2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)

Kommittéberättelse Fi 2006:08 kommittén, se dir. 2006:123

kommittén, se dir. 2006:123

2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)


Beteckning: Fi 2006:08
Departement: Finansdepartementet
Senast ändrad: 2009-03-03
Status: Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:123
Lokal:
Uppdraget är därmed slutfört.


Sammansättning


Ordförande: Gustafsson, Yvonne, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Andersson, Catrin, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Ekström, Göran, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Hafström, Marie, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Nilsson, Lennart, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Tarschys, Daniel, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot: Wockelberg, Helena, fr.o.m. 2006-12-21
Expert: Marcusson, Lena, fr.o.m. 2007-04-23
Expert: Söderström, Lars, fr.o.m. 2007-01-22
Huvudsekreterare: Hedin, Ola, fr.o.m. 2007-01-22
Sekreterare: Annemalm, Christine, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare: Borchers, Michael, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare: Cullberg, Mikael, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-12-15

Rapporter

SOU 2007:107Opinionsbildande verksamhet och små myndigheter
SOU 2008:118Styra och ställa - förslag till en effektivare statsförvaltning. BILAGOR
SOU 2008:119Underlagsrapporter till 2006 års förvaltningskommitté