bereder även ärenden om alkoholpolitiska

2008-10-02

utskottsdokument 2007/08:CC251

Utbildningsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Utbildningsutskottet Beredningsområde Utbildningsutskottet UbU bereder ärenden om förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, skolväsendet, högre utbildning och forskning samt studiestöd. Ärenden om anslag inom utgiftsområdena 15 Studiestöd och 16 Utbildning och

2008-09-16

Proposition 2007/08:168

Lissabonfördraget Regeringens proposition 2007/08:168 Lissabonfördraget Prop. 2007/08:168 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 juli 2008 Fredrik Reinfeldt Cecilia Malmström Statsrådsberedningen Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att Lissabonfördraget


Utskottsberedning: 2008/09:UU8
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 4

Proposition 2007/08:168 (pdf, 1601 kB)

Omröstning 2007/08:UU5p1 Prioritering av politiken för global utveckling (PGU) m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 1 Prioritering av politiken för global utveckling PGU m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U345 yrkande 5 och 2007/08:U359 yrkande 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:U26 yrkandena 5, 7, 9, 15 och 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p4 Mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 4 Mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 1 och 4 samt 2007/08:U28 yrkande 1. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA)

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen EPA Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U28 yrkande 5 och 2007/08:U201 yrkandena 1, 2 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p3 Politikens genomförande

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 3 Politikens genomförande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 10 och 14, 2007/08:U319 yrkande 5 och 2007/08:U336 yrkande 4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p29 Klimatförändringar och miljöpåverkan

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 29 Klimatförändringar och miljöpåverkan Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U26 yrkandena 14 och 16, 2007/08:U27 yrkande 13 och 2007/08:U28 yrkande 6. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 s,

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna Riksdagen avslår motion 2007/08:U225 yrkandena 2, 3 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 114 1

2008-06-18

Proposition 2007/08:166

Regeringens proposition 2007/08:166 Nytt avgiftssystem för finansiering av Inspektionen Prop. för strategiska produkter 2007/08:166 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 juni 2008 Fredrik Reinfeldt Ewa Björling Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2008/09:UU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2007/08:166 (pdf, 259 kB)

Omröstning 2007/08:UU9p4 Demokratibyggande, MR och rättsstaten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 4 Demokratibyggande, MR och rättsstaten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U216, 2006/07:U250, 2007/08:K375 yrkande 2, 2007/08:U21, 2007/08:U22 yrkandena 1 och 3, 2007/08:U349 yrkande 20 och 2007/08:U350 yrkande 22. Datum: 2008-06-12

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p36 Västsahara

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 36 Västsahara Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U201 yrkandena 1-3 och 5-11, 2006/07:U243 yrkandena 1-8, 2007/08:U15 yrkande 33, 2007/08:U224 yrkandena 1, 2 och 5, 2007/08:U315 yrkandena 1-9, 2007/08:U317 yrkandena 1 och 3-6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p1 Mål och inriktning

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 1 Mål och inriktning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U20 yrkande 1, 2007/08:U349 yrkande 2 och 2007/08:U352 yrkandena 1 och 3-6. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p28 Turkiet - folkmord

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 28 Turkiet folkmord Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U205 yrkande 1, 2006/07:U303 yrkandena 2 och 4, 2006/07:U305 yrkande 2, 2007/08:U308 yrkande 2 och 2007/08:U377. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p5 Flyktingskydd

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 5 Flyktingskydd Riksdagen avslår motion 2007/08:U22 yrkandena 13 och 14. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 82 0

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p2 Vissa frågor om mål och inriktning

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 2 Vissa frågor om mål och inriktning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U22 yrkande 2 och 2007/08:U349 yrkande 1. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U206 yrkande 7, 2006/07:U227 yrkandena 1, 2 och 5-11, 2006/07:U230 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U222 yrkandena 1-3, 2007/08:U285 och 2007/08:U350

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p17 Rätten till mat och vatten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 17 Rätten till mat och vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 2, 2007/08:U22 yrkandena 9 och 10 samt 2007/08:U276 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v,

2008-06-12