Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2015/16:17

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2015/16:17 EU-nämndens sammanträde 2015-11-20

EU-nämndens sammanträde 2015-11-20

EU-nämnden

Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2015/16:17


Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2015-11-20 kl. 8:00:
Plats: Skandiasalen (N3)

Föredragningslista

  1. Rättsliga och inrikes frågor
    Statsrådet Anders Ygeman (deltar per telefon)
    Information och samråd inför extra möte i rådet den 20 november
  2. (ca. 09.00) Utrikes frågor - handel
    Statssekretare Oscar Stenström
    Återrapport från möte i rådet den 7 maj
    Information och samråd inför möte i rådet den 27 november
  3. (ca. 09.45) Transport, telekommunikation och energi
    Statsrådet Ibrahim Baylan
    Återrapport från möte i rådet den 8 juni
    Återrapport från informellt ministermöte den 23 september
    Information och samråd inför möte i rådet den 26 november
  4. (ca. 10.15) Utbildning, ungdom, kultur och idrott (utbildning, idrott)
    Utbildningsminister Gustav Fridolin
    Återrapport från möte i rådet den 18-19 maj
    Återrapport från informellt ministermöte den 6-7 juli
    Information och samråd inför möte i rådet den 23-24 november
  5. (ca. 10.45) Utbildning, ungdom, kultur och idrott (ungdom)
    Statsrådet Aida Hadzialic
    Återrapport från möte i rådet den 18-19 maj
    Information och samråd inför möte i rådet den 23-24 november
  6. (ca. 11.00) Utbildning, ungdom, kultur och idrott (kultur)
    Kultur -och demokratiminister Alice Bah Kuhnke
    Återrapport från möte i rådet den 18-19 maj
    Information och samråd inför möte i rådet den 23-24 november

    forts.
  7. Justering
    Protokoll från sammanträden den 6, 9, 10, 12 och 13 november samt uppteckningar från sammanträdet den 6 november
  8. (ev.) Övrigt

    Anm.: Nästa sammanträde äger rum fredagen den 27 november
    kl. 09.00
    i Skandiasalen (N3) och behandlar:
    * Konkurrenskraft
    * Rättsliga och inrikes frågor